LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja PAŹDZIERNIK 2020 (refundacja 01.09.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Vicks VapoRub (Levomenthol+Camphor+Eucalyptus oil+Turpentine oil) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Vicks VapoRub (OTC) maść 1 op. 50 g 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 19,50 Cena 100% (zł): 19,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Vicks VapoRub (OTC) maść 1 op. 100 g 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 24,00 Cena 100% (zł): 24,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Vicks VapoRub

Informacja dla pacjenta

WICK Pharma Zweigniederlassung der Procter & Gamble GmbH

SKŁAD
100 g maści zawiera: 2,75 g lewomentolu, 5 g kamfory, 1,5 g olejku eukaliptusowego i 5 g olejku terpentynowego. Preparat zawiera tymol i olejek cedrowy.

Wskazania

Preparat jest stosowany w objawach podrażnień i stanów zapalnych błony śluzowej nosa i gardła (np. w przebiegu przeziębień): kaszlu, katarze z obrzękiem błony śluzowej nosa i uczuciem utrudnienia oddychania.

Dawkowanie

Maść do nacierania klatki piersiowej i pleców: wcierać odpowiednią ilość maści w skórę klatki piersiowej i pleców; czynność powtarzać 2 do 3 razy dziennie, jeśli jest potrzeba. Przewiewne ubranie sprzyja skuteczniejszej inhalacji dzięki parującym składnikom lotnym. Jeśli objawy nasilą się lub nie ulegną poprawie po 7 dniach stosowania, należy skontaktować się z lekarzem.
Dorośli i młodzież powyżej 12. roku życia
1 łyżeczkę (około 7,5 g) maści  nakładać na klatkę piersiową i plecy 2 do 4 razy dziennie.
Dzieci
Dzieci od 5. do 12. roku życia: pół łyżeczki (około 3,75 g) nakładać na klatkę piersiową i plecy 2 do 3 razy dziennie. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 5. roku życia.
Sposób podawania
Dorośli i młodzież powyżej 12. roku życia: wetrzeć maść dokładnie w skórę klatki piersiowej i pleców; używać przewiewnych ubrań w celu skuteczniejszej inhalacji. Dzieci od 5. do 12. roku życia: delikatnie wetrzeć maść na klatkę piersiową i plecy; używać lekkich ubrań w celu skuteczniejszej inhalacji.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na pozostałe składniki preparatu. Czynna astma oskrzelowa lub inne choroby dróg oddechowych oraz stwierdzona nadwrażliwość dróg oddechowych.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Preparatu nie należy stosować w czasie ciąży bez konsultacji z lekarzem. Preparat nie powinien być stosowany na klatkę piersiową kobiet karmiących piersią ze względu na ryzyko wystąpienia bezdechu u dziecka.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Mogą wystąpić reakcje miejscowe: zaczerwienienia, podrażnienia skóry, podrażnienia oczu, alergiczne zapalenie skóry, reakcje miejscowe spowodowane nadwrażliwością na składniki leku. Jeśli lek stosowany jest zgodnie z zalecaną drogą podania, ekspozycja ogólna na działanie leku jest mała i nie obserwuje się żadnych działań niepożądanych z nią związanych.

UWAGI
Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z reakcją nadwrażliwości na perfumy i rozpuszczalniki oraz u osób z padaczką lub z drgawkami. Nie stosować na uszkodzoną skórę, skaleczenia i błony śluzowe. Nie nakładać bezpośrednio do nosa, oczu, jamy ustnej, na twarz lub szyję. Chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Preparat nie jest przeznaczony do sporządzania inhalacji z parą wodną. Nie należy bandażować miejsca nałożenia maści.. Nie stosować ciepłych okładów ani żadnego innego rodzaju ciepła.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl