LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tobradex (Tobramycin + Dexamethasone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tobradex (Rp) krople do oczu, zawiesina 3 mg + 1 mg/ml 1 but. 5 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
32,50
Cena
100% (zł):
32,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tobradex

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Poland Sp. z o.o.

Co zawiera lek Tobradex?

Lek Tobradex występuje w postaci kropli do oczu i jest dostępny na receptę.
1 ml kropli zawiera 3 mg tobramycyny i 1 mg deksametazonu. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie oczu.

Jak działa lek Tobradex?

Lek Tobradex zawiera dwie substancje czynne: tobramycynę i deksametazon. Tobramycyna jest antybiotykiem z grupy aminoglikozydów działającym na wiele bakterii chorobotwórczych powodujących zakażenie oka. Deksametazon jest kortykosteroidem, który łagodzi stan zapalny oka i świąd.

Kiedy stosować lek Tobradex?

Lek Tobradex jest stosowany u osób dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i starszych do zapobiegania i leczenia stanów zapalnych oka oraz zapobiegania zakażeniom związanym z chirurgicznym usunięciem zaćmy.

Jak stosować lek Tobradex?

Zasady dawkowania leku Tobradex przekaże lekarz. Lek należy stosować przez cały czas określony przez lekarza, nawet jeśli objawy choroby ustąpią.

Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie do oka. Lek powinien być stosowany tylko przez jednego pacjenta. Należy zapoznać się z instrukcją podawania leku dołączoną do opakowania i przestrzegać zaleceń w niej zawartych.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tobradex?

Jeśli pacjent zapomni zastosować lek, powinien kontynuować leczenie podając kolejną dawkę leku zgodnie ze schematem dawkowania. Jeśli do podania kolejnej dawki leku pozostało niewiele czasu, należy pominąć zapomnianą dawkę i kontynuować leczenie według zaleconego schematu dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Tobradex nie może być stosowany?

Leku Tobradex nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (tobramycynę, deksametazon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Bezpieczeństwo i skuteczność leku Tobradex u dzieci w wieku poniżej 2 lat nie zostały określone.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tobradex?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Tobradex lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak należy prawidłowo stosować lek. Lek nie jest przeznaczony do leczenia infekcji oka wywołanych przez wirusy lub grzyby. Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku pogorszenia się objawów choroby lub nagłego powrotu objawów. Jeśli podczas stosowania leku Tobradex u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.
Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego w leku należy usunąć soczewki kontaktowe przed jego podaniem i poczekać co najmniej 15 minut do ponownego ich założenia. Chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu, szczególnie u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki - w razie wystąpienia nieprawidłowych odczuć w obrębie oka, kłucia lub bólu w oku po zastosowaniu leku, należy poinformować o tym lekarza.

Jak stosować lek Tobradex z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Jeśli pacjent stosuje jednocześnie inne krople lub maści podawane do oczu, należy zachować co najmniej 5 minut przerwy pomiędzy podaniem kolejnych leków. Maści do oczu należy stosować na końcu.

Czy można stosować lek Tobradex w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Tobradex w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tobradex?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Tobradex, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Jeśli u pacjenta wystąpią reakcje alergiczne (w tym wysypka, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, powodujący trudności w oddychaniu lub połykaniu), należy przerwać stosowanie leku Tobradex i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tobradex?

W razie przedawkowania można wypłukać nadmiar leku z oka letnią wodą. Nie należy dodatkowo zakraplać oka. Kolejną dawkę należy zastosować o zwykłej porze.

Czy lek Tobradex wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Przez pewien czas po podaniu leku Tobradex widzenie może być niewyraźne - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia tego objawu.

Jak przechowywać lek Tobradex?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25°C. Lek można używać przez 4 tygodnie po pierwszym otwarciu butelki. Przechowywać butelkę szczelnie zamkniętą.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tobradex - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem