LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tysabri (Natalizumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tysabri (Rpz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 20 mg/ml 1 fiolka 15 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Tysabri (Rpz) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 150 mg 2 amp.-strzyk. 1 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tysabri

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Biogen Netherlands B.V.

Co zawiera lek Tysabri?

Lek Tysabri występuje w dwóch postaciach: w postaci koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji oraz w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce. Obie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Tysabri koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
    1 ml koncentratu zawiera 20 mg natalizumabu. 1 fiolka z 15 ml koncentratu zawiera 300 mg natalizumabu.
  • Tysabri roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce
    1 ampułko-strzykawka (1 ml) zawiera 150 mg natalizumabu.

Jak działa lek Tysabri?

Lek zawiera natalizumab, który należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi. Jego działanie polega na blokowaniu białka o nazwie integryna α4β1, znajdującego się na powierzchni białych krwinek, które biorą udział w procesie zapalnym. Przyłączając się do integryny, natalizumab może zmniejszać nasilenie stanu zapalnego i łagodzić objawy choroby.

Kiedy stosować lek Tysabri?

Lek Tysabri jest stosowany w leczeniu osób dorosłych ze stwardnieniem rozsianym (SM). Lek Tysabri jest stosowany w ustępująco-nawracającej postaci stwardnienia rozsianego (RRMS).

Jak stosować lek Tysabri?

Dawkowanie leku Tysabri oraz czas trwania leczenia określa lekarz.

Sposób podawania

Tysabri koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Lek będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę w postaci wlewu dożylnego, trwającego 1 godzinę, raz na 4 tygodnie. Pacjent będzie obserwowany podczas wykonywania wlewu dożylnego oraz przez godzinę po jego zakończeniu.
Tysabri roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce
Lek w ampułko-strzykawce będzie podawała osoba należąca do fachowego personelu medycznego w postaci wstrzyknięcia podskórnego, raz na 4 tygodnie. Każda dawka składa się z dwóch wstrzyknięć podskórnych w udo, brzuch lub tylną część ramienia; podanie trwa do 30 minut. Lekarz może monitorować pacjenta w trakcie wykonywania wstrzyknięć oraz przez godzinę po ich wykonaniu. Jeśli pozwoli na to stan pacjenta, lekarz może zaproponować pacjentowi podawanie leku we wstrzyknięciach w warunkach pozaszpitalnych (np. w domu pacjenta).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tysabri?

W razie pominięcia dawki leku należy ustalić z lekarzem najszybszy termin jej podania. Następnie można kontynuować dawkowanie leku Tysabri co 4 tygodnie.

Kiedy lek Tysabri nie może być stosowany?

Leku Tysabri nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (natalizumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u pacjentów z zakażeniem mózgu o nazwie PML (postępująca wieloogniskowa leukoencefalopatia), u pacjentów z poważnie osłabionym układem odpornościowym (z powodu choroby lub stosowania leków obecnie lub w przeszłości), u pacjentów z nowotworami (z wyjątkiem raka skóry o nazwie rak podstawnokomórkowy). Leku Tysabri nie wolno podawać w skojarzeniu z innymi lekami modyfikującymi przebieg choroby.
Leku Tysabri nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tysabri?

Leczenie lekiem Tysabri będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz z doświadczeniem w leczeniu chorób układu nerwowego, który ma dostęp do badania MRI. Po przeanalizowaniu u pacjenta dotychczasowego leczenia, weryfikacji przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem tego leku, lekarz zadecyduje o rozpoczęciu leczenia lekiem Tysabri. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przekazanych przez lekarza. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zleci każdemu pacjentowi wykonanie badań krwi w kierunku zakażenia wirusem JC (zakażenie mózgu o nazwie PML wiąże się z namnażaniem wirusa JC w mózgu). Lekarz zleci badanie obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI), które będzie powtarzane w trakcie leczenia w celu wykluczenia zakażenia mózgu (PML). Należy niezwłocznie poinformować lekarza w przypadku zauważenia pogorszenia SM lub jakichkolwiek nowych objawów w trakcie leczenia lekiem Tysabri lub w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu leczenia, ponieważ mogą to być objawy PML. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy porozumieć się z lekarzem.

Jak stosować lek Tysabri z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Tysabri w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz indywidualnie podejmie decyzję, czy będzie możliwe podawanie leku Tysabri pacjentce w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie przyjmowania tego leku, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Podczas stosowania leku Tysabri nie wolno karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tysabri?

Działania niepożądane występujące podczas terapii lekiem Tysabri są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej występujące działania niepożądane tego leku to: zakażenia dróg moczowych, zapalenie górnych dróg oddechowych, ból głowy, zawroty głowy, nudności, bóle stawów i zmęczenie. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Tysabri wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Tysabri mogą wystąpić zawroty głowy - w razie ich wystąpienia nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tysabri - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Tysabri - powiązane artykuły

Piątek, 22 marca 2024

Nowa lista refundacyjna od 1 kwietnia 2024 r. - zmiany w programach lekowych i chemioterapii Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r.– informacje ogólne Lista...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem