CO ZAWIERA TOSELIX FORTE?
1 ml syropu Toselix forte zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. 5 ml syropu Toselix forte zawiera 7,5 mg cytrynian butamiratu. Lek zawiera maltitol - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; maltitol może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Lek zawiera aspartam (źródło fenyloalaniny) - należy wziąć to pod uwagę u osób z fenyloketonurią. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i może powodować reakcje alergiczne.
JAK DZIAŁA TOSELIX FORTE?
Butamirat hamuje odruch kaszlowy w ośrodkowym układzie nerwowym.
KIEDY STOSOWAĆ TOSELIX FORTE?
Lek Toselix forte jest stosowany w objawowym leczeniu ostrego, nieproduktywnego (suchego) kaszlu.
JAK STOSOWAĆ TOSELIX FORTE?
Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować leku dłużej niż 5 do 7 dni.
Dorośli
15 ml syropu Toselix forte 4 razy na dobę.
Dzieci i młodzież
Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15 ml syropu Toselix forte 3 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 10 ml syropu Toselix forte 3 razy na dobę.
Dzieci w wieku od 3 do 6 lat: 5 ml syropu Toselix forte 3 razy na dobę.
Leku Toselix forte nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
Sposób podawania
Do opakowania dołączona jest miarka z podziałką ułatwiającą dawkowanie.
KIEDY TOSELIX FORTE NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?
Leku Toselix forte nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (butamirat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Objawami uczulenia mogą być: pokrzywka, świąd skóry, obrzęk warg, języka, gardła i krtani. Nie należy stosować leku Toselix forte, jeśli pacjent ma fenyloketonurię.
JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU TOSELIX FORTE?
Jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż 5 do 7 dni, należy skontaktować się z lekarzem. Leku Toselix forte nie należy stosować u osób z zaburzeniami czynności ośrodka oddechowego.
JAK STOSOWAĆ TOSELIX FORTE Z INNYMI LEKAMI?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Butamiratu nie należy stosować jednocześnie z lekami wykrztuśnymi, ze względu na hamowanie odruchu kaszlowego.
CZY MOŻNA STOSOWAĆ TOSELIX FORTE W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Należy unikać stosowania leku Toselix forte w pierwszym trymestrze ciąży. W pozostałych miesiącach ciąży oraz w okresie karmienia piersią lek Toselix forte może być stosowany tylko w przypadku bezwzględnej konieczności i po konsultacji z lekarzem.
JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU TOSELIX FORTE?
Niezbyt często mogą wystąpić zawroty głowy. Rzadko: senność, nudności, biegunka, pokrzywka.
CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU TOSELIX FORTE?
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Mogą wystąpić następujące objawy: senność, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, niedociśnienie tętnicze.
CZY TOSELIX FORTE WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?
Lek Toselix forte może powodować senność, dlatego należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, jeśli takie objawy występują.
JAK PRZECHOWYWAĆ TOSELIX FORTE?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail:
ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych