LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Vicks MedDex (Dextromethorphan)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy (OTC) syrop 20 mg/15 ml 1 but. 120 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 16,00 Cena 100% (zł): 16,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Leki bez recepty, które hamują odruch kaszlu, stosujemy w samodzielnym leczeniu kaszlu suchego o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu.

Więcej »

Lek przeciwkaszlowy - do stosowania w kaszlu suchym.

Więcej »

Vicks MedDex

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

WICK Pharma Zweigniederlassung der Procter & Gamble GmbH

Co zawiera Vicks MedDex na kaszel suchy?

Lek Vicks MedDex na kaszel suchy występuje w postaci syropu i jest dostępny bez recepty.
15 ml syropu zawiera 20 mg bromowodorku dekstrometorfanu. Lek zawiera sacharozę i miód - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera sód, co należy wziąć to pod uwagę, jeśli pacjent znajduje się na diecie o niskiej zawartości soli. Lek zawiera alkohol.

Jak działa Vicks MedDex na kaszel suchy?

Dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo. Hamuje odruch kaszlowy w ośrodkowym układzie nerwowym. Zmniejsza częstość i natężenie kaszlu bez względu na przyczynę.

Kiedy stosować Vicks MedDex na kaszel suchy?

Lek Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy jest stosowany w objawowym leczeniu suchego, drażniącego, nieproduktywnego kaszlu.

Jak stosować Vicks MedDex na kaszel suchy?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i młodzież powyżej 14 lat
    15 ml syropu Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 45 ml syropu. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Leku Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy nie należy stosować dłużej niż 3 do 5 dni bez porady lekarskiej.
  • Dzieci i młodzież
    Lek Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 14 lat.

Kiedy Vicks MedDex na kaszel suchy nie może być stosowany?

Leku Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (dekstrometorfan) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy nie należy stosować podczas przyjmowania leków z grupy inhibitorów MAO lub w ciągu 14 dni po przerwaniu stosowania inhibitorów MAO. Nie stosować leku Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy, jeśli u pacjenta występuje astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc (przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc), zapalenie płuc, zahamowanie czynności układu oddechowego (depresja oddechowa), zaburzenia oddychania (niewydolność oddechowa) oraz ciężkie zaburzenie czynności wątroby. Nie należy stosować leku Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 14 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Vicks MedDex na kaszel suchy?

Jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż 3-5 dni albo choroba przebiega z gorączką, bólem głowy lub wysypką, należy skontaktować się z lekarzem. Należy sprawdzić, czy inne równocześnie przyjmowane leki nie zawierają dekstrometorfanu (ryzyko przedawkowania). Jeśli u pacjenta występuje kaszel z wytwarzaniem znaczącej ilości śluzu (z odkrztuszaniem), lek Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy może być stosowany tylko po konsultacji i zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzoną czynnością wątroby. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Stosowanie leku Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy może skutkować pozytywnym wynikiem testu antydopingowego.

Jak stosować Vicks MedDex na kaszel suchy z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Dekstrometorfanu nie należy przyjmować w trakcie leczenia inhibitorami MAO oraz w ciągu 14 dni po zakończeniu leczenia takimi lekami. Dekstrometorfanu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi dekstrometorfan (ryzyko przedawkowania). Przed zastosowaniem dekstrometorfanu należy poradzić się lekarza, jeśli pacjent przyjmuje następujące leki: chinidyna, amiodaron, fluoksetyna, haloperydol, paroksetyna, propafenon. Konieczna jest konsultacja lekarza, jeśli jednocześnie pacjent przyjmuje leki uspokajające, nasenne lub przeciwlękowe. W czasie stosowania leku Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy nie należy pić alkoholu oraz przyjmować leków zawierających alkohol.

Czy można stosować Vicks MedDex na kaszel suchy w ciąży i okresie karmienia piersią?

Stosowanie leku Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy w czasie ciąży i karmienia piersią powinno odbywać się jedynie po konsultacji z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Vicks MedDex na kaszel suchy?

Niezbyt często mogą wystąpić następujące działania niepożądane: reakcje nadwrażliwości, w tym reakcje anafilaktyczne i (lub) wstrząs anafilaktyczny, obrzęk jamy ustnej i gardła, umiarkowane zmęczenie, zawroty głowy, nudności, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wymioty. Rzadko mogą wystąpić wysypki skórne. Bardzo rzadko: senność, omamy. Może wystąpić uzależnienie od dekstrometorfanu, zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu dużych dawek leku Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Vicks MedDex na kaszel suchy?

W przypadku przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Vicks MedDex na kaszel suchy wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ponieważ może powodować umiarkowane zmęczenie. Pacjenci prowadzący pojazdy lub obsługujący maszyny powinni wziąć pod uwagę, że lek Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy zawiera alkohol.

Jak przechowywać Vicks MedDex na kaszel suchy?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Okres ważności leku po pierwszym otwarciu butelki wynosi 3 miesiące.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem