LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Trelema (Lacosamide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Trelema (Rp) tabletki powlekane 50 mg 14 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
4,72
0,00
Cena
100% (zł):
12,09
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Trelema (Rp) tabletki powlekane 100 mg 56 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
80,78
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Trelema (Rp) tabletki powlekane 150 mg 56 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
117,09
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Trelema (Rp) tabletki powlekane 200 mg 56 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,98
0,00
Cena
100% (zł):
153,01
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Trelema

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

G.L. Pharma GmbH

Co zawiera lek Trelema?

Lek Trelema jest dostępny w postaci tabletek w 4 dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 50 mg, 100 mg, 150 mg lub 200 mg lakozamidu. Tabletki można podzielić na równe dawki.

Jak działa lek Trelema?

Lakozamid jest lekiem przeciwpadaczkowym, który zmniejsza częstość napadów padaczkowych lub drgawek.

Kiedy stosować lek Trelema?

Lek Trelema jest stosowany:
- w monoterapii i w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi u osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 2 lat w leczeniu typu padaczki charakteryzującej się występowaniem napadów częściowych i częściowymi wtórnie uogólnionych;
- w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi u osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 4 lat w leczeniu napadów toniczno-klonicznych pierwotnie uogólnionych u pacjentów z uogólnioną samoistną padaczką.

Jak stosować lek Trelema?

Lekarz dobiera dawkę leku Trelema odpowiednią dla każdego pacjenta oraz określa długość terapii. Dawka leku zależy od masy ciała i wieku pacjenta, a także od tego, czy jest on stosowany w monoterapii, czy w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi. Leczenia nie należy przerywać, chyba że zdecyduje o tym lekarz; należy wówczas przeprowadzić stopniowe zmniejszanie dawki leku.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Należy go przyjmować dwa razy na dobę, mniej więcej co 12 godzin. Należy starać się przyjmować lek o stałych porach każdego dnia. Tabletki należy połykać i popijać szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Trelema?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek o stałej porze, a do przyjęcia kolejnej dawki zostało więcej niż 6 godzin, należy bezzwłocznie przyjąć dawkę leku. Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek o stałej porze, a do przyjęcia kolejnej dawki zostało mniej niż 6 godzin, nie należy przyjmować zapomnianej dawki, tylko przyjąć kolejną dawkę o stałej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Trelema nie może być stosowany?

Leku Trelema nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lakozamid) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno podawać leku, jeśli u pacjenta występuje blok przedsionkowo-komorowy drugiego lub trzeciego stopnia (rodzaj zaburzeń rytmu serca).
Lek Trelema nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 2 lat z padaczką charakteryzującą się występowaniem napadów częściowych ani nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 4 lat z napadami toniczno-klonicznymi pierwotnie uogólnionymi.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Trelema?

Przed przepisaniem leku Trelema lekarz zapozna się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności związanym ze stosowaniem tego leku. Konieczne będą wizyty kontrolne, podczas których lekarz oceni efekty leczenia i objawy choroby. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza oraz przestrzegać zaleceń dotyczących przyjmowania leku. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek lekarz może przepisać inną dawkę tego leku. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia lekiem Trelema pojawią się nowe rodzaje napadów lub ulegną zaostrzeniu już istniejące napady padaczkowe. Jeśli u pacjenta wystąpią kiedykolwiek myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Pacjent powinien natychmiast zasięgnąć porady lekarza, jeśli wystąpią u niego objawy nieprawidłowego bicia serca, takie jak wolne, szybkie, nieregularne bicie serca, kołatanie serca, duszności, zawroty głowy, omdlenia. Jeśli podczas stosowania leku pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, konieczny jest kontakt z lekarzem. Podczas stosowania leku Trelema nie wolno pić alkoholu.

Jak stosować lek Trelema z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Trelema w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmie decyzję czy przyjmować dalej lek Trelema, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje ciążę. Nie należy przerywać stosowania tego leku bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodować zwiększenie liczby napadów u matki, co może również szkodzić dziecku. Kobiety w wieku rozrodczym powinny omówić z lekarzem kwestię stosowania antykoncepcji w czasie przyjmowania tego leku. Nie zaleca się karmienia dziecka piersią podczas stosowania leku Trelema.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Trelema?

W trakcie stosowania leku Trelema mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Trelema?

W sytuacji przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Trelema wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W trakcie stosowania leku Trelema mogą wystąpić zawroty głowy lub niewyraźne widzenie. Nie należy prowadzić pojazdów, jeździć rowerem, używać jakichkolwiek narzędzi czy obsługiwać maszyn aż do czasu określenia jaki wpływ na pacjenta ma ten lek.

Jak przechowywać lek Trelema?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Trelema - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem