LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tetracyclinum TZF (Tetracycline)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tetracyclinum TZF (Rp) tabletki powlekane 250 mg 16 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
18,60
Cena
100% (zł):
18,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tetracyclinum TZF

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA S.A.

Co zawiera lek Tetracyclinum TZF?

Lek Tetracyclinum TZF występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 250 mg chlorowodorku tetracykliny. Lek zawiera laktozę i sacharozę i w związku z tym pacjenci z nietolerancją niektórych cukrów powinni poinformować o tym lekarza przed zastosowaniem leku. Lek zawiera także czerwień koszenilową i w związku z tym może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa lek Tetracyclinum TZF?

Tetracyklina jest antybiotykiem należącym do grupy tetracyklin. Działa na wiele bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich, w tym na bakterie wywołujące trądzik.

Kiedy stosować lek Tetracyclinum TZF?

Lek Tetracyclinum TZF stosuje się w leczeniu wszystkich postaci trądziku pospolitego, zwłaszcza postaci grudkowo-krostkowej.

Jak stosować lek Tetracyclinum TZF?

Dawkowanie leku Tetracyclinum TZF i czas leczenia ustali lekarz.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować między posiłkami (co najmniej 1 godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po posiłku) z dużą ilością płynów (co najmniej 250 ml), z wyjątkiem mleka i jego przetworów.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tetracyclinum TZF?

W przypadku pominięcia dawki leku o stałej, określonej porze, lek należy przyjąć jak najszybciej, jeśli czas do przyjęcia kolejnej dawki jest wystarczająco długi, lub kontynuować regularne podawanie leku. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Tetracyclinum TZF nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tetracyklinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.
Leku Tetracyclinum TZF nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tetracyclinum TZF?

Przed zaleceniem leczenia lekiem Tetracyclinum TZF lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Nie należy stosować dawki większej niż przepisana przez lekarza. Jeśli objawy nie ustąpią lub nasilą się, należy skontaktować się z lekarzem. Pacjenci z chorobami nerek lub wątroby powinni poinformować o tym lekarza. Podczas stosowania tetracykliny należy unikać nasłoneczniania lub sztucznego promieniowania UV (np. solarium) ze względu na możliwość wystąpienia uczulenia na słońce; zaleca się stosowanie kremów z filtrem UV. Podczas długotrwałego leczenia lekarz zaleci badania kontrolne czynności wątroby, nerek i obrazu krwi.

Jak stosować lek Tetracyclinum TZF z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Tetracyclinum TZF z jedzeniem i piciem?

Pokarm, a zwłaszcza produkty mleczne, hamują wchłanianie tetracykliny z przewodu pokarmowego i osłabiają jej działanie przeciwbakteryjne. Aby zminimalizować to działanie, lek Tetracyclinum TZF należy przyjmować 1 do 3 godzin przed spożyciem lub tyle samo po spożyciu pokarmów mlecznych.

Czy można stosować lek Tetracyclinum TZF w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Tetracyclinum TZF nie należy stosować w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tetracyclinum TZF?

Działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Tetracyclinum TZF są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Tetracyclinum TZF i jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli w trakcie leczenia pojawią się następujące objawy: reakcje alergiczne (np. złuszczające zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny); ból głowy i zaburzenia widzenia (mogą to być objawy wzrostu ciśnienia śródczaszkowego); biegunka o znacznym nasileniu, utrzymująca się przez dłuższy czas lub zawierająca krew, przebiegająca z bólem brzucha lub gorączką (może być objawem ciężkiego zapalenia jelita grubego).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tetracyclinum TZF?

W przypadku przedawkowania tetracykliny i pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości należy natychmiast odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Tetracyclinum TZF wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli podczas stosowania leku Tetracyclinum TZF pojawią się działania niepożądane zmniejszające koncentrację (np. ból głowy, zaburzenie widzenia), nie zaleca się prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Tetracyclinum TZF?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Chronić przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tetracyclinum TZF - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem