LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja PAŹDZIERNIK 2020 (refundacja 01.09.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Tussal Expectorans (Ambroxol) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Tussal Expectorans (OTC) tabletki 30 mg 10 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 7,60 Cena 100% (zł): 7,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tussal Expectorans

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Biofarm Sp. z o.o.

CO ZAWIERA TUSSAL EXPECTORANS?

1 tabletka Tussal Expectorans zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

JAK DZIAŁA TUSSAL EXPECTORANS?

Ambroksol ma działanie wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę w drogach oddechowych.

KIEDY STOSOWAĆ TUSSAL EXPECTORANS?

Lek Tussal Expectorans stosuje się wspomagająco w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli przebiegających z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu, np.: ostre lub przewlekłe zapalenie oskrzeli lub płuc, astma oskrzelowa, rozedma płuc, mukowiscydoza.

JAK STOSOWAĆ TUSSAL EXPECTORANS?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 4 do 5 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
1 tabletka Tussal Expectorans 3 razy na dobę przez pierwsze 2 do 3 dni, następnie stosuje się 1 tabletkę Tussal Expectorans 2 razy na dobę.
Dzieci
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: pół tabletki Tussal Expectorans 2 do 3 razy na dobę. Leku Tussal Expectorans nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Sposób podawania
Lek należy przyjmować po posiłkach, popijając odpowiednią ilością wody. Nie należy stosować leku bezpośrednio przed snem.

KIEDY TUSSAL EXPECTORANS NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Tussal Expectorans nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ambroksol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU TUSSAL EXPECTORANS?

Jeśli po upływie 4 do 5 dni objawy utrzymują się lub nasilają, należy skontaktować się z lekarzem. Przed zastosowaniem leku Tussal Expectorans należy skonsultować się z lekarzem w przypadku występowania zaburzeń czynności nerek lub ciężkiej choroby wątroby, zaburzeń w transporcie śluzu w oskrzelach lub jeśli w przeszłości występowała choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy. Jeśli wystąpią ciężkie reakcje skórne (w tym zmiany na skórze lub śluzówkach, np. jamy ustnej, gardła, nosa, oczu, narządów płciowych), należy przerwać stosowanie leku Tussal Expectorans i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

JAK STOSOWAĆ TUSSAL EXPECTORANS Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ambroksolu nie należy stosować jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi (np. kodeiną), ponieważ hamują one odruch kaszlowy i utrudniają odkrztuszanie upłynnionego śluzu.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ TUSSAL EXPECTORANS W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Lek Tussal Expectorans można stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią wyłącznie wtedy, gdy tak zaleci lekarz.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU TUSSAL EXPECTORANS?

Często może wystąpić biegunka. Niezbyt często: nudności, bóle brzucha, wymioty, gorączka. Rzadko: zgaga, reakcje nadwrażliwości, wysypka, pokrzywka. Ponadto mogą wystąpić: reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, świąd, trudności w oddychaniu; ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica).

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU TUSSAL EXPECTORANS?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Tussal Expectorans należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

CZY TUSSAL EXPECTORANS WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Lek Tussal Expectorans nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ TUSSAL EXPECTORANS?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl