LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

ValproLek (Valproic acid)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
ValproLek 300 (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 300 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
13,98
Cena
100% (zł):
13,98
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
ValproLek 500 (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 500 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,69
Cena
100% (zł):
22,69
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

ValproLek

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera lek ValproLek?

Lek ValproLek występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu w 2 dawkach i jest dostępny na receptę.

  • ValproLek 300
    1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 200 mg walproinianu sodu i 87 mg kwasu walproinowego, co odpowiada łącznie 300 mg walproinianu sodu. Tabletki można podzielić na dwie równe dawki.
  • ValproLek 500
    1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 333 mg walproinianu sodu i 145 mg kwasu walproinowego, co odpowiada łącznie 500 mg walproinianu sodu. Tabletki można podzielić na dwie równe dawki.
    Lek zawiera sód - w razie przyjmowania 8 lub więcej tabletek w ciągu doby przez długi czas, należy to uwzględnić u osób z zaleconą dietą niskosodową.

Jak działa lek ValproLek?

Walproinian sodu jest lekiem przeciwpadaczkowym, który wykazuje działanie przeciwdrgawkowe w różnych postaciach padaczki.

Kiedy stosować lek ValproLek?

Lek ValproLek jest stosowany w niektórych postaciach padaczki, takich jak: pewne postacie krótkotrwałej utraty świadomości na skutek zaburzeń czynności mózgu (petit mal), nagłe skurcze mięśni (mioklonie), rytmiczne napady drgawkowe połączone z napięciem mięśni (grand mal), mieszane postacie wymienionych wcześniej zaburzeń, napady drgawkowe bez towarzyszącego napięcia mięśni (atoniczne). Lek ValproLek może być również stosowany w przypadku padaczki, w której inne leki przeciwdrgawkowe nie działały wystarczająco skutecznie, takiej jak: padaczka przebiegająca bez drgawek lub napięcia mięśniowego, padaczka z objawami wpływającymi na percepcję oraz z objawami dotyczącymi ruchów zamierzonych. Lek ValproLek może być stosowany jako jedyny lek lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi.
Lek ValproLek jest stosowany w leczeniu manii, występującej w przebiegu choroby określanej jako zaburzenie afektywne dwubiegunowe; lek ValproLek może być stosowany wtedy, gdy nie można zastosować litu.

Jak stosować lek ValproLek?

Dawkowanie leku ValproLek w poszczególnych grupach pacjentów i czas leczenia określa lekarz. Dawkowanie leku zależy od masy ciała. Nie należy przerywać terapii lekiem ValproLek bez decyzji lekarza.

Sposób podawania

Lek można przyjmować godzinę przed posiłkiem lub podczas posiłku (ale zawsze w ten sam sposób). Tabletki (lub ich połówki) należy połykać bez rozgryzania, popijając zwykłą wodą (nie stosować napojów gazowanych).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku ValproLek?

W przypadku pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki, należy przyjąć lek zgodnie z ustalonym wcześniej schematem. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek ValproLek nie może być stosowany?

Leku ValproLek nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (walproinian sodu i (lub) kwas walproinowy) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub trzustki, zaburzeniami cyklu mocznikowego (rodzaj zaburzenia metabolicznego), ciężkim uszkodzeniem wątroby w przeszłości (zwłaszcza związanym ze stosowaniem leków) u pacjenta lub u któregoś z jego krewnych, porfirią, skłonnością do krwawień lub wadą genetyczną powodującą zaburzenia mitochondrialne (np. zespół Alpersa-Huttenlochera).
Stosowanie leku ValproLek jest przeciwwskazane w leczeniu padaczki u kobiet w ciąży (chyba że żadna inna terapia nie jest skuteczna) oraz u kobiet w wieku rozrodczym (chyba że jest stosowana skuteczna antykoncepcja przez cały okres leczenia). Stosowanie leku ValproLek jest przeciwwskazane w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej u kobiet w ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym (chyba że jest stosowana skuteczna antykoncepcja przez cały okres leczenia).
Lek ValproLek nie jest wskazany do stosowania u dzieci z padaczką o masie ciała mniejszej niż 20 kg - u tych dzieci należy stosować walproinian sodu w innej postaci ze względu na konieczność dostosowywania dawki leku.
Leku ValproLek nie należy stosować w leczeniu manii u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku ValproLek?

Terapia lekiem ValproLek będzie rozpoczęta i nadzorowana przez lekarza specjalizującego się w leczeniu padaczki lub choroby afektywnej dwubiegunowej. Przed terapią tym lekiem konieczny będzie wywiad lekarski oraz weryfikacja wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz omówi zasady kontroli objawów choroby i skuteczności leczenia. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku oraz nie przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. W trakcie leczenia należy zgłaszać lekarzowi przypadki wystąpienia nowego rodzaju napadów albo zaostrzeń istniejących napadów. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, gdy u pacjenta w trakcie stosowania leku ValproLek pojawią się myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie. Pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowaniu leku ValproLek, jeśli planowany jest u niego zabieg chirurgiczny lub stomatologiczny, a także w przypadku samoistnie występujących siniaków lub krwawień, ze względu na możliwość dłuższego niż zwykle krwawienia z ran. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem. W trakcie terapii lekiem ValproLek nie należy spożywać alkoholu ze względu na możliwość wywołania napadów drgawkowych i nasilenie działania alkoholu.

Jak stosować lek ValproLek z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek ValproLek w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek ValproLek stosowany w czasie ciąży może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku; może spowodować poważne wady wrodzone i wpływać na sposób, w jaki rozwija się dziecko. W przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej nie należy stosować leku ValproLek, jeśli pacjentka jest w ciąży. W przypadku padaczki nie należy stosować leku ValproLek, jeśli pacjentka jest w ciąży, chyba że żadna inna terapia nie jest skuteczna. W przypadku obu chorób kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji bez przerwy przez cały okres stosowania leku (lekarz omówi z pacjentką odpowiednie metody zapobiegania ciąży). Przed przepisaniem tego leku, lekarz wyjaśni pacjentce, co może zagrażać dziecku, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania walproinianu. Należy pilnie skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjentka planuje ciążę lub jeśli podejrzewa, że jest w ciąży; nie należy przerywać stosowania leku ValproLek ani antykoncepcji dopóki nie zostanie to omówione z lekarzem, ponieważ stan zdrowia pacjentki może się pogorszyć. Lekarz zadecyduje o możliwości stosowania leku ValproLek podczas karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku ValproLek?

Działania niepożądane występujące w trakcie stosowania leku ValproLek są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są niekontrolowane drżenia i nudności. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku ValproLek?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek ValproLek wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek ValproLek może wywoływać zawroty głowy, ospałość i senność, co należy brać pod uwagę podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Sama padaczka również wymaga zachowania ostrożności podczas wykonywania tych czynności, zwłaszcza u pacjentów, u których od dłuższego czasu nie występowały okresy wolne od napadów drgawkowych.

Jak przechowywać lek ValproLek?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

ValproLek - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

ValproLek - powiązane artykuły

Środa, 21 lutego 2024

Komunikat bezpieczeństwa: potencjalne ryzyko zaburzeń neurorozwojowych u dzieci mężczyzn leczonych walproinianem w okresie 3 miesięcy przed poczęciem dziecka Przedstawiciele...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem