LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Vidaza (Azacitidine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Vidaza (Rpz) proszek do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań 25 mg/ml 1 fiolka 100 mg
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Vidaza

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bristol-Myers Squibb Pharma EEIG

Co zawiera lek Vidaza?

Lek Vidaza jest dostępny w postaci proszku do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka zawiera 100 mg azacytydyny. Po przygotowaniu, 1 ml zawiesiny zawiera 25 mg azacytydyny.

Jak działa lek Vidaza?

Substancją czynną leku jest azacytydyna, która jest lekiem przeciwnowotworowym należącym do grupy leków nazywanych antymetabolitami.

Kiedy stosować lek Vidaza?

Lek Vidaza jest stosowany w leczeniu osób dorosłych niekwalifikujących się do przeszczepu krwiotwórczych komórek macierzystych z następującymi chorobami:
- zespoły mielodysplastyczne (MDS) wyższego ryzyka;
- przewlekła białaczka mielomonocytowa (CMML);
- ostra białaczka szpikowa (AML).

Jak stosować lek Vidaza?

Dawkowanie określa lekarz w zależności od stanu ogólnego, wzrostu i masy ciała pacjenta. Przed podaniem leku Vidaza pacjent otrzyma dodatkowe leki zapobiegające nudnościom i wymiotom.

Sposób podawania

Lek będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę jako wstrzyknięcie podskórne w ramię, udo lub brzuch. Lek podawany jest codziennie przez 7 dni, po czym następuje okres 3 tygodni przerwy w leczeniu (okres 4 tygodni to jeden cykl leczenia). Leczenie kontynuowane jest przez co najmniej 6 cykli; decyzję o zastosowaniu kolejnych cykli leczenia podejmuje lekarz.

Kiedy lek Vidaza nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (azacytydynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno go stosować u pacjentów z zaawansowanym rakiem wątroby oraz u kobiet karmiących piersią.
Lek Vidaza nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Vidaza?

Leczenie lekiem Vidaza będzie nadzorował lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed zleceniem terapii lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i zadecyduje o rozpoczęciu leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia i na początku każdego cyklu leczenia u pacjenta będą wykonywane badania krwi (w celu oceny liczby krwinek oraz czynność wątroby i nerek). Należy porozumieć się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku.

Jak stosować lek Vidaza z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Vidaza w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Vidaza w czasie ciąży, ponieważ może być szkodliwy dla dziecka. Kobiety mogące zajść w ciążę muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie przyjmowania leku Vidaza i przez 6 miesięcy po zakończeniu leczenia. Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi o zajściu w ciążę w trakcie leczenia tym lekiem. Mężczyźni powinni stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie przyjmowania leku Vidaza i przez 3 miesiące po zakończeniu leczenia. Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Vidaza. Mężczyźni nie powinni płodzić dziecka podczas leczenia lekiem Vidaza. Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem, jeżeli chcą przechować nasienie przed rozpoczęciem leczenia tym lekiem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Vidaza?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Vidaza są opracowane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi tego leku są zaburzenia krwi (takie jak: niedokrwistość, niska liczba płytek krwi i niska liczba krwinek białych), zaburzenia ze strony żołądka i jelit (takie jak nudności i wymioty) oraz reakcje niepożądane w miejscu wstrzyknięcia leku. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Vidaza wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów, posługiwać się narzędziami ani obsługiwać maszyn, jeśli podczas stosowania leku Vidaza wystąpią działania niepożądane takie jak zmęczenie.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Vidaza - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem