Dodaj do mojego indeksu leków »

Vicks Antigrip Max (Paracetamol+Phenylephrine+Chlorpheniramine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Vicks Antigrip Max (OTC) granulat do sporządzania roztworu doustnego 1000 mg + 16 mg + 4 mg 10 saszetek 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 20,00 Cena 100% (zł): 20,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Vicks Antigrip Max (OTC) granulat do sporządzania roztworu doustnego 1000 mg + 16 mg + 4 mg 14 saszetek 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 23,00 Cena 100% (zł): 23,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Vicks Antigrip Max

Informacja dla pacjenta

WICK Pharma Zweigniederlassung der Procter & Gamble GmbH

SKŁAD
1 saszetka zawiera 1000 mg paracetamolu, 15,58 mg wodorowinianu fenylefryny (co odpowiada 8,21 mg fenylefryny) i 4 mg maleinianu chlorfeniraminy (co odpowiada 2,8 mg chlorfeniraminy). Preparat zawiera mannitol.

WSKAZANIA
Leczenie objawowe przeziębienia i grypy, przebiegających z gorączką, słabym lub umiarkowanym bólem (np. bólem głowy, gardła, mięśni), obrzękiem błony śluzowej nosa z tworzeniem wydzieliny.

DAWKOWANIE
Dorośli
1 saszetka co 6-8 godzin (3 lub 4 razy na dobę). Nie należy stosować więcej niż 4 saszetki w ciągu 24 godzin. Jeżeli gorączka występuje dłużej niż przez 3 dni leczenia, a ból lub inne objawy trwają dłużej niż 5 dni, pacjent powinien zasięgnąć porady lekarza.
Ze względu na zawartość paracetamolu należy zmniejszyć dawkę o połowę (1 saszetka 2-3 razy na dobę, nie przekraczać 3 saszetek na dobę) i wydłużyć odstęp między kolejnymi dawkami do 6-8 godzin w następujących sytuacjach: pacjenci dorośli o masie ciała poniżej 50 kg, pacjenci z zespołem Gilberta, pacjenci odwodnieni, długotrwałe niedożywienie, choroba alkoholowa.
Dzieci
Preparat jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci ze względu na dawkę paracetamolu.
Osoby w podeszłym wieku
Ze względu na zawartość fenylefryny i chlorfenaminy należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu w tej grupie pacjentów.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
W przypadku pacjentów z łagodną do umiarkowanej niewydolnością wątroby nie należy przyjmować więcej niż 2 g paracetamolu (2 saszetki) na dobę, zachowując minimalnie 8-godzinny odstęp pomiędzy przyjmowanymi dawkami preparatu. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Ze względu na zawartą dawkę paracetamolu preparat nie jest wskazany do stosowania u pacjentów z niewydolnością nerek.
Sposób podawania
Zawartość 1 saszetki rozpuścić w niewielkiej ilości gorącej, lecz nie wrzącej wody (najlepiej w połowie szklanki wody). Pozostawić do ostygnięcia i uzyskania temperatury odpowiedniej do picia.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nadciśnienie tętnicze. Nadczynność tarczycy. Ciężkie choroby sercowo-naczyniowe (takie jak choroba wieńcowa). Tachykardia. Ciężka niewydolność nerek. Jaskra. Ciężka niewydolność wątroby. Pacjenci leczeni inhibitorami MAO oraz w okresie 2 tygodni po ich odstawieniu. Dzieci.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Preparat nie powinien być stosowany w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Paracetamol
Rzadko: niedociśnienie; zwiększona aktywność aminotransferaz wątrobowych (AlAT, AspAT); dyskomfort. Bardzo rzadko: trombocytopenia, agranulocytoza, leukopenia, neutropenia, niedokrwistość hemolityczna; hipoglikemia; hepatotoksyczność (żółtaczka); jałowy ropomocz, działania niepożądane ze strony nerek; reakcje nadwrażliwości od pęcherzy skórnych po wstrząs anafilaktyczny.
Fenylefryna
Rzadko: zawał mięśnia sercowego, arytmia komorowa; obrzęk płuc; krwawienie domózgowe. Ponadto mogą wystąpić: niepokój, lękliwość, osłabienie, nudności, drżenia, bezsenność, drażliwość, bóle głowy, drgawki, parestezje i psychoza z omamami; nadciśnienie, skurcz naczyń obwodowych, chłodne kończyny, zaczerwienienie, niedociśnienie tętnicze; ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, ciężka bradykardia, zwiększenie wysiłku mięśnia sercowego, wystąpienie lub zaostrzenie niewydolności serca, kołatanie serca; pogorszenie ukrwienia nerek i prawdopodobnie zmniejszenie ilości moczu, zatrzymanie moczu; duszność, zaburzenia oddechowe; bladość skóry, piloreksja, nadmierna potliwość; wymioty; hiperglikemia; hipokaliemia, kwasica metaboliczna.
Chlorfeniramina
Często: depresja OUN w postaci senności, nudności i osłabienia mięśniowego, dyskinezy w obrębie twarzy, drżenia, zaburzenia koordynacji, parestezje; suchość w jamie ustnej, jadłowstręt, zmiany dotyczące odczuwania smaków i zapachów, dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, ból w nadbrzuszu); zatrzymanie moczu i trudności z jego oddawaniem; suchość błony śluzowej nosa i gardła, wysychanie błon śluzowych; nasilona potliwość; niewyraźne widzenie, widzenie podwójne. Niezbyt często lub rzadko: pobudzenie paradoksalne; ucisk w klatce piersiowej; zaburzenia rytmu serca, kołatanie, tachykardia; cholestaza, zapalenie wątroby lub inne zaburzenia czynności wątroby (łącznie z bólami brzucha, ciemnym zabarwieniem moczu itp.); reakcje nadwrażliwości, reakcje anafilaktyczne, nadwrażliwość na światło, reakcje krzyżowe na podobne leki; zaburzenia morfologii krwi z objawami takimi jak nietypowe krwawienie, bóle gardła lub zmęczenie; niedociśnienie i nadciśnienie tętnicze, obrzęki; szumy uszne, ostre zapalenie błędnika; impotencja, krwawienia międzymiesiączkowe.

UWAGI
W czasie przyjmowania preparatu nie należy pić alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby. Preparat zawiera substancję (fenylefrynę), która może dać pozytywny wynik badania kontroli antydopingowej. Chlorfeniramina może wpływać na wyniki testów skórnych z wykorzystaniem alergenów - zaleca się przerwanie leczenia na co najmniej 3 dni przed rozpoczęciem testów skórnych.
Preparat może powodować senność, a tym samym mieć wpływ na fizyczne i psychiczne predyspozycje niezbędne do wykonywania czynności wymagających dużej uwagi, takich jak prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn. Pacjenta należy poinformować, aby nie prowadził pojazdów i nie obsługiwał maszyn jeśli wystąpią objawy senności, aż do czasu ich ustąpienia.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych