LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tobrex (Tobramycin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tobrex (Rp) krople do oczu, roztwór 3 mg/ml 1 but. 5 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
36,50
Cena
100% (zł):
36,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tobrex (Rp) maść do oczu 3 mg/g 1 tuba 3,5 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
35,50
Cena
100% (zł):
35,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tobrex

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Poland Sp. z o.o.

Co zawiera lek Tobrex?

Lek Tobrex jest dostępny w dwóch postaciach: w postaci kropli do oczu i maści do oczu. Obie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Tobrex krople do oczu
    1 ml leku zawiera 3 mg tobramycyny. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu.
  • Tobrex maść do oczu
    1 g maści zawiera 3 mg tobramycyny.

Jak działa lek Tobrex?

Tobramycyna jest antybiotykiem z grupy aminoglikozydów działającym na wiele bakterii chorobotwórczych powodujących zakażenie oka.

Kiedy stosować lek Tobrex?

Lek Tobrex jest stosowany w leczeniu zewnętrznych zakażeń oka i jego okolicy u dorosłych i dzieci w wieku 1 roku i powyżej, wywołanych przez bakterie wrażliwe na tobramycynę.

Jak stosować lek Tobrex?

Lekarz dobierze odpowiednią postać leku Tobrex i przedstawi zasady dawkowania. Lek należy stosować tak długo, jak zalecił lekarz. Nie należy kończyć leczenia bez zlecenia lekarza, nawet jeśli objawy choroby ustąpią.

Sposób podawania

Lek jest przeznaczony do stosowania wyłącznie do oka. Lek powinien być stosowany tylko przez jednego pacjenta. Należy postępować zgodnie z instrukcją stosowania kropli lub maści do oka Tobrex, którą zawiera ulotka dołączona do opakowania.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tobrex?

Jeśli pacjent zapomni o zastosowaniu leku, powinien kontynuować leczenie podając kolejną dawkę leku zgodnie ze schematem dawkowania. Jeżeli do podania kolejnej dawki leku pozostało niewiele czasu, należy pominąć zapomnianą dawkę i kontynuować leczenie według zaleconego schematu. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Tobrex nie może być stosowany?

Leku Tobrex nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tobramycynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku Tobrex u dzieci w wieku poniżej 1 roku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tobrex?

Przed przepisaniem leku Tobrex konieczny będzie wywiad i weryfikacja przez lekarza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje o rozpoczęciu leczenia i przekaże zalecenia dotyczące stosowania leku. Jeśli objawy choroby nasilą się lub nie ustąpią, należy zgłosić się do lekarza.
W trakcie leczenia stanu zapalnego oka nie zaleca się noszenia soczewek kontaktowych. Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego w kroplach Tobrex należy usunąć soczewki kontaktowe przed ich zakropleniem i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem. Chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu, zwłaszcza u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki - należy skontaktować się z lekarzem, jeśli po zastosowaniu kropli pojawią się nieprawidłowe odczucia w oku, kłucie lub ból w oku.

Jak stosować lek Tobrex z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Jeśli pacjent stosuje jednocześnie inne krople lub maści podawane do oczu, powinien zachować odstęp co najmniej 5 minut pomiędzy podaniem kolejnych leków. Maści do oczu należy stosować na końcu.

Czy można stosować lek Tobrex w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu leku Tobrex u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tobrex?

Działania niepożądane towarzyszące stosowaniu leku Tobrex są zamieszone w ulotce dołączonej do opakowania tego leku. Częste działania niepożądane leku to uczucie dyskomfortu w oku i zaczerwienienie oka. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala w razie pojawienia się objawów reakcji alergicznej (w tym wysypki, obrzęku twarzy, warg, języka lub gardła, problemów z oddychaniem lub połykaniem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tobrex?

W razie miejscowego przedawkowania kropli lub maści Tobrex należy wypłukać nadmiar leku letnią wodą. Nie należy dodatkowo podawać leku. Kolejną dawkę należy zastosować o zwykłej porze.

Czy lek Tobrex wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Przez pewien czas po zastosowaniu leku Tobrex może wystąpić niewyraźne widzenie - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia tego objawu.

Jak przechowywać lek Tobrex?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać lek w temperaturze poniżej 25°C. Krople lub maść do oczu można stosować przez 4 tygodnie od pierwszego otwarcia. Butelkę kropli i tubkę z maścią należy przechowywać szczelnie zamkniętą.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tobrex - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem