LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Theraflu Przeziębienie (Paracetamol + Pseudoephedrine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Theraflu Przeziębienie (OTC) proszek do sporządzania roztworu doustnego 500 mg + 30 mg 10 saszetek n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 22,00 Cena 100% (zł): 22,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Skład

1 saszetka zawiera 500 mg paracetamolu i 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny. 1 saszetka zawiera: 6,9 g sacharozy, 38 mg aspartamu, 0,6 mg żółcieni pomarańczowej, 0,3 mg czerwieni Allura, 9,76 mg lecytyny sojowej, 35 mg sodu oraz aromat mentolu.

Wskazania

Krótkotrwałe, objawowe leczenie przekrwienia błony śluzowej nosa i zatok związanego z takimi objawami przeziębienia i grypy, jak ból, ból głowy i (lub) gorączka. Preparat jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku 15 lat i starszej.

Dawkowanie

  • Dorośli i młodzież w wieku 15 lat i starsza
    1 saszetka co 4 do 6 godzin, zależnie od potrzeby. W ciągu doby można przyjąć maksymalnie 4 dawki (saszetki). W przypadku utrzymywania się objawów przez ponad 3 dni lub nasilenia objawów pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
  • Dzieci i młodzież
    Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 15 lat.
Osoby w podeszłym wieku

Pacjenci w podeszłym wieku mogą być szczególnie wrażliwi na działanie pseudoefedryny na OUN.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby dawkę należy zmniejszyć lub wydłużyć odstęp między dawkami.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Preparat nie powinien być stosowany przez osoby z ciężkim zaburzeniem czynności nerek (GFR < 30 ml/min) i powinien być stosowany ostrożnie u osób z lekkim do umiarkowanego zaburzeniami czynności nerek (GFR 30-59 ml/min).

Sposób podawania

Zawartość saszetki rozpuścić w szklance gorącej, ale nie wrzącej wody (około 250 ml). Wypić po wystygnięciu do odpowiedniej temperatury.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Uczulenie na soję lub orzeszki ziemne. Nadciśnienie tętnicze 180 mmHg skurczowe lub 120 mmHg rozkurczowe, lub wyższe. Choroby układu sercowo-naczyniowego. Nadczynność tarczycy. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Zatrzymanie moczu. Ciężkie zaburzenie czynności nerek (GFR < 30 ml/min). Guz chromochłonny. Stosowanie inhibitorów inhibitorów MAO i okres do 2 tygodni po ich odstawieniu. Jednoczesne stosowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Jednoczesne stosowanie leków blokujących receptory beta-adrenergiczne. Jednoczesne stosowanie innych leków sympatykomimetycznych, jak leki zmniejszające przekrwienie, leki zmniejszające apetyt i leki psychostymulujące podobne do amfetaminy. Przyjmowanie antybiotyków z grupy oksazolidynonów (w tym furazolidon lub linezolid). Pierwszy trymestr ciąży.

Ciąża i karmienie piersią

Preparat jest przeciwwskazany w czasie pierwszego trymestru ciąży i nie jest zalecany przez pozostały okres ciąży. Należy unikać stosowania preparatu w czasie karmienia piersią.

Działania niepożądane

  • Paracetamol
    Mogą wystąpić: dyskomfort w jamie brzusznej, biegunka, nudności i wymioty; zaburzenia czynności wątroby; nadwrażliwość, w tym reakcje anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli i zespół Stevens-Johnsona; trombocytopenia, agranulocytoza, pancytopenia, leukopenia, neutropenia.
  • Pseudoefedryna
    Mogą wystąpić: tachykardia; pobudzenie OUN (np. bezsenność, rzadko omamy); zwiększenie ciśnienia krwi (jednak nie w przypadku kontrolowanego nadciśnienia); wysypka, świąd, rumień, pokrzywka, alergiczne zapalenie skóry; zatrzymanie moczu, zwłaszcza u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego.

Uwagi

Paracetamol należy stosować ostrożnie u pacjentów z łagodną do umiarkowanej niewydolnością nerek, łagodną do umiarkowanej niewydolnością wątroby (w tym w zespole Gilberta), ciężką niewydolnością wątroby (skala Childa-Pugha > 9), ostrym zapaleniem wątroby, stosujących jednocześnie produkty lecznicze wpływające na czynność wątroby i odwodnionych. Ostrożnie stosować u pacjentów, u których występuje: stany obniżonego poziomu glutationu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, przerost gruczołu krokowego, choroba okluzyjna naczyń (np. objaw Raynauda), psychoza. Podczas stosowania preparatu należy unikać spożywania napojów alkoholowych ze względu na ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Pseudoefedryna może powodować dodatnie wyniki niektórych testów antydopingowych.
W przypadku zaobserwowania zawrotów głowy podczas stosowania preparatu pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

reklama





banerbaner