LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tizagelan (Tizanidine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tizagelan (Rp) tabletki 2 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
13,90
Cena
100% (zł):
13,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tizagelan (Rp) tabletki 4 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
9,90
Cena
100% (zł):
9,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tizagelan (Rp) tabletki 4 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
27,90
Cena
100% (zł):
27,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tizagelan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

G.L. Pharma GmbH

Co zawiera lek Tizagelan?

Lek Tizagelan to tabletki w dwóch dawkach dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 2 mg lub 4 mg tyzanidyny (w postaci chlorowodorku). Tabletki 2 mg można podzielić na dwie równe dawki; tabletki 4 mg można podzielić na dwie lub cztery równe dawki. Lek zawiera sacharozę i laktozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Tizagelan?

Tyzanidyna jest lekiem zwiotczającym mięśnie szkieletowe.

Kiedy stosować lek Tizagelan?

Lek Tizagelan jest stosowany w celu leczenia skurczów mięśni spowodowanych pewnymi schorzeniami kręgosłupa lub w wyniku operacji dotyczącej układu mięśniowo-szkieletowego (na przykład kręgów lub stawu biodrowego).
Lek Tizagelan stosuje się również w celu leczenia skurczów mięśni występujących w wyniku zaburzeń układu nerwowego, takich jak stwardnienie rozsiane i po udarze mózgu.

Jak stosować lek Tizagelan?

Odpowiednią dawkę leku Tizagelan i czas leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez zalecenia tego przez lekarza. Lekarz ustali stopniowe zmniejszanie dawki, szczególnie jeśli pacjent przyjmował dużą dawkę leku. Po nagłym przerwaniu leczenia mogą wystąpić takie działania, jak przyspieszenie akcji serca i wysokie ciśnienie krwi.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z jedzeniem lub niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tizagelan?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć jedną lub więcej tabletek, powinien przyjąć tylko ustaloną ilość tabletek w momencie przyjęcia kolejnej dawki. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Tizagelan nie może być stosowany?

Leku Tizagelan nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tyzanidynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno go podawać pacjentom z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. Leku Tizagelan nie należy stosować w przypadku jednoczesnego stosowania leków zawierających fluwoksaminę (lek stosowany w depresji) lub leków zawierających cyprofloksacynę (antybiotyk).
Leku Tizagelan nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tizagelan?

Przed zaordynowaniem leku Tizagelan konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. W trakcie leczenia lekarz będzie zlecał regularne badania czynności wątroby, zwłaszcza po zastosowaniu dużych dawek leku. U osób w podeszłym wieku (w wieku 65 lat i starszych) lek Tizagelan należy stosować z zachowaniem szczególnej ostrożności. Leku Tizagelan nie należy stosować z alkoholem, ponieważ alkohol może zwiększać jego działanie uspokajające. Pacjenci palący papierosy powinni poinformować o tym lekarza, ponieważ palenie tytoniu może osłabiać działanie leku Tizagelan.

Jak stosować lek Tizagelan z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Tizagelan w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o możliwości zastosowania leku Tizagelan u kobiet, które są w ciąży lub karmią piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tizagelan?

W ulotce dołączonej do opakowania przedstawione są działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Tizagelan. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tizagelan?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego połknięcia leku przez dziecko należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala.
Przedawkowanie leku może powodować nudności, wymioty, niskie ciśnienie krwi, spowolnienie lub nieprawidłowe bicie serca, zawroty głowy, zwężenie źrenic, trudności w oddychaniu, śpiączkę, niepokój lub senność.

Czy lek Tizagelan wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Tizagelan może powodować senność i zawroty głowy - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, dopóki nie wiadomo, czy lek ten wpływa na zdolność wykonywania tych czynności.

Jak przechowywać lek Tizagelan?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych warunków przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tizagelan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem