LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Victoza (Liraglutide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Victoza (Rp) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 6 mg/ml 2 wstrzykiwacze 3 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
560,00
Cena
100% (zł):
560,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Victoza

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novo Nordisk A/S

Co zawiera Victoza?

Lek Victoza występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu i jest dostępny na receptę.
1 fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 18 mg liraglutydu w 3 ml roztworu. 1 wstrzykiwacz umożliwia podanie 30 dawek po 0,6 mg, 15 dawek po 1,2 mg lub 10 dawek po 1,8 mg.

Jak działa lek Victoza?

Liraglutyd jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych analogami glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1).

Kiedy stosować lek Victoza?

Lek Victoza jest stosowany sam w przypadku, gdy stosowanie tylko diety i wysiłku fizycznego nie wystarcza do uzyskania kontroli stężenia cukru we krwi u pacjentów, którzy nie mogą stosować innego leku stosowanego w cukrzycy - metforminy.
Lek Victoza jest stosowany z innymi lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy (takimi jak insulina lub leki doustne), gdy stosowanie tych leków nie wystarcza do uzyskania kontroli stężenia cukru we krwi.

Jak stosować lek Victoza?

Lekarz określa dawkowanie leku Victoza dla każdego pacjenta i czas trwania leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek można wstrzykiwać o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków. Po wybraniu najbardziej dogodnej pory dnia zaleca się wstrzykiwanie leku w przybliżeniu o tej samej porze dnia. Wstrzyknięcia mogą być wykonywane samodzielnie przez pacjenta po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę jak należy prawidłowo używać wstrzykiwacza. Lek jest podawany we wstrzyknięciu pod skórę; najlepsze miejsca do wykonania wstrzyknięcia to przednia część ud, brzuch lub ramię. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przedstawionych w instrukcji dołączonej do opakowania leku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Victoza?

Jeśli pacjent zapomni wstrzyknąć dawkę leku i upłynęło mniej niż 12 godzin od ustalonej pory zastosowania leku, należy ją wstrzyknąć jak najszybciej gdy pacjent sobie o tym przypomni. Jeśli jednak minęło ponad 12 godzin od momentu, kiedy powinno się zastosować lek, należy pominąć dawkę, o której pacjent zapomniał; następnego dnia, tak jak zwykle, należy zastosować kolejną dawkę leku. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Victoza nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (liraglutyd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Victoza nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Victoza?

Przed przepisaniem leku Victoza konieczny jest wywiad z pacjentem oraz analiza wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz podejmie decyzję o rozpoczęciu leczenia i ustali zasady kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Jeśli w trakcie leczenia lekiem Victoza wystąpi silny i utrzymujący się ból brzucha, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ ból ten może być objawem ostrego zapalenia trzustki. Podczas leczenia należy pić dużo płynów, aby uniknąć odwodnienia.

Jak stosować lek Victoza z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Victoza w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Victoza w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Victoza?

W trakcie stosowania leku Victoza mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli podczas stosowania leku Victoza wystąpią trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, lub przyspieszone bicie serca.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Victoza?

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Zbyt duża dawka leku może spowodować nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi (czyli hipoglikemię) i wywołać objawy niepożądane, takie jak nudności, wymioty i biegunka.

Czy Victoza wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Obniżenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemia) może zmniejszyć zdolność koncentracji. Należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, kiedy pojawią się jakiekolwiek oznaki hipoglikemii.

Jak przechowywać lek Victoza?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przed otwarciem lek należy przechowywać w lodówce (2-8°C), nie zamrażać; przechowywać z dala od zamrażalnika. Podczas stosowania wstrzykiwacz można przechowywać do 1 miesiąca w temperaturze poniżej 30°C lub w lodówce (2-8°C), z dala od zamrażalnika; nie zamrażać. Jeśli wstrzykiwacz nie jest używany, w celu ochrony przed światłem należy nakładać nasadkę na wstrzykiwacz,. Nie należy stosować leku Victoza, jeśli roztwór jest mętny lub zabarwiony.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Victoza - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Victoza - powiązane artykuły

Czwartek, 10 sierpnia 2023

Victoza (Liraglutyd) 6 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu: utrudnienia w dostępie do produktu leczniczego Komunikat do fachowych pracowników ochrony zdrowia Polski...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem