LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Teriflunomide Teva (Teriflunomide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Teriflunomide Teva (Rpz) tabletki powlekane 14 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Teriflunomide Teva

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Teva B.V.

Co zawiera lek Teriflunomide Teva?

Lek Teriflunomide Teva jest dostępny na receptę w postaci tabletek.
1 tabletka powlekana zawiera 14 mg teryflunomidu. Lek zawiera laktozę - należy skonsultować się z lekarzem w razie nietolerancji niektórych cukrów.

Jak działa lek Teriflunomide Teva?

Teryflunomid jest lekiem immunomodulującym regulującym układ odpornościowy w celu ograniczenia stanu zapalny, który u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym prowadzi do uszkodzenia nerwów.

Kiedy stosować lek Teriflunomide Teva?

Lek Teriflunomide Teva stosuje się w leczeniu dorosłych oraz dzieci i młodzieży (w wieku 10 lat i starszych) ze stwardnieniem rozsianym o przebiegu rzutowo-ustępującym.

Jak stosować lek Teriflunomide Teva?

Dawkowanie jest określane przez lekarza. Nie należy przerywać leczenia ani zmieniać dawki leku bez porozumienia z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Lek należy przyjmować raz dziennie, każdego dnia, o dowolnej porze. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Teriflunomide Teva?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę zgodnie z ustalonym schematem dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Teriflunomide Teva nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (teryflunomid) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek ten nie może być stosowany u pacjentów, u których kiedykolwiek po zastosowaniu teryflunomidu lub leflunomidu wystąpiła ciężka wysypka skórna lub łuszczenie się skóry, pęcherze i (lub) owrzodzenie jamy ustnej. Leku Teriflunomide Teva nie wolno stosować u kobiet w ciąży, podejrzewających ciążę oraz u kobiet karmiących piersią. Leku nie należy stosować u pacjentów z ciężkim zakażeniem.
Teryflunomid nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat. Tabletki 14 mg nie są nieodpowiednie dla dzieci i młodzieży o masie ciała 40 kg i mniejszej.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Teriflunomide Teva?

Leczenie będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz z doświadczeniem w leczeniu stwardnienia rozsianego. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Teriflunomide Teva konieczny jest wywiad lekarski oraz weryfikacja przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Przed rozpoczęciem leczenia i w czasie jego trwania u pacjenta będą zlecane badania krwi w celu kontroli czynności wątroby. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli w czasie leczenia u pacjenta wystąpi kaszel o niewyjaśnionym pochodzeniu oraz duszność. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta jest planowane szczepienie (w czasie leczenia lekiem Teriflunomide Teva nie zaleca się podawania żywych szczepionek). W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania tego leku należy skonsultować się z lekarzem.

Jak stosować lek Teriflunomide Teva z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Teriflunomide Teva w ciąży i okresie karmienia piersią?

Teryflunomidu nie wolno stosować u kobiet w ciąży lub przypuszczających, że mogą być w ciąży. Kobietom w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznej antykoncepcji, nie wolno przyjmować tego leku. Teryflunomid pozostaje we krwi przez długi czas po zakończeniu jego przyjmowania. Podczas leczenia teryflunomidem i po jego zakończeniu kobieta powinna stosować skuteczną metodę antykoncepcji (lekarz ustali z pacjentką odpowiednią metodę antykoncepcji). Jeśli istnieje podejrzenie, że pacjentka zaszła w ciążę w czasie przyjmowania teryflunomidu lub w ciągu 2 lat po zakończeniu leczenia, konieczne jest przerwanie stosowania leku i natychmiastowy kontakt z lekarzem, aby przeprowadzić test ciążowy. Jeśli kobieta planuje zajść w ciążę po zakończeniu leczenia teryflunomidem, należy poinformować o tym lekarza, ponieważ przed próbą zajścia w ciążę należy koniecznie upewnić się, że lek ten nie znajduje się w organizmie. Nie należy przyjmować teryflunomidu podczas karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Teriflunomide Teva?

Ulotka dołączona do opakowania leku Teriflunomide Teva zawiera działania niepożądane, które mogą pojawić się w trakcie jego stosowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są: ból głowy, biegunka, nudności, podwyższony poziom enzymów wątrobowych, łysienie. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się: objawy zapalenia trzustki (w tym ból brzucha, nudności lub wymioty); objawy reakcji alergicznej (w tym wysypka, pokrzywka, obrzęk warg, języka lub twarzy, nagłe trudności z oddychaniem); objawy ciężkiej reakcji skórnej (w tym wysypka skórna, pęcherze na skórze, gorączka lub owrzodzenie w jamie ustnej); objawy ciężkiego zakażenia lub posocznicy (w tym wysoka gorączka, drgawki, dreszcze, zmniejszona ilość oddawanego moczu); objawy zapalenia płuc (w tym duszność lub uporczywy kaszel); objawy choroby wątroby (w tym zażółcenie skóry lub oczu, ciemne zabarwienie moczu, niewyjaśnione nudności i wymioty, ból brzucha).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Teriflunomide Teva?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Teriflunomide Teva wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Teriflunomide Teva może powodować zawroty głowy, co może zaburzać zdolność koncentracji i reagowania - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn w razie pojawienia się takich objawów.

Jak przechowywać lek Teriflunomide Teva?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Teriflunomide Teva - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem