Dodaj do mojego indeksu leków »

Theraflu Przeziębienie (Paracetamol+Pseudoephedrine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Theraflu Przeziębienie (OTC) proszek do sporządzania roztworu doustnego 500 mg + 30 mg 10 saszetek 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 22,00 Cena 100% (zł): 22,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Theraflu Przeziębienie

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.

SKŁAD
1 saszetka zawiera 500 mg paracetamolu i 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny. 1 saszetka zawiera 6,9 g sacharozy, 38 mg aspartamu, 0,6 mg żółcieni pomarańczowej, 0,3 mg czerwieni Allura, 9,76 mg lecytyny sojowej, 35 mg sodu oraz aromat mentolu.

WSKAZANIA
Krótkotrwałe, objawowe leczenie przekrwienia błony śluzowej nosa i zatok związanego z takimi objawami przeziębienia i grypy, jak ból, ból głowy i (lub) gorączka. Preparat jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku 15 lat i starszej.

DAWKOWANIE
Dorośli i młodzież w wieku 15 lat i starsza
Zawartość 1 saszetki rozpuścić w gorącej wodzie i przyjmować, co 4 do 6 godzin, zależnie od potrzeby. W ciągu doby można przyjąć maksymalnie 4 dawki (saszetki). W przypadku utrzymywania się objawów przez ponad 3 dni lub nasilenia objawów pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
Dzieci i młodzież
Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 15 lat.
Osoby w podeszłym wieku
Pacjenci w podeszłym wieku mogą być szczególnie wrażliwi na działanie pseudoefedryny na OUN.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby dawkę należy zmniejszyć lub wydłużyć odstęp między dawkami.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Paracetamol należy stosować ostrożnie u pacjentów z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek.
Sposób podawania
Zawartość saszetki rozpuścić w szklance gorącej, ale nie wrzącej wody (około 250 ml). Wypić po wystygnięciu do odpowiedniej temperatury.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Preparat zawiera lecytynę sojową i nie powinien być przyjmowany przez pacjentów uczulonych na soję lub orzeszki ziemne ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji nadwrażliwości. Choroba serca, nadciśnienie tętnicze i choroby układu sercowo-naczyniowego. Nadczynność tarczycy. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Zatrzymanie moczu. Guz chromochłonny. Pacjenci stosujący inhibitory MAO obecnie lub w ciągu ostatnich 2 tygodni. Pacjenci stosujący trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Pacjenci stosujący leki blokujące receptory beta-adrenergiczne. Pacjenci stosujący inne leki sympatykomimetyczne, jak leki zmniejszające przekrwienie, leki zmniejszające apetyt i leki psychostymulujące podobne do amfetaminy. Pierwszy trymestr ciąży.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Preparat jest przeciwwskazany w czasie pierwszego trymestru ciąży i nie jest zalecany przez pozostały okres ciąży. Należy unikać stosowania preparatu w czasie karmienia piersią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Paracetamol
Mogą wystąpić: dyskomfort w jamie brzusznej, biegunka, nudności i wymioty; zaburzenia czynności wątroby; nadwrażliwość, w tym reakcje anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli i zespół Stevens-Johnsona; trombocytopenia, agranulocytoza, pancytopenia, leukopenia, neutropenia.
Pseudoefedryna
Mogą wystąpić: tachykardia; pobudzenie OUN (np. bezsenność, rzadko omamy); zwiększenie ciśnienia krwi (jednak nie w przypadku kontrolowanego nadciśnienia); wysypka, świąd, rumień, pokrzywka, alergiczne zapalenie skóry; zatrzymanie moczu, zwłaszcza u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego.

UWAGI
Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, rozedmą płuc, zwiększonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, rozrostem gruczołu krokowego, nadczynnością tarczycy, cukrzycą oraz u pacjentów stosujących leki przeciwlękowe, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, inne leki sympatykomimetyczne, tj. zmniejszające przekrwienie, hamujące apetyt i leki psychostymulujące podobne do amfetaminy. Podczas stosowania preparatu należy unikać spożywania napojów alkoholowych ze względu na ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Pseudoefedryna może powodować dodatnie wyniki niektórych testów antydopingowych.
W przypadku zaobserwowania zawrotów głowy podczas stosowania preparatu pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych