LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Vastan (Simvastatin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Vastan (Rp) tabletki powlekane 10 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
4,46
0,00
Cena
100% (zł):
6,40
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Vastan (Rp) tabletki powlekane 20 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
8,61
0,00
Cena
100% (zł):
12,49
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Vastan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bausch Health Ireland Ltd.

Co zawiera Vastan?

Lek Vastan występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg lub 20 mg symwastatyny. Lek zawiera laktozę - jeśli u pacjenta stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Vastan?

Symwastatyna należy do grupy leków zwanych statynami, które regulują stężenie lipidów we krwi.

Kiedy stosować Vastan?

Lek Vastan jest stosowany jako środek uzupełniający dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu u osób:
- u których stwierdzono zwiększone stężenie cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia pierwotna) lub zwiększone stężenie tłuszczów we krwi (hiperlipidemia mieszana);
- z chorobą dziedziczną (homozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną), która wiąże się ze zwiększeniem stężenia cholesterolu we krwi (u tych osób może być stosowane także inne leczenie);
- z chorobą niedokrwienną serca (chorobą wieńcową) lub u których istnieje wysokie ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca (z powodu cukrzycy, przebytego udaru lub innej choroby naczyń krwionośnych) - lek może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób serca niezależnie od stężenia cholesterolu we krwi, a w rezultacie do przedłużenia życia tym osobom.
W trakcie stosowania leku Vastan należy przestrzegać diety ubogocholesterolowej.

Jak stosować Vastan?

Dawkowanie leku Vastan, sposób przyjmowania i czas trwania leczenia ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek Vastan należy przyjmować wieczorem; można go przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Vastan?

W razie pominięcia dawki leku Vastan należy przyjąć kolejną dawkę następnego dnia o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Vastan nie może być stosowany?

Leku Vastan nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (symwastatynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Vastan nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Vastan?

Przed przepisaniem leku Vastan lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz ustali zasady kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Należy przerwać stosowanie leku Vastan i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią niewyjaśnione bóle mięśni, ich wrażliwość na dotyk lub osłabienie. Podczas leczenia lekarz zaleci regularną kontrolę parametrów czynności wątroby.

Jak stosować Vastan z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować Vastan z jedzeniem i piciem?

Należy unikać picia napojów zawierających sok grejpfrutowy w trakcie przyjmowania leku Vastan. Podczas przyjmowania leku Vastan należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Czy można stosować Vastan w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Vastan u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku, powinna natychmiast przerwać przyjmowanie leku i poinformować o tym lekarza. Kobiety w wieku rozrodczym podczas przyjmowania leku Vastan powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Vastan?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas leczenia lekiem Vastan, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Vastan i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy, języka i gardła mogący powodować trudności w oddychaniu; wysypka z osłabieniem siły mięśni kończyn i szyi; nietypowe siniaki, wykwity skórne i obrzęki, pokrzywka, nadwrażliwość skóry na słońce, gorączka, uderzenia gorąca; objawy choroby toczniopodobnej (wysypka, dolegliwości ze strony stawów i zmiany dotyczące komórek krwi); bóle mięśni, tkliwość, osłabienie lub kurcze mięśni; objawy zapalenia wątroby (zażółcenie skóry i oczu, świąd, ciemno zabarwiony mocz, jasno zabarwiony stolec, zmęczenie lub osłabienie, utrata apetytu); silny ból brzucha (objaw zapalenia trzustki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Vastan?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Vastan wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Vastan nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy wziąć pod uwagę, że po przyjęciu leku Vastan u niektórych pacjentów mogą wystąpić zawroty głowy wpływające na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Jak przechowywać Vastan?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Vastan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem