LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Truqap (Capivasertib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Truqap (Rpz) tabletki powlekane 160 mg 64 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Truqap (Rpz) tabletki powlekane 200 mg 64 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Truqap

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AstraZeneca AB

Co zawiera lek Truqap?

Lek Truqap występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 160 mg lub 200 mg kapiwasertybu.

Jak działa lek Truqap?

Kapiwasertyb jest lekiem przeciwnowotworowym należącym do grupy leków nazywanych inhibitorami AKT (inhibitorami kinazy serynowo-treoninowej).

Kiedy stosować lek Truqap?

Lek Truqap w skojarzeniu z innymi lekiem przeciwnowotworowym o nazwie fulwestrant jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z rakiem piersi ER-dodatnim, HER-2 ujemnym, który jest zaawansowany lub który rozprzestrzenił się do innych części ciała, posiadającym jeden lub więcej nieprawidłowych genów PIK3CA, AKT1 lub PTEN, i który nie odpowiada na terapię hormonalną.
Kobiety przed menopauzą będą także otrzymywać lek o nazwie agonista LHRH (agonista hormonu uwalniającego hormon luteinizujący). W przypadku mężczyzn lekarz zdecyduje, czy pacjent powinien być leczony agonistą LHRH.

Jak stosować lek Truqap?

Dawkowanie leku Truqap długość leczenia ustala lekarz. Pacjent otrzyma także inny lek o nazwie fulwestrant, którego dawkowanie również określi lekarz. Nie należy przerywać przyjmowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Tabletki należy przyjmować rano i wieczorem, zachowując odstęp 12 godzin. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Nie należy żuć, rozkruszać ani dzielić tabletek przed połknięciem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Truqap?

W razie pominięcia dawki leku można ją przyjąć, jeśli od zwykłej pory przyjmowania leku nie minęło więcej niż 4 godziny. Jeśli od zwykłej pory przyjmowania leku upłynęło więcej niż 4 godziny, należy pominąć tę dawkę i przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Truqap nie może być stosowany?

Leku Truqap nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kapiwasertyb) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Truqap nie jest wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Truqap?

Leczenie będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz mający doświadczenie w leczeniu nowotworów. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjenta zostanie wykonane badanie w celu potwierdzenia obecności co najmniej jednego nieprawidłowego genu PIK3CA, AKT1 lub PTEN w komórkach nowotworowych. Lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i objaśni zasady prowadzenia leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia i regularnie podczas leczenia lekarz będzie zlecał badania krwi w celu sprawdzenia stężenia cukru we krwi. Wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku należy omówić z lekarzem.

Jak stosować lek Truqap z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Truqap z jedzeniem i piciem?

Podczas przyjmowania leku Truqap należy unikać spożywania grejpfrutów i soku grejpfrutowego, ponieważ może to nasilić działania niepożądane tego leku.

Czy można stosować lek Truqap w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Truqap może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Lekarz omówi z pacjentką, która jest w ciąży, ryzyko związane ze stosowaniem tego leku. Przed rozpoczęciem leczenia u kobiet w wieku rozrodczym zostanie wykonany test ciążowy, aby wykluczyć ciążę; testy ciążowe będą wykonywane również podczas leczenia. Pacjentki w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia lekiem Truqap i przez 4 tygodnie po przyjęciu jego ostatniej dawki (lekarz omówi z pacjentką skuteczne metody antykoncepcji). Pacjenci muszą używać prezerwatywy podczas stosunków płciowych z partnerką w ciąży lub w wieku rozrodczym podczas przyjmowania leku Truqap i przez 16 tygodni po przyjęciu ostatniej dawki. Nie należy karmić piersią podczas leczenia lekiem Truqap.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Truqap?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Truqap są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: zakażenie układu moczowego, zmniejszony apetyt, nudności, wymioty, ból głowy, zmęczenie, swędzenie skóry, zapalenie śluzówki jamy ustnej, obniżony poziom hemoglobiny we krwi. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Truqap?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub szpitalem.

Czy lek Truqap wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli podczas stosowania leku Truqap wystąpi zmęczenie, należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Truqap?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Truqap - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem