LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Valtap HCT (Valsartan + Hydrochlorothiazide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Valtap HCT (Rp) tabletki powlekane 160 mg + 12,5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
5,45
0,00
Cena
100% (zł):
18,18
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Valtap HCT (Rp) tabletki powlekane 160 mg + 25 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
5,49
0,00
Cena
100% (zł):
18,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Valtap HCT

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera lek Valtap HCT?

Lek Valtap HCT występuje w postaci tabletek w 2 dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.

  • Valtap HCT 160 mg + 12,5 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 160 mg walsartanu oraz 12,5 mg hydrochlorotiazydu.
  • Valtap HCT 160 mg + 25 mg
    1 tabletka powlekana zawiera i 160 mg walsartanu oraz 25 mg hydrochlorotiazydu.
    Lek zawiera laktozę i sorbitol, dlatego pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów lub dziedziczną nietolerancję fruktozy, powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Valtap HCT?

Lek Valtap HCT zawiera dwie substancje czynne: walsartan i hydrochlorotiazyd. Walsartan należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II; działa rozkurczająco na naczynia krwionośne, co powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Hydrochlorotiazyd jest tiazydowym lekiem moczopędnym, który poprzez zwiększenie objętości wydalanego moczu powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego.

Kiedy stosować lek Valtap HCT?

Lek Valtap HCT jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego, które nie jest wystarczająco kontrolowane podczas stosowania tylko walsartanu lub tylko hydrochlorotiazydu.

Jak stosować lek Valtap HCT?

Lekarz dobierze odpowiednią dawkę leku Valtap HCT oraz ustali długość leczenia. Nie należy przerywać leczenia bez zalecenia lekarza.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, zwykle w godzinach porannych. Można go przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Tabletkę należy połknąć, popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Valtap HCT?

Lek Valtap HCT należy przyjmować regularnie każdego dnia. W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć zaraz po przypomnieniu sobie o tym. Zapomnianą dawkę należy pominąć w momencie, gdy zbliża się czas przyjęcia następnej dawki. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Valtap HCT nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (walsartan lub hydrochlorotiazyd), na inny lek z grupy sulfonamidów lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli u pacjenta występuje: ciężkie zaburzenie czynności nerek; ciężkie zaburzenie czynności wątroby; dna moczanowa; niskie stężenie potasu, niskie stężenie sodu lub wysokie stężenie wapnia we krwi, których nie można wyrównać leczeniem. Leku Valtap HCT nie wolno stosować po trzecim miesiącu ciąży.
Nie zaleca się stosowania leku Valtap HCT u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Valtap HCT?

Przed przepisaniem leku Valtap HCT lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz ustali harmonogram kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Podczas leczenia lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. W trakcie przyjmowania leku Valtap HCT należy chronić skórę przed działaniem światła słonecznego i promieniowania UV. Podczas przyjmowania leku Valtap HCT nie zaleca się spożywania alkoholu.

Jak stosować lek Valtap HCT z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Valtap HCT w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Valtap HCT nie jest zalecany do stosowania w czasie pierwszych 3 miesięcy ciąży i nie wolno go stosować po trzecim miesiącu ciąży, ponieważ przyjmowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Valtap HCT, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Lek Valtap HCT nie jest zalecany do stosowania w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Valtap HCT?

Działania niepożądane, które może powodować lek Valtap HCT są zebrane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Valtap HCT i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów reakcji alergicznej: obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z połykaniem, pokrzywka i trudności z oddychaniem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Valtap HCT?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Valtap HCT wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Valtap HCT może powodować zawroty głowy i wpływać na zdolność koncentracji, w związku z tym nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn dopóki nie jest znana reakcja na ten lek.

Jak przechowywać lek Valtap HCT?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Valtap HCT - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem