LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ultop (Omeprazole)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ultop (Rp) kapsułki dojelitowe twarde 10 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
12,50
Cena
100% (zł):
12,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ultop (Rp) kapsułki dojelitowe twarde 20 mg 28 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
10,05
0,00
Cena
100% (zł):
16,26
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ultop (Rp) kapsułki dojelitowe twarde 20 mg 56 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
17,70
0,00
Cena
100% (zł):
30,13
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ultop (Rp) kapsułki dojelitowe twarde 40 mg 28 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
17,70
0,00
Cena
100% (zł):
30,13
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ultop

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Ultop?

Lek Ultop występuje w postaci kapsułek dojelitowych w 3 dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 kapsułka dojelitowa zawiera 10 mg, 20 mg lub 40 mg omeprazolu. Lek zawiera sacharozę, dlatego u pacjentów ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją niektórych cukrów konieczne jest omówienie tego z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Jak działa lek Ultop?

Omeprazol należy do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej. Jego działanie polega na hamowaniu wydzielania kwaśnego soku żołądkowego.

Kiedy stosować lek Ultop?

Lek Ultop jest stosowany w leczeniu poniższych chorób u dorosłych:
- choroba refluksowa przełyku (GERD);
- choroba wrzodowa dwunastnicy lub żołądka;
- choroba wrzodowa z zakażeniem bakterią o nazwie Helicobacter pylori;
- choroba wrzodowa wywołana niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) oraz w zapobieganiu tworzenia się wrzodów podczas stosowania NLPZ;
- zespół Zollingera-Ellisona.
Lek Ultop jest stosowany u dzieci powyżej 1. roku życia i o masie ciała co najmniej 10 kg w leczeniu choroby refluksowej przełyku.
Lek Ultop jest stosowany u dzieci i młodzież powyżej 4. roku życia w leczeniu choroby wrzodowej z zakażeniem bakterią Helicobacter pylori.

Jak stosować lek Ultop?

Lekarz poinformuje pacjenta, jaką dawkę leku Ultop należy zażyć oraz określi czas leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku.

Sposób podawania

Zalecane jest przyjmowanie leku w godzinach porannych. Lek można przyjmować z posiłkiem lub na czczo. Kapsułki należy połykać w całości, popijając połową szklanki wody. Kapsułek nie należy żuć ani kruszyć.
Jeśli pacjent dorosły lub dziecko ma trudności z połknięciem kapsułki, należy otworzyć kapsułkę i połknąć jej zawartość, popijając połową szklanki wody. Można również wymieszać zawartość kapsułki w małej ilości jogurtu, kwaśnego soku owocowego (np. jabłkowego, pomarańczowego lub ananasowego) lub w musie jabłkowym. Otrzymaną zawiesinę należy zawsze wymieszać; mieszaninę należy wypić natychmiast lub najpóźniej do 30 minut od przygotowania. Następnie należy ponownie napełnić szklankę wodą do połowy i wypić. Nierozpuszczona, stała pozostałość zawiera lek - nie należy jej żuć ani kruszyć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ultop?

W przypadku pominięcia dawki leku, należy ją przyjąć niezwłocznie, chyba że zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki; w takiej sytuacji należy opuścić pominiętą dawkę. Nie należy przyjmować jednocześnie dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Ultop nie może być stosowany?

Leku Ultop nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (omeprazol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie powinien być także stosowany, jeśli u pacjenta stwierdzono nadwrażliwość na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej, takie jak pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, ezomeprazol. Leku Ultop nie wolno stosować, jeśli jednocześnie przyjmowany jest nelfinawir (lek stosowany w leczeniu zakażeń HIV).
Nie należy podawać leku Ultop dzieciom do ukończenia 1. roku życia lub o masie ciała poniżej 10 kg.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ultop?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Ultop, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i ustali terminy wizyt kontrolnych. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Należy poinformować lekarza w przypadku rozpoznanej osteoporozy lub przyjmowania leków z grupy kortykosteroidów, ponieważ przyjmowanie leku Ultop, zwłaszcza przez okres dłuższy niż rok, może nieznacznie zwiększać ryzyko wystąpienia złamań kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku pojawią się jakiekolwiek wątpliwości.

Jak stosować lek Ultop z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ultop w ciąży i okresie karmienia piersią?

O możliwości zastosowania leku Ultop u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ultop?

Działania niepożądane, które mogą pojawić się w trakcie leczenia lekiem Ultop, zawiera ulotka dołączona do opakowania. Częste działania niepożądane tego leku to: ból głowy, biegunka, ból brzucha, zaparcia, wzdęcia, nudności lub wymioty, łagodne polipy żołądka. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli w czasie leczenia lekiem Ultop pojawią się objawy, takie jak: obrzęk warg, języka lub gardła, wysypka, trudności z połykaniem (objawy ciężkiej reakcji alergicznej); zaczerwienienie skóry z pęcherzykami lub złuszczaniem skóry; żółta skóra, ciemna barwa moczu i zmęczenie (objawy choroby wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ultop?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Ultop wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Ultop mogą wystąpić zawroty głowy i zaburzenia widzenia. Pacjenci, u których wystąpiły takie działania niepożądane, nie powinni prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Ultop?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ultop - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem