LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tertensif Kombi (Perindopril + Indapamide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tertensif Kombi (Rp) tabletki powlekane 5 mg + 1,25 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
24,29
0,00
Cena
100% (zł):
26,67
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tertensif Kombi

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Les Laboratoires Servier

Co zawiera Tertensif Kombi?

Lek Tertensif Kombi występuje w postaci tabletek. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg peryndoprylu z argininą oraz 1,25 mg indapamidu.
Lek zawiera laktozę i dlatego pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją niektórych cukrów powinni omówić to z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Jak działa Tertensif Kombi?

Lek Tertensif Kombi zawiera dwie substancje czynne: peryndopryl i indapamid. Peryndopryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami ACE. Indapamid jest lekiem moczopędnym.

Kiedy stosować Tertensif Kombi?

Lek Tertensif Kombi jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u dorosłych.

Jak stosować Tertensif Kombi?

Lekarz określi dawkowanie leku Tertensif Kombi dla każdego pacjenta oraz ustali długość leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie, najlepiej rano, przed posiłkiem. Tabletkę należy połknąć, popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tertensif Kombi?

Ważne jest regularne przyjmowanie leku. Jeśli pacjent pominie dawkę leku, powinien przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Tertensif Kombi nie może być stosowany?

Leku Tertensif Kombi nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (peryndopryl, indapamid) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u pacjentów z uczuleniem na inne inhibitory ACE lub inne sulfonamidy. Leku nie należy stosować, jeśli podczas wcześniejszego stosowania inhibitora ACE u pacjenta wystąpiły objawy, takie jak świszczący oddech, obrzęk twarzy lub języka, nasilony świąd lub nasilona wysypka skórna, a także gdy takie objawy występowały u pacjenta lub osoby spokrewnionej w jakichkolwiek innych okolicznościach. Nie wolno stosować leku Tertensif Kombi w ostatnich 6 miesiącach ciąży.
Nie należy stosować leku Tertensif Kombi u dzieci i młodzieży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tertensif Kombi?

Przed przepisaniem leku Tertensif Kombi konieczny jest wywiad lekarski, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią nagły obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła powodujący trudności z połykaniem lub oddychaniem (objawy obrzęku naczynioruchowego), należy przerwać przyjmowanie leku Tertensif Kombi i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Należy poinformować lekarza lub personel medyczny o przyjmowaniu leku Tertensif Kombi w następujących sytuacjach: planowane znieczulenie lub zabieg chirurgiczny; dializa lub zabieg aferezy LDL; planowane leczenie odczulające na jad pszczół lub os; badanie wymagające podania środka kontrastującego zawierającego jod. Sportowcy powinni wziąć pod uwagę, że substancja czynna leku Tertensif Kombi (indapamid), może powodować pozytywny wynik testu antydopingowego. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować Tertensif Kombi z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Tertensif Kombi w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Tertensif Kombi nie jest zalecany do stosowania w pierwszych 3 miesiącach ciąży i nie wolno go stosować w ostatnich 6 miesiącach ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może powodować poważne uszkodzenia płodu. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Tertensif Kombi, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie zaleca się przyjmowania leku Tertensif Kombi, jeśli pacjentka karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tertensif Kombi?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w okresie stosowania leku Tertensif Kombi, są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Tertensif Kombi i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: nasilone zawroty głowy lub omdlenie z powodu niskiego ciśnienia krwi; uczucie ucisku w klatce piersiowej, nagły świszczący oddech, duszność; obrzęk twarzy, warg, ust, języka lub gardła z trudnościami z oddychaniem; ciężkie reakcje skórne, takie jak silna wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie skóry na całym ciele, nasilone swędzenie, powstawanie pęcherzy, łuszczenie się i obrzęk skóry, zapalenie śluzówek; nieregularne lub szybkie bicie serca, ból w klatce piersiowej, zawał serca; osłabienie rąk lub nóg, zaburzenia mowy (mogą być objawami udaru); silny ból w nadbrzuszu promieniujący do pleców (może być objawem zapalenia trzustki); zażółcenie skóry lub oczu (może być objawem zapalenia wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tertensif Kombi?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Tertensif Kombi wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli po przyjęciu leku Tertensif Kombi wystąpią u pacjenta zawroty głowy lub uczucie znużenia związane z niskim ciśnieniem krwi, zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być zaburzona.

Jak przechowywać Tertensif Kombi?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tertensif Kombi - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem