LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Texibax (Esomeprazole)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Texibax (Rp) tabletki dojelitowe 20 mg 28 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,01
0,00
Cena
100% (zł):
9,15
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Texibax (Rp) tabletki dojelitowe 40 mg 28 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
9,01
0,00
Cena
100% (zł):
17,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Texibax

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Ranbaxy Poland Sp. z o.o.

Co zawiera lek Texibax?

Lek Texibax jest dostępny na receptę w postaci tabletek dojelitowych w dwóch dawkach.
1 tabletka dojelitowa zawiera 20 mg lub 40 mg ezomeprazolu (w postaci ezomeprazolu magnezowego amorficznego). Lek zawiera sacharozę - pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Jak działa lek Texibax?

Ezomeprazol należy do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej. Jego działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwaśnego soku żołądkowego.

Kiedy stosować lek Texibax?

 • Lek Texibax jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu:
  - choroby refluksowej przełyku;
  - wrzodów żołądka lub dwunastnicy z zakażeniem bakteriami o nazwie Helicobacter pylori (lek będzie podawany z odpowiednimi antybiotykami);
  - choroby wrzodowej żołądka spowodowanej stosowaniem leków nazywanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ); może być także stosowany w celu zapobiegania powstawaniu wrzodów żołądka lub wrzodów w dwunastnicy podczas przyjmowania leków z grupy NLPZ;
  - zespołu Zollingera-Ellisona;
  - po dożylnym podaniu ezomeprazolu, przedłużenie leczenia zapobiegającego ponownemu krwawieniu z wrzodów trawiennych.
 • Lek Texibax jest stosowany u młodzieży w wieku 12 lat i starszej w leczeniu:
  - choroby refluksowej przełyku;
  - wrzodów żołądka lub dwunastnicy z zakażeniem bakteriami o nazwie Helicobacter pylori (lek będzie podawany z odpowiednimi antybiotykami).

Jak stosować lek Texibax?

Dawkowanie leku Texibax w poszczególnych grupach pacjentów i czas leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszego omówienia tego z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia; może być przyjmowany z jedzeniem lub na pusty żołądek. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą, bez żucia lub rozgniatania.
Jeśli pacjent ma trudności z połknięciem tabletek, należy włożyć je do szklanki wody niegazowanej (nie stosować żadnych innych płynów), następnie mieszać aż tabletki rozpadną się (mieszanina nie będzie przejrzysta). Mieszaninę należy wypić natychmiast lub w ciągu 30 minut. Zamieszać bezpośrednio przed wypiciem. Następnie należy bardzo dobrze przepłukać szklankę, napełniając ją wodą do połowy i wypić. Stałe elementy zawierają lek - nie należy ich żuć ani rozgniatać. Lek można również podać przez zgłębnik żołądkowy bezpośrednio do żołądka.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Texibax?

W przypadku pominięcia dawki leku, dawkę tę należy przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki - wówczas nie należy przyjmować pominiętej tabletki. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.

Kiedy lek Texibax nie może być stosowany?

Leku Texibax nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ezomeprazol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek ten nie może być stosowany, jeśli pacjent ma uczulenie na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, omeprazol). Nie wolno go podawać pacjentom przyjmującym nelfinawir (lek stosowany w leczeniu zakażenia HIV).
Lek Texibax nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Texibax?

Przed leczeniem lekiem Texibax konieczny jest wywiad lekarski oraz weryfikacja wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz omówi zasady kontroli objawów choroby i skuteczności leczenia. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli stwierdzono u niego osteoporozę lub przyjmuje on kortykosteroidy (przyjmowanie leku Texibax, zwłaszcza dłużej niż rok, może nieznacznie zwiększyć ryzyko złamania biodra, nadgarstka lub kręgosłupa). W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Texibax z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Texibax w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o ewentualnym zastosowaniu leku Texibax w okresie ciąży. Nie należy stosować tego leku w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Texibax?

Działania niepożądane występujące w trakcie stosowania leku Texibax są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Działania niepożądane występujące często są następujące: ból głowy, biegunka, ból brzucha, zaparcia, wzdęcia, nudności lub wymioty, łagodne polipy żołądka. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Texibax i natychmiast skontaktować się z lekarzem w razie wystąpienia: objawów ciężkiej reakcji alergicznej (w tym nagłego świszczącego oddechu, obrzęku warg, języka lub gardła, wysypki, problemów z połykaniem); zaczerwienienia skóry z towarzyszącymi pęcherzami lub jej złuszczaniem; objawów zaburzenia czynności wątroby (zażółcenia skóry, ciemnej barwy moczu i uczucia zmęczenia).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Texibax?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Texibax wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Texibax może wywoływać zawroty głowy i zaburzenia widzenia - w takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Texibax?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Texibax - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem