LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tensart HCT (Valsartan + Hydrochlorothiazide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tensart HCT (Rp) tabletki powlekane 160 mg + 12,5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
10,24
0,00
Cena
100% (zł):
25,22
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tensart HCT (Rp) tabletki powlekane 160 mg + 25 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
10,24
0,00
Cena
100% (zł):
25,22
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tensart HCT

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Egis Pharmaceuticals PLC

Co zawiera Tensart HCT?

Lek Tensart HCT występuje w postaci tabletek w 2 dawkach i jest dostępny na receptę.

  • Tensart HCT 160 mg + 12,5 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 160 mg walsartanu i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.
  • Tensart HCT 160 mg + 25 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 160 mg walsartanu i 25 mg hydrochlorotiazydu.
    Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera olej sojowy i nie może być stosowany w przypadku alergii na orzechy ziemne lub soję. Lek w dawce 160 mg + 12,5 mg zawiera również żółcień pomarańczową, która może powodować reakcję alergiczną.

Jak działa Tensart HCT?

Lek Tensart HCT zawiera 2 substancje czynne: walsartan i hydrochlorotiazyd. Walsartan należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II; działa rozkurczająco na naczynia krwionośne, co powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Hydrochlorotiazyd jest tiazydowym lekiem moczopędnym, który poprzez zwiększenie objętości wydalanego moczu powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego.

Kiedy stosować Tensart HCT?

Lek Tensart HCT jest wskazany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, którego nie udaje się kontrolować podaniem każdego ze składników oddzielnie.

Jak stosować Tensart HCT?

Dawkowanie leku Tensart HCT ustala lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia, zwykle w godzinach porannych. Lek można stosować z posiłkiem lub bez posiłku. Tabletkę należy połknąć, popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tensart HCT?

W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć w momencie przypomnienia sobie o tym. Jeśli zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Tensart HCT nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (walsartan i hydrochlorotiazyd), sulfonamidy lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy go stosować, jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba nerek, ciężka choroba wątroby lub dna moczanowa. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z małym stężeniem potasu, małym stężeniem sodu lub dużym stężeniem wapnia we krwi, których nie można poprawić leczeniem. Nie wolno stosować leku, jeśli pacjentka jest w ciąży powyżej trzeciego miesiąca.
Lek Tensart HCT nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat).

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tensart HCT?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Tensart HCT lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz ustali zasady kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Podczas leczenia lekarz prowadzący może monitorować czynność nerek, ciśnienie tętnicze, stężenie elektrolitów (np. potasu) we krwi oraz wykonywanie prób wątrobowych w regularnych odstępach czasu. W trakcie leczenia należy chronić skórę przed działaniem światła słonecznego i promieniowania UV. Zaleca się, aby pacjent nie pił alkoholu podczas stosowania leku Tensart HCT.

Jak stosować Tensart HCT z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Tensart HCT w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Tensart HCT nie jest zalecany do stosowania we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po trzecim miesiącu ciąży, ponieważ przyjmowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Tensart HCT, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Lek Tensart HCT nie jest zalecany do stosowania u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tensart HCT?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Tensart HCT, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Tensart HCT i natychmiast skontaktować się z lekarzem w razie wystąpienia następujących objawów: trudności w oddychaniu, trudności w połykaniu, pokrzywka, obrzęk twarzy, języka i (lub) gardła.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tensart HCT?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Tensart HCT wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Tensart HCT może w rzadkich przypadkach powodować zawroty głowy i wpływać na zdolność koncentracji. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, dopóki pacjent nie wie, jak wpływa na niego lek.

Jak przechowywać Tensart HCT?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tensart HCT - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem