LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tertens-AM (Indapamide + Amlodipine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tertens-AM (Rp) tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu 1,5 mg + 5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
14,19
Cena
100% (zł):
14,19
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tertens-AM (Rp) tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu 1,5 mg + 10 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
15,32
Cena
100% (zł):
15,32
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tertens-AM

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Les Laboratoires Servier

Co zawiera Tertens-AM?

Lek Tertens-AM występuje w postaci tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.

  • Tertens-AM 1,5 mg + 5 mg
    1 tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 1,5 mg indapamidu oraz 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
  • Tertens-AM 1,5 mg + 10 mg
    1 tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 1,5 mg indapamidu oraz 10 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
    Lek zawiera laktozę - jeśli u pacjenta stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Tertens-AM?

Lek Tertens-AM zawiera dwie substancje czynne: indapamid i amlodypinę. Indapamid jest lekiem moczopędnym. Amlodypina jest antagonistą wapnia z grupy dihydropirydyn, która działa rozkurczająco na naczynia krwionośne. Obie substancje zmniejszają ciśnienie tętnicze.

Kiedy stosować Tertens-AM?

Lek Tertens-AM jest stosowany w leczeniu zastępczym nadciśnienia tętniczego u pacjentów, którzy już przyjmują indapamid i amlodypinę w oddzielnych tabletkach w tej samej dawce.

Jak stosować Tertens-AM?

Dawkowanie leku Tertens-AM oraz czas leczenia określa lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować raz na dobę, najlepiej rano. Tabletkę należy połknąć w całości, bez rozgryzania, popijając wodą. Leku Tertens-AM nie należy popijać sokiem grejpfrutowym.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tertens-AM?

W razie pominięcia dawki leku, należy ją pominąć i przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Tertens-AM nie może być stosowany?

Leku Tertens-AM nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (indapamid lub amlodypinę), inne leki z grupy antagonistów wapnia, sulfonamidy lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Tertens-AM nie należy podawać dzieciom i młodzieży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tertens-AM?

Przed zleceniem stosowania leku Tertens-AM lekarz musi przeanalizować przeciwwskazania i środki ostrożności z tym związane. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przekaże zalecenia dotyczące kontroli terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy je omówić z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. W ramach kontroli leczenia lekarz może zalecić kontrolę czynności nerek, ciśnienia krwi i stężenia elektrolitów we krwi. Sportowcy powinni wziąć pod uwagę, że substancja indapamid zawarta w leku Tertens-AM, może wykazywać pozytywny wynik w testach antydopingowych. Podczas stosowania leku Tertens-AM należy unikać spożywania zbyt dużej ilości alkoholu.

Jak stosować Tertens-AM z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować Tertens-AM z jedzeniem i piciem?

Osoby przyjmujące lek Tertens-AM nie powinny spożywać grejpfrutów ani pić soku grejpfrutowego, gdyż może to spowodować zwiększenie stężenia amlodypiny (składnik leku Tertens-AM) we krwi, a to może doprowadzić do nieprzewidywanego nasilenia działania obniżającego ciśnienie krwi.

Czy można stosować Tertens-AM w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Tertens-AM nie jest zalecany do stosowania w czasie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Tertens-AM, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Leku Tertens-AM nie wolno stosować w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tertens-AM?

W trakcie przyjmowania leku Tertens-AM mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnej częstości występowania, które są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać stosowanie leku Tertens-AM i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: obrzęk powiek, twarzy lub warg; obrzęk języka i gardła znacznie utrudniający oddychanie; ciężkie reakcje skórne, jak nasilona wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie skóry na całym ciele, nasilone swędzenie, pęcherze, łuszczenie i obrzęk skóry, zapalenie śluzówek (zespół Stevensa-Johnsona); nieprawidłowa praca serca, zawał serca; zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca; silny ból w nadbrzuszu (objaw zapalenia trzustki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tertens-AM?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Tertens-AM wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli podczas stosowania leku Tertens-AM pojawią się takie objawy jak nudności, zawroty głowy, zmęczenie lub ból głowy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Tertens-AM?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tertens-AM - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem