LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Torvalipin (Atorvastatin)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Torvalipin (Rp) tabletki powlekane 10 mg 30 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 8,08 Cena 100% (zł): 8,08 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Torvalipin (Rp) tabletki powlekane 20 mg 30 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 13,43 Cena 100% (zł): 13,43 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Torvalipin (Rp) tabletki powlekane 40 mg 30 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 24,03 Cena 100% (zł): 24,03 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Torvalipin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Actavis Group hf.

Co zawiera Torvalipin?

Lek Torvalipin występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg, 20 mg lub 40 mg atorwastatyny (w postaci soli wapniowej).

Jak działa Torvalipin?

Atorwastatyna należy do grupy leków zwanych statynami, które regulują stężenie lipidów we krwi.

Kiedy stosować Torvalipin?

Lek Torvalipin jest stosowany do zmniejszenia stężenia lipidów określanych jako cholesterol i triglicerydy we krwi, gdy sama dieta ubogotłuszczowa i zmiany trybu życia nie są skuteczne.
Lek Torvalipin może także być stosowany w celu zredukowania ryzyka chorób serca, nawet wówczas, gdy stężenie cholesterolu jest prawidłowe.
Podczas leczenia lekiem Torvalipin należy kontynuować standardową dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu.

Jak stosować Torvalipin?

Dawkowanie leku Torvalipin, sposób podawania i czas stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą; mogą być przyjmowane o dowolnej porze dnia, podczas posiłków lub niezależnie od posiłków. Należy starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Torvalipin?

W razie pominięcia dawki leku Torvalipin należy przyjąć kolejną dawkę w przewidzianym czasie. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Torvalipin nie może być stosowany?

Leku Torvalipin nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynną (atorwastatynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Torvalipin nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Torvalipin?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Torvalipin lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz czy należy poddać pacjenta szczególnie dokładnej obserwacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Należy przerwać stosowanie leku Torvalipin i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią bóle lub inne dolegliwości mięśni, które utrzymują się dłużej niż można się spodziewać. Podczas leczenia lekarz zaleci wykonywanie prób wątrobowych w regularnych odstępach czasu.

Jak stosować Torvalipin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować Torvalipin z jedzeniem i piciem?

Nie należy spożywać więcej niż 1 lub 2 małe szklanki soku grejpfrutowego dziennie, gdyż większe ilości soku grejpfrutowego mogą zmieniać działanie leku Torvalipin. Podczas przyjmowania leku Torvalipin należy unikać spożywania dużych ilości alkoholu.

Czy można stosować Torvalipin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Torvalipin, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Torvalipin, należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i poinformować o tym lekarza. Kobiety w wieku rozrodczym podczas przyjmowania leku Torvalipin, powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Torvalipin?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Torvalipin, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Torvalipin i natychmiast skontaktować się z lekarzem w razie wystąpienia następujących objawów: poważne reakcje alergiczne, które powodują obrzęk twarzy, języka i gardła oraz mogą być przyczyną trudności z oddychaniem; poważne schorzenia z ciężkim łuszczeniem się i obrzękiem skóry, pęcherzami na skórze, w jamie ustnej, na oczach, narządach płciowych i z gorączką; wysypka skórna z różowo-czerwonymi plamami, która może być pęcherzowa, zwłaszcza na dłoniach i podeszwach stóp; osłabienie, tkliwość lub ból mięśni; objawy zespołu toczniopodobnego (w tym wysypka, zaburzenia stawów i wpływ na komórki krwi); objawy zapalenia wątroby (takie jak zażółcenie skóry i oczu, utrata apetytu, świąd, ciemne zabarwienie moczu, jasne zabarwienie kału); objawy zapalenia trzustki (ból brzucha).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Torvalipin?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Torvalipin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Zazwyczaj lek Torvalipin nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów, jeśli lek Torvalipin wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów. Nie należy używać żadnych narzędzi ani maszyn, jeśli lek Torvalipin wpływa na zdolność do korzystania z nich.

Jak przechowywać Torvalipin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem