LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ultrapiryna Fast C (Acetylsalicylic acid + Ascorbic acid - vitamin C)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ultrapiryna Fast C (OTC) tabletki musujące 500 mg + 250 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
17,50
Cena
100% (zł):
17,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ultrapiryna Fast C

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

US Pharmacia Sp. z o.o.

Ultrapiryna Fast C - skład

1 tabletka musująca zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego oraz 250 mg kwasu askorbowego. 1 tabletka zawiera 0,52 mg sorbitolu, 0,4 mg glukozy oraz 381 mg sodu. Tabletki nie należy dzielić.

Ultrapiryna Fast C - wskazania

Objawowe leczenie dolegliwości bólowych o małym i (lub) umiarkowanym nasileniu (np.: bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe).
Objawowe leczenie dolegliwości bólowych i gorączki w przebiegu przeziębienia i grypy.

Ultrapiryna Fast C - dawkowanie

Preparatu nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem.

  • Dorośli
    Jednorazowo 1 do 2 tabletek musujących (500-1000 mg kwasu acetylosalicylowego, 250-500 mg kwasu askorbowego); w razie konieczności, dawka jednorazowa może być powtarzana co 4 do 8 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek na dobę.
  • Młodzież w wieku powyżej 12 lat (wyłącznie na zlecenie lekarza)
    Jednorazowo 1 tabletka musująca (500 mg kwasu acetylosalicylowego i 250 mg kwasu askorbowego; w razie konieczności dawka jednorazowa może być powtarzana co 4 do 8 godzin. Nie stosować więcej niż 3 tabletki na dobę.
  • Dzieci w wieku poniżej 12 lat
    Preparatu nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a.
Osoby w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku preparat należy stosować z ostrożnością, ze względu na zwiększone ryzyko występowania działań niepożądanych w tej grupie pacjentów.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Należy zachować ostrożność, stosując preparat u pacjentów z zaburzoną czynnością wątroby lub zaburzoną czynnością nerek. Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności wątroby i (lub) nerek.

Sposób podawania

Przed zażyciem tabletki należy rozpuścić w szklance wody i wypić musujący płyn.

Ultrapiryna Fast C - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Pacjenci z napadami astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołanymi podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Skaza krwotoczna. Ostra choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Ciężka niewydolność serca. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność nerek. Trzeci trymestr ciąży. Dzieci w wieku poniżej 12 lat. Nie stosować jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15 mg na tydzień lub większych.

Ultrapiryna Fast C - ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego u kobiet w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. W razie stosowania kwasu acetylosalicylowego przez kobiety planujące zajść w ciążę lub w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, należy stosować jak najmniejszą dawkę leku przez jak najkrótszy czas. Kwas acetylosalicylowy jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. Ponieważ podczas krótkotrwałego stosowania salicylanów przez matki nie stwierdzono występowania działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią, przerywanie karmienia piersią z reguły nie jest konieczne. W przypadku regularnego przyjmowania dużych dawek kwasu acetylosalicylowego, karmienie piersią powinno być wcześniej przerwane.

Ultrapiryna Fast C - działania niepożądane

Mogą wystąpić: bóle żołądka i brzucha, zgaga, nudności, wymioty, niestrawność, zapalenie przewodu pokarmowego, potencjalnie zagrażające życiu krwawienia z przewodu pokarmowego (jawne lub utajone), choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, perforacja; zawroty głowy i szumy uszne; zwiększone ryzyko krwawień, krwotoki (pooperacyjne, z nosa, z dziąseł, z układu moczowo-płciowego), krwiaki, wydłużenie czasu krwawienia, czasu protrombinowego, trombocytopenia; wylew krwi do mózgu (szczególnie u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem i (lub) jednocześnie stosujących inne leki przeciwzakrzepowe); zaburzenia czynności nerek i ciężka niewydolność nerek; reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, wstrząs); astma oskrzelowa. W rzadkich przypadkach opisano przemijające zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności aminotransferaz).

Ultrapiryna Fast C - uwagi

Kwas acetylosalicylowy należy stosować ostrożnie: w przypadku nadwrażliwości na niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne lub inne substancje alergizujące; podczas jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych; u pacjentów z zaburzoną czynnością wątroby; u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek lub zaburzeniami krążenia (np. choroba naczyń nerkowych, zastoinowa niewydolność serca, zmniejszenie objętości krwi krążącej, rozległa operacja, posocznica, ciężkie krwawienia); u pacjentów z przebytą (przewlekłą lub nawracającą) chorobą wrzodową lub krwawieniami z przewodu pokarmowego w wywiadzie; u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej; w okresie karmienia piersią. W przypadku pacjentów chorych na szczawianowo-wapniową kamicę nerkową lub nawracającą kamicę nerkową zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w spożywaniu przez nich kwasu askorbowego. Podczas leczenia kwasem acetylosalicylowym nie należy spożywać alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ultrapiryna Fast C - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Ultrapiryna Fast C - powiązane artykuły

Leki złożone o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym stosujemy gdy w infekcji dominuje gorączka i bóle mięśniowe.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem