LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ventazol (Omeprazole)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ventazol (Rp) kapsułki dojelitowe twarde 20 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
10,30
Cena
100% (zł):
10,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ventazol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Medical Valley Invest AB

Co zawiera lek Ventazol?

Lek Ventazol występuje w postaci kapsułek dojelitowych, które są dostępne na receptę.
1 kapsułka dojelitowa zawiera 20 mg omeprazolu. Lek zawiera sacharozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Jak działa lek Ventazol?

Omeprazol należy do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej. Jego działanie polega na hamowaniu wydzielania kwaśnego soku żołądkowego.

Kiedy stosować lek Ventazol?

Lek Ventazol jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu:
- choroby refluksowej przełyku;
- choroby wrzodowej dwunastnicy lub choroby wrzodowej żołądka;
- owrzodzeń wywołanych przez zakażenie bakterią Helicobacter pylori;
- owrzodzeń spowodowanych przyjmowaniem leków określanych jako NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) oraz w celu zapobiegania powstawaniu owrzodzeń w trakcie przyjmowania NLPZ;
- zespołu Zollingera i Ellisona.
Lek Ventazol jest stosowany u dzieci w wieku powyżej 4 lat i młodzieży w leczeniu owrzodzeń wywołanych przez zakażenie bakterią Helicobacter pylori.
Lek Ventazol jest stosowany u dzieci w wieku powyżej 1 roku o masie ciała co najmniej 10 kg w leczeniu choroby refluksowej przełyku.

Jak stosować lek Ventazol?

Lekarz dobiera dawkę leku Ventazol odpowiednią dla każdego wskazania oraz określa długość terapii. Leczenia nie należy przerywać bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Zaleca się stosowanie leku rano. Lek można przyjmować na czczo lub z posiłkiem. Kapsułka powinna być połknięta w całości i popita wodą. Kapsułek nie należy żuć ani kruszyć.
W razie trudności z połykaniem kapsułek należy otworzyć kapsułkę, połknąć jej zawartość i popić połową szklanki wody lub wymieszać zawartość kapsułki z małą ilością jogurtu lub kwaśnym sokiem owocowym (np. jabłkowym, pomarańczowym lub ananasowym) lub musem jabłkowym. Zawsze należy wymieszać zawiesinę przed wypiciem; zawiesinę należy wypić od razu lub w ciągu 30 minut od przygotowania. Należy napełnić szklankę do połowy wodą, zamieszać i wypić zawartość. Nierozpuszczone cząstki zawierają lek - nie należy ich żuć ani kruszyć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ventazol?

W sytuacji pominięcia dawki leku należy ją przyjąć tak szybko jak to możliwe. Jeżeli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, nie należy przyjmować pominiętej dawki. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Ventazol nie może być stosowany?

Leku Ventazol nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (omeprazol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie mogą go przyjmować również pacjenci z uczuleniem na inne leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (np. pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, esomeprazol). Lek nie może być stosowany, jeśli pacjent jednocześnie przyjmuje nelfinawir stosowany w leczeniu zakażenia HIV.
Leku Ventazol nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 1 roku o masie ciała mniejszej niż 10 kg.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ventazol?

Przed przepisaniem leku Ventazol lekarz zapozna się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności związanym ze stosowaniem tego leku. Konieczne będą wizyty kontrolne, podczas których lekarz oceni efekty leczenia i objawy choroby. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Pacjent z rozpoznaną osteoporozą lub przyjmujący kortykosteroidy powinien poinformować o tym lekarza, ponieważ przyjmowanie leku Ventazol (szczególnie w okresie dłuższym niż rok) może nieznacznie zwiększać ryzyko wystąpienia złamań kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa. Jeśli podczas stosowania leku pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Jak stosować lek Ventazol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ventazol w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje, czy pacjentka może przyjmować lek Ventazol w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ventazol?

W trakcie stosowania leku Ventazol mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Często mogą wystąpić: ból głowy, biegunka, ból brzucha, zaparcia, wzdęcia z oddawaniem wiatrów, nudności lub wymioty oraz łagodne polipy żołądka. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek i natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli w trakcie leczenia lekiem Ventazol pojawią się objawy ciężkiej reakcji alergicznej (takie jak obrzęk warg, języka lub gardła, wysypka lub trudności w połykaniu), zaczerwienienie skóry z towarzyszącymi pęcherzami lub złuszczaniem się skóry, objawy choroby wątroby (takie jak zażółcenie skóry, ciemny kolor moczu i uczucie zmęczenia).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ventazol?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Ventazol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W trakcie stosowania leku Ventazol mogą wystąpić zawroty głowy i zaburzenia widzenia - nie należy prowadzić pojazdów, posługiwać się narzędziami ani obsługiwać żadnych maszyn w przypadku ich wystąpienia.

Jak przechowywać lek Ventazol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ventazol - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem