LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Trexan Neo (Methotrexate)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Trexan Neo (Rp) tabletki 2,5 mg 100 szt. (blistry)
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
14,20
0,00
Cena
100% (zł):
25,65
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Trexan Neo (Rp) tabletki 10 mg 100 szt. (blistry)
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
42,67
0,00
Cena
100% (zł):
88,47
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Trexan Neo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Orion Corporation

Co zawiera lek Trexan Neo?

Lek Trexan Neo jest dostępny w postaci tabletek w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 2,5 mg lub 10 mg metotreksatu. Tabletkę 10 mg można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - jeśli u pacjenta stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Trexan Neo?

Metotreksat spowalnia wzrost pewnych komórek w organizmie, które się szybko dzielą (takich jak komórki nowotworowe), działa przeciwzapalnie oraz hamuje nadmierną aktywność układu immunologicznego.

Kiedy stosować lek Trexan Neo?

Lek Trexan Neo stosuje się:
- u dorosłych w leczeniu czynnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów;
- u dorosłych w leczeniu ciężkiej, opornej na leczenie łuszczycy, która nie reaguje odpowiednio na inne sposoby leczenia, takie jak fototerapia, PUVA i retinoidy;
- u dorosłych w leczeniu ciężkiego łuszczycowego zapalenia stawów;
- u dorosłych, młodzieży oraz dzieci w wieku 3 lat i starszych w leczeniu podtrzymującym ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL).

Jak stosować lek Trexan Neo?

Dla każdego wskazania lekarz ustali odpowiednią dla pacjenta dawkę leku oraz długość leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać lub kończyć leczenia.

Sposób podawania

Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów, łuszczycą lub łuszczycowym zapaleniem stawów muszą przyjmować Lek Trexan Neo tylko raz w tygodniu, zawsze w tym samym dniu tygodnia, który lekarz określi na recepcie. Tabletki należy przyjmować w pozycji siedzącej lub stojącej, popijając szklanką wody. Każda osoba mająca styczność z tabletkami leku powinna umyć ręce przed i po podaniu dawki. Podczas kontaktu z tabletkami należy używać jednorazowych rękawiczek. Podczas leczenia lekiem Trexan Neo należy pić dużo płynów, ponieważ odwodnienie może nasilić działania niepożądane tego leku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Trexan Neo?

W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć ją jak najszybciej, jeśli pacjent przypomni sobie o tym w ciągu 2 dni. Jeśli od planowanego momentu przyjęcia dawki minęło więcej niż 2 dni, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Trexan Neo nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metotreksat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować: jeśli pacjent ma ciężką chorobę wątroby lub nerek; jeśli u pacjenta występują lub występowały choroby szpiku kostnego lub ciężkie choroby krwi; jeśli u pacjenta występują ciężkie ostre lub przewlekłe zakażenia lub zespół niedoboru odporności; jeśli pacjent ma zapalenie śluzówki jamy ustnej lub owrzodzenie jamy ustnej; jeśli pacjent ma owrzodzenie żołądka lub jelit; jeśli pacjent ma chorobę alkoholową. Leku nie należy stosować, jeśli pacjentka karmi piersią oraz dodatkowo w okresie ciąży, jeśli pacjentka stosuje lek we wskazaniach nieonkologicznych. Nie stosować leku u osób otrzymujących szczepionki zawierające żywe drobnoustroje.
Nie zaleca się stosowania leku Trexan Neo u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Trexan Neo?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Trexan Neo lekarz przeprowadzi wywiad, zweryfikuje dotychczasowe leczenie oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z tym lekiem. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjenta zostaną wykonane odpowiednie badania, aby ocenić czy można u pacjenta rozpocząć leczenie lekiem Trexan Neo. Konieczne będą wizyty kontrolne, w czasie których lekarz będzie regularnie oceniał stan pacjenta i efekty leczenia. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy porozumieć się z lekarzem.
Podczas leczenia lekarz może zalecić wykonanie u pacjenta następujących badań: badanie jamy ustnej i gardła w celu sprawdzenia, czy nie występują zmiany na śluzówce, takie jak stany zapalne lub owrzodzenia; badania krwi (morfologia krwi z określeniem liczby komórek krwi oraz oznaczeniem stężenia metotreksatu w surowicy krwi); badanie krwi w celu kontroli czynności wątroby; badania obrazowe w celu oceny stanu wątroby; badanie krwi w celu kontroli czynności nerek; monitorowanie dróg oddechowych oraz w razie potrzeby wykonanie badań czynnościowych płuc.
Należy bezwzględnie unikać kontaktu leku Trexan Neo ze skórą i śluzówkami. W przypadku kontaktu leku z powierzchnią skóry lub śluzówek należy niezwłocznie umyć dokładnie skażone miejsce wodą z mydłem. Kobiety w ciąży, planujące ciążę lub karmiące piersią powinny unikać kontaktu z tym lekiem.

Jak stosować lek Trexan Neo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Trexan Neo z jedzeniem i piciem?

W trakcie terapii lekiem Trexan Neo należy unikać alkoholu, a także dużych ilości kawy, napojów zawierających kofeinę oraz czarnej herbaty.

Czy można stosować lek Trexan Neo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Trexan Neo w okresie ciąży, chyba że lekarz zalecił ten lek w celu leczenia przeciwnowotworowego. Lek może powodować wady wrodzone, mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko lub doprowadzić do poronienia. W przypadku wskazań nieonkologicznych, u kobiet w okresie rozrodczym przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć prawdopodobieństwo ciąży, np. wykonując test ciążowy. Pacjentka powinna unikać zajścia w ciążę w czasie leczenia lekiem Trexan Neo i przez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu, stosując przez cały ten czas skuteczne metody antykoncepcji. Jeśli pacjentka w czasie leczenia zajdzie w ciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Mężczyźni przyjmujący lek Trexan Neo powinni unikać zapłodnienia partnerki i oddawania nasienia w czasie leczenia i przez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu. Nie wolno karmić piersią podczas leczenia lekiem Trexan Neo.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Trexan Neo?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Trexan Neo są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: brak apetytu, nudności, wymioty, niestrawność, ból brzucha, zapalenie jamy ustnej (owrzodzenie jamy ustnej i warg), zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Trexan Neo?

Jeśli pacjent (lub inna osoba) przyjął większą niż zalecana dawkę leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.
Przedawkowanie metotreksatu może doprowadzić do ciężkich reakcji toksycznych, w tym zgonu. Do objawów przedawkowania mogą należeć: skłonność do zasinień lub krwawień, nietypowe osłabienie, owrzodzenie jamy ustnej, nudności, wymioty, czarne lub krwiste stolce, odkasływanie krwi lub wymioty przypominające fusy po kawie oraz zmniejszenie ilości moczu.

Czy lek Trexan Neo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

U pacjentów leczonych lekiem Trexan Neo mogą wystąpić zmęczenie i zawroty głowy - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli pojawią się takie objawy.

Jak przechowywać lek Trexan Neo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, najlepiej w zamkniętej szafce. Przypadkowe spożycie przez dziecko może prowadzić do zgonu. Przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Trexan Neo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem