LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Unituss Junior (Levodropropizine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Unituss Junior (OTC) syrop 6 mg/ml 1 but. 120 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
17,80
Cena
100% (zł):
17,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Unituss Junior

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne UNIA Spółdzielnia Pracy

Co zawiera Unituss Junior?

Lek Unituss Junior występuje w postaci syropu i jest dostępny bez recepty.
1 ml syropu zawiera 6 mg lewodropropizyny. Lek zawiera sacharozę - pacjenci, u których stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu - mogą powodować reakcje alergiczne. Lek zawiera glikol propylenowy.

Jak działa Unituss Junior?

Lewodropropizyna działa przeciwkaszlowo i znosi skurcz oskrzeli.

Kiedy stosować Unituss Junior?

Lek Unituss Junior jest wskazany w objawowym leczeniu nieproduktywnego (suchego) kaszlu.

Jak stosować Unituss Junior?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Leczenie należy kontynuować do czasu ustąpienia kaszlu lub zgodnie z zaleceniem lekarza. Leku Unituss Junior nie należy przyjmować dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem.

 • Dorośli
  10 ml syropu Unituss Junior do 3 razy na dobę w odstępach co najmniej 6 godzin.
 • Dzieci
  Dzieci w wieku powyżej 2 lat:
  - z masą ciała 10-20 kg - 3 ml syropu Unituss Junior 3 razy na dobę w odstępach co najmniej 6 godzin;
  - z masą ciała 20-30 kg - 5 ml syropu Unituss Junior 3 razy na dobę w odstępach co najmniej 6 godzin.
  Leku Unituss Junior nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
Sposób podawania

Zaleca się przyjmowanie leku Unituss Junior między posiłkami. Do butelki z syropem dołączona jest miarka umożliwiająca odmierzenie między innymi 3 ml, 5 ml i 10 ml syropu.

Kiedy Unituss Junior nie może być stosowany?

Leku Unituss Junior nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lewodropropizynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek Unituss Junior nie powinien być stosowany u osób z obfitą wydzieliną oskrzelową i zaburzeniami czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego (takimi jak zespół Kartagenera, dyskineza rzęsek). Leku Unituss Junior nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Unituss Junior?

Jeśli po upływie 7 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Lek Unituss Junior jest stosowany w objawowym leczeniu nieproduktywnego (suchego) kaszlu i można go przyjmować tylko w okresie oczekiwania na rozpoznanie przyczyny kaszlu i (lub) na efekt leczenia choroby powodującej ten kaszel. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Unituss Junior u osób w podeszłym wieku, a także u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (z klirensem kreatyniny < 35 ml/min).

Jak stosować Unituss Junior z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy zachować ostrożność, jeśli jednocześnie z lewodropropizyną są przyjmowane leki uspokajające.

Czy można stosować Unituss Junior w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Unituss Junior jest przeciwwskazany do stosowania u kobiet w ciąży lub planujących ciążę, a także w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Unituss Junior?

Bardzo rzadko mogą wystąpić następujące działania niepożądane leku: pokrzywka, rumień, osutka, swędzenie, obrzęk naczynioruchowy (zwykle w obrębie twarzy lub gardła, mogący zagrażać życiu), reakcje skórne; bóle żołądka, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka; reakcje alergiczne (w tym natychmiastowe), ogólne złe samopoczucie; zawroty głowy, zaburzenia równowagi, drżenia, mrowienie, drętwienie; kołatania serca, częstoskurcz, obniżenie ciśnienia tętniczego; drażliwość, senność, depersonalizacja (zaburzenie postrzegania własnej osoby i otoczenia); duszność, kaszel, obrzęk śluzówki układu oddechowego; astenia (ogólne osłabienie organizmu) i osłabienie kończyn dolnych.
Należy przerwać stosowanie leku Unituss Junior i natychmiast zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: reakcja alergiczna i (lub) anafilaktyczna, w postaci obrzęku, duszności, wymiotów i biegunki; ciężkie reakcje skórne (takie jak pokrzywka, świąd) lub choroby skóry np. przebiegające z tworzeniem się pęcherzy; nierówna praca serca; śpiączka hipoglikemiczna.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Unituss Junior?

W razie przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Unituss Junior wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W rzadkich przypadkach lek Unituss Junior może powodować senność - należy zachować ostrożność u pacjentów przyjmujący lek, którzy zamierzają prowadzić pojazdy lub obsługiwać urządzenia mechaniczne.

Jak przechowywać Unituss Junior?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek można stosować przez 6 miesięcy od daty pierwszego otwarcia butelki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Unituss Junior - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Unituss Junior - powiązane artykuły

Leki bez recepty, które hamują odruch kaszlu, stosujemy w samodzielnym leczeniu kaszlu suchego o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu.

Więcej »

Leki przeciwkaszlowe hamują odruch kaszlu. Powinny być stosowane jedynie przez krótki czas dla złagodzenia suchego kaszlu najczęściej występującego na początku infekcji.

Więcej »

Czym jest lewodropropizyna Jakie są wskazania do stosowania lewodropropizyny? Jakie są przeciwwskazania do stosowania lewodropropizyny? Jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem