LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tussidex (Dextromethorphan)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tussidex (OTC) kapsułki miękkie 30 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
13,00
Cena
100% (zł):
13,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tussidex

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

Co zawiera Tussidex?

Lek Tussidex występuje w postaci kapsułek i jest dostępny bez recepty.
1 kapsułka zawiera 30 mg bromowodorku dekstrometorfanu. Lek zawiera sorbitol - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera glikol propylenowy i czerwień koszenilową, które mogą powodować reakcje alergiczne.

Jak działa Tussidex?

Dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo. Hamuje odruch kaszlowy w ośrodkowym układzie nerwowym. Zmniejsza częstość i natężenie kaszlu bez względu na przyczynę.

Kiedy stosować Tussidex?

Lek Tussidex jest stosowany doraźnie w objawowym leczeniu ostrego, suchego kaszlu, niezwiązanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych.

Jak stosować Tussidex?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
    Zazwyczaj stosuje się 1 kapsułkę Tussidex co 6-8 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 4 kapsułki Tussidex (120 mg bromowodorku dekstrometorfanu) na dobę. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. U młodzieży w wieku od 12 do 16 lat lek Tussidex należy podawać tylko na zalecenie lekarza.
  • Dzieci
    Leku Tussidex nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z niewydolnością wątroby należy zmniejszyć dawki leku.

Kiedy Tussidex nie może być stosowany?

Leku Tussidex nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (dekstrometorfan) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Tussidex nie należy stosować, jeśli pacjent aktualnie przyjmuje jednocześnie leki z grupy inhibitorów MAO (leki stosowane m.in. w depresji) lub przyjmował takie leki w ciągu ostatnich 14 dni. Nie stosować, jeśli u pacjenta występuje: astma oskrzelowa; przewlekły kaszel, rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli; niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia; ciężka niewydolność wątroby. Leku Tussidex nie należy stosować, jeśli występuje kaszel z odkrztuszaniem. Leku Tussidex nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat oraz u kobiet karmiących piersią.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tussidex?

Jeśli kaszel nie ustępuje w ciągu 7 dni mimo stosowania leku Tussidex albo choroba przebiega z gorączką, bólem głowy lub wysypką, należy skontaktować się z lekarzem. Należy sprawdzić, czy inne równocześnie przyjmowane leki nie zawierają dekstrometorfanu (ryzyko przedawkowania). Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzoną czynnością wątroby. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. W czasie stosowania leku Tussidex nie należy pić alkoholu oraz przyjmować leków zawierających alkohol.

Jak stosować Tussidex z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Dekstrometorfanu nie należy przyjmować w trakcie leczenia inhibitorami MAO oraz w ciągu 14 dni po zakończeniu leczenia takimi lekami. Dekstrometorfanu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi dekstrometorfan (ryzyko przedawkowania). Przed zastosowaniem dekstrometorfanu należy poradzić się lekarza, jeśli pacjent przyjmuje następujące leki: chinidyna, amiodaron, fluoksetyna. Konieczna jest konsultacja lekarza, jeśli jednocześnie pacjent przyjmuje leki uspokajające, nasenne lub przeciwlękowe.

Czy można stosować Tussidex w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Tussidex może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie należy stosować leku Tussidex u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tussidex?

W trakcie stosowania leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane: senność, zawroty głowy, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle żołądka, zaparcia). Mogą także wystąpić reakcje alergiczne: wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli (powodujący trudności w oddychaniu lub świszczący oddech). Może wystąpić uzależnienie od dekstrometorfanu, zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu dużych dawek leku Tussidex.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tussidex?

W przypadku przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawami przedawkowania dekstrometorfanu są: dezorientacja, senność, zawroty głowy, nudności, wymioty, pobudzenie nerwowe, niepokój, drażliwość, a także zaburzenie czynności oddechowej. Po znacznym przedawkowaniu mogą wystąpić objawy zatrucia o charakterze psychotycznym (pobudzenie nerwowe, omamy wzrokowe i słuchowe) oraz śpiączka i drgawki.

Czy Tussidex wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Tussidex może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Tussidex?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tussidex - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Tussidex - powiązane artykuły

Leki bez recepty, które hamują odruch kaszlu, stosujemy w samodzielnym leczeniu kaszlu suchego o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu.

Więcej »

Czym jest dekstrometorfan Jakie są wskazania do stosowania dekstrometorfanu? Jakie są przeciwwskazania do stosowania dekstrometorfanu? Jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności...

Więcej »

Każdej wakacyjnej infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych może towarzyszyć kaszel. Jakie leki zastosować w kaszlu w podróży.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem