LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

VidPrevtyn Beta (COVID-19 protein vaccine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
VidPrevtyn Beta (Rp) roztwór i emulsja do sporządzania emulsji do wstrzykiwań 10 fiolek 2,5 ml roztworu + 10 fiolek 2,5 ml emulsji 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

VidPrevtyn Beta

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sanofi Pasteur

Co zawiera szczepionka VidPrevtyn Beta?

Szczepionka VidPrevtyn Beta zawiera białko szczytowe (białko S) wirusa SARS-CoV-2 (szczep B.1.351), wzmocnione adiuwantem AS03. W opakowaniu znajdują się dwie fiolki wielodawkowe: fiolka z antygenem i fiolka z adiuwantem, których zawartość będzie zmieszana przed użyciem. Po zmieszaniu, fiolka ze szczepionką zawiera 10 dawek po 0,5 ml. 1 dawka (0,5 ml) szczepionki VidPrevtyn Beta zawiera 5 mikrogramów białka S.

Jak działa szczepionka VidPrevtyn Beta?

Lek jest szczepionką, która pobudza układ immunologiczny człowieka do wytwarzania przeciwciał i komórek krwi, które działają przeciw wirusowi SARS-CoV-2 i zapewniają ochronę przed chorobą COVID-19. Żaden ze składników tej szczepionki nie może wywołać choroby COVID-19.

Kiedy stosować szczepionkę VidPrevtyn Beta?

Szczepionka VidPrevtyn Beta jest stosowana w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2. Jest wskazana do podania osobom dorosłym, które otrzymały wcześniej szczepionkę mRNA przeciw COVID-19 lub szczepionkę przeciw COVID-19 z wektorem adenowirusowym.

Jak stosować szczepionkę VidPrevtyn Beta?

Osoby dorosłe otrzymują dawkę 0,5 ml. Szczepionkę VidPrevtyn Beta można podawać jako dawkę przypominającą co najmniej 4 miesiące po wcześniejszym cyklu szczepienia szczepionką mRNA przeciw COVID-19 lub szczepionką przeciw COVID-19 z wektorem adenowirusowym.

Sposób podawania

Lekarz lub pielęgniarka poda szczepionkę jako zastrzyk do mięśnia górnej części ramienia.

Kiedy szczepionka VidPrevtyn Beta nie może być stosowana?

Szczepionka VidPrevtyn Beta nie może być podawana pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne zawarte w szczepionce lub na którykolwiek z pozostałych składników szczepionki. Nie należy jej podawać pacjentom z uczuleniem na etoksylat oktylofenolu (substancja ta jest używana w procesie wytwarzania i niewielkie jej ilości mogą pozostać w szczepionce po produkcji). Podanie szczepionki VidPrevtyn Beta należy przełożyć, jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba lub zakażenie przebiegające z wysoką gorączką (obecność niewielkiej gorączki lub zakażenia górnych dróg oddechowych, takiego jak przeziębienie, nie powinno być powodem przełożenia szczepienia).

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania szczepionki VidPrevtyn Beta?

Przed podaniem szczepionki VidPrevtyn Beta lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad i zadecyduje o wykonaniu szczepienia. Podczas wywiadu należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpiła ciężka reakcja alergiczna po podaniu jakiejkolwiek innej szczepionki we wstrzyknięciu lub po podaniu szczepionki VidPrevtyn Beta; jeśli u pacjenta występują zaburzenia krzepnięcia, łatwość powstawania siniaków lub pacjent przyjmuje lek przeciwzakrzepowy; jeśli pacjent ma osłabiony układu immunologiczny z powodu niedoboru odporności lub przyjmowania leków wpływających na układ immunologiczny.
W razie dalszych wątpliwości związanych z podaniem szczepionki VidPrevtyn Beta należy skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką. Należy poinformować lekarza lub pielęgniarkę, jeśli pacjent kiedykolwiek zemdlał po wkłuciu igły.
Tak jak w przypadku każdej szczepionki, szczepionka VidPrevtyn Beta może nie zapewnić pełnej ochrony wszystkim zaszczepionym osobom; obecnie nie wiadomo jak długo będzie utrzymywać się ochrona.
Szczepionka VidPrevtyn Beta nie jest zalecana do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Jak stosować szczepionkę VidPrevtyn Beta z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio (w tym o niedawno otrzymanych szczepionkach).

Czy można podać szczepionkę VidPrevtyn Beta w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz decyduje o podaniu szczepionki VidPrevtyn Beta kobiecie, która jest w ciąży lub karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po podaniu szczepionki VidPrevtyn Beta?

W ulotce dołączonej do opakowania opisane są działania niepożądane powiązane ze szczepieniem szczepionką VidPrevtyn Beta. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy szczepionka VidPrevtyn Beta wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Niektóre działania niepożądane szczepionki VidPrevtyn Beta mogą tymczasowo wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn - należy poczekać aż działania te ustąpią przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdu lub obsługiwania maszyny.

Jak przechowywać szczepionkę VidPrevtyn Beta?

Przed zmieszaniem szczepionkę należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2°C do 8°C. Szczepionki nie wolno zamrażać. Po zmieszaniu szczepionkę należy podać natychmiast lub przechowywać w temperaturze od 2°C do 8°C, chronić przed światłem i zużyć w ciągu 6 godzin.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem