LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tezspire (Tezepelumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tezspire (Rpz) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 210 mg 1 amp.-strzyk. 1,91 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tezspire (Rpz) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 210 mg 1 wstrzykiwacz 1,91 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tezspire

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AstraZeneca AB

Co zawiera lek Tezspire?

Lek Tezspire to roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce lub we wstrzykiwaczu półautomatycznym. Lek jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka zawiera 210 mg tezepelumabu w 1,91 ml roztworu.
1 wstrzykiwacz półautomatyczny zawiera 210 mg tezepelumabu w 1,91 ml roztworu.

Jak działa lek Tezspire?

Tezepelumab należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi. Jego działanie polega na blokowaniu białka o nazwie limfopoetyna zrębu grasicy (TSLP). Blokując działanie tego białka, lek Tezspire łagodzi stan zapalny dróg oddechowych i objawy astmy.

Kiedy stosować lek Tezspire?

Lek Tezspire jest stosowany u osób dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszych w leczeniu ciężkiej postaci astmy, gdy choroba nie jest dostatecznie kontrolowana pomimo stosowania dużych dawek wziewnych kortykosteroidów w skojarzeniu z innym lekiem na astmę.

Jak stosować lek Tezspire?

Dawkowanie leku oraz długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać leczenia lekiem Tezspire bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ponieważ przerwanie lub zakończenie leczenia może spowodować nawrót objawów lub napadów astmy.

Sposób podawania

Lek Tezspire wstrzykuje się podskórnie co 4 tygodnie. Po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę lek może być wstrzykiwany samodzielnie przez pacjenta lub opiekuna. Podając lek samodzielnie, należy zawsze przestrzegać zaleceń odnośnie sposobu przygotowania i podawania leku zawartych w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli pacjent sam wykonuje wstrzyknięcie, zalecanym miejscem wstrzyknięcia jest przednia część uda lub dolna część brzucha (nie należy wykonywać samodzielnie wstrzyknięcia w ramię). Opiekun może wykonać wstrzyknięcie w górną część ramienia, udo lub brzuch. Do każdego wstrzyknięcia należy wybrać inne miejsce, które znajduje się w odległości co najmniej 3 cm od miejsca ostatniego wstrzyknięcia. Nie należy wstrzykiwać leku w odległości mniejszej niż 5 cm od pępka ani w miejsca, w których skóra jest bolesna, zasiniona, łuszczy się lub jest stwardniała. Nie wstrzykiwać leku w blizny lub uszkodzoną skórę.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tezspire?

W przypadku pominięcia podania dawki leku, pacjent powinien jak najszybciej wykonać wstrzyknięcie dawki; kolejne wstrzyknięcie należy wykonać w następnym wyznaczonym dniu. Jeśli pacjent nie zauważył, że pominął dawkę do czasu zastosowania kolejnej dawki, powinien wstrzyknąć kolejną dawkę zgodnie z planem. Nie należy wstrzykiwać podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Tezspire nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tezepelumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Tezspire nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tezspire?

Leczenie będzie rozpoczynał lekarz z doświadczeniem w diagnozowaniu i leczeniu ciężkiej astmy. Przed rozpoczęciem stosowania leku Tezspire lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem i zadecyduje o podjęciu leczenia. Lek jest stosowany w leczeniu długotrwałym. Lekarz będzie regularnie kontrolował objawy choroby i na tej podstawie podejmie decyzję o kontynuacji leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli po rozpoczęciu leczenia astma występująca u pacjenta będzie nadal niekontrolowana lub dojdzie do nasilenia jej objawów. Należy zwrócić się do lekarzam, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem tego leku. Lek Tezspire może osłabiać odporność organizmu na pewne rodzaje zakażeń spowodowanych przez pasożyty - jeśli u pacjenta wystąpi zakażanie pasożytnicze lub mieszka w regionie (lub udaje się do regionu), w którym zakażenia pasożytnicze są częste, powinien omówić to z lekarzem. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pacjent zauważy jakiekolwiek objawy możliwego ciężkiego zakażenia lub objawy związane z sercem.

Jak stosować lek Tezspire z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Po rozpoczęciu stosowania leku Tezspire nie należy nagle przerywać stosowania dotychczas przyjmowanych leków na astmę. Leki te, a szczególnie doustne kortykosteroidy, muszą być odstawiane stopniowo, pod nadzorem lekarza i w zależności od odpowiedzi na leczenie lekiem Tezspire.

Czy można stosować lek Tezspire w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku Tezspire u kobiet, które są w ciąży lub karmią piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tezspire?

Działania niepożądane leku Tezspire są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są ból stawów i zapalenie gardła. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej poinformować lekarza, jeśli pojawią się objawy reakcji alergicznej (w tym: problemy z oddychaniem, pokrzywka, wysypka skórna).

Czy lek Tezspire wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Tezspire nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Tezspire?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Ampułko-strzykawkę i wstrzykiwacz należy przechowywać w lodówce (w temperaturze 2-8°C); nie zamrażać. Lek można przechowywać w temperaturze pokojowej (20 do 25°C) w zewnętrznym pudełku tekturowym maksymalnie przez 30 dni. Po osiągnięciu przez lek temperatury pokojowej nie należy wkładać go ponownie do lodówki. Należy wyrzucić lek, jeśli był przechowywany w temperaturze pokojowej dłużej niż przez 30 dni. Po wyjęciu z lodówki ampułko-strzykawkę lub wstrzykiwacz należy pozostawić na około 60 minut, aby w sposób naturalny lek osiągnął temperaturę pokojową; nie należy go ogrzewać w żaden inny sposób. Nie należy wstrzykiwać leku, jeśli roztwór jest mętny, przebarwiony lub zawiera duże cząstki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tezspire - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Tezspire - powiązane artykuły

Piątek, 22 marca 2024

Nowa lista refundacyjna od 1 kwietnia 2024 r. - zmiany w programach lekowych i chemioterapii Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r.– informacje ogólne Lista...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem