LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Vidotin (Perindopril)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Vidotin (Rp) tabletki 4 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
7,26
0,00
Cena
100% (zł):
10,45
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Vidotin (Rp) tabletki 8 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
12,56
0,00
Cena
100% (zł):
18,73
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Vidotin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Vidotin?

Lek Vidotin to tabletki w 2 dawkach, dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 4 mg lub 8 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą. Tabletkę 4 mg można podzielić na połowy. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Vidotin?

Peryndopryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitory ACE). Zahamowanie aktywności tego enzymu powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu przepompowywanie krwi do organizmu. Ponadto inhibitory ACE wywierają ochronny wpływ na naczynia i wykazują działanie przeciwmiażdżycowe.

Kiedy stosować lek Vidotin?

Lek Vidotin w obu dawkach stosuje się:
- w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi;
- w celu zmniejszenia ryzyka incydentów sercowych, takich jak zawał mięśnia sercowego, u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową lub u pacjentów, którzy przebyli już zawał mięśnia sercowego i (lub) zabieg chirurgiczny mający na celu poprawę ukrwienia mięśnia sercowego poprzez poszerzenie naczyń.
Dodatkowo lek Vidotin w dawce 4 mg stosuje się:
- w leczeniu objawowej niewydolności serca.

Jak stosować lek Vidotin?

Dawkowanie leku Vidotin i czas stosowania ustala lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Tabletkę należy połknąć, popijając szklanką wody, najlepiej o tej samej porze każdego dnia, rano przed posiłkiem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Vidotin?

Ważne jest przyjmowanie leku Vidotin regularnie każdego dnia. W razie pominięcia jednej lub kilku dawek należy je przyjąć zaraz po przypomnieniu sobie o tym i następnie wrócić do normalnego schematu dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki i następną dawkę przyjąć o zwykłej porze.

Kiedy lek Vidotin nie może być stosowany?

Leku Vidotin nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (peryndopryl) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem na jakikolwiek inny inhibitor ACE. Leku nie należy stosować, jeśli podczas wcześniejszego przyjmowania inhibitora ACE u pacjenta wystąpiły objawy obrzęku naczynioruchowego (takie jak: nagły obrzęk warg i twarzy, szyi, również z możliwym obrzękiem rąk i stóp lub z dusznością albo chrypką); leku nie należy stosować, jeśli takie objawy występowały również u osoby spokrewnionej lub u pacjenta stwierdzono kiedykolwiek obrzęk naczynioruchowy z jakiejkolwiek przyczyny. Przeciwwskazane jest stosowanie leku Vidotin po trzecim miesiącu ciąży.
Lek Vidotin nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Vidotin?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Vidotin lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz ustali zasady kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Jeśli w dowolnym momencie leczenia wystąpi nagły obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, który może powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy), należy przerwać przyjmowanie leku Vidotin i skontaktować się niezwłocznie z lekarzem. Podczas leczenia lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego, stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. O przyjmowaniu leku Vidotin należy poinformować lekarza lub personel medyczny w następujących sytuacjach: planowane znieczulenie i (lub) zabieg chirurgiczny; planowana hemodializa lub afereza cholesterolu LDL; planowane leczenie odczulające na jad os i pszczół.

Jak stosować lek Vidotin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Vidotin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Vidotin we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może być bardzo szkodliwy dla dziecka. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Vidotin, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i poinformować o tym lekarza. Nie zaleca się stosowania leku Vidotin u matek karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Vidotin?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Vidotin są omówione działania niepożądane związane z jego stosowaniem. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku Vidotin i skontaktować się z lekarzem w razie wystąpienia następujących objawów: obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka lub gardła, trudności w oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy); silne zawroty głowy lub omdlenie spowodowane niskim ciśnieniem krwi; bardzo szybka lub nieregularna czynność serca, ból w klatce piersiowej lub zawał serca; osłabienie mięśni rąk lub nóg, problemy z mówieniem, mogące być objawem udaru; nagły świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, duszność lub trudności w oddychaniu; zapalenie trzustki, które może powodować silny ból w nadbrzuszu promieniujący do pleców; zażółcenie skóry lub oczu, mogące być objawem zapalenia wątroby; ciężkie reakcje skórne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Vidotin?

W przypadku przyjęcia zbyt wielu tabletek leku należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Czy lek Vidotin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Vidotin może powodować zawroty głowy lub osłabienie z powodu niskiego ciśnienia krwi, szczególnie na początku leczenia lub podczas stosowania leczenia skojarzonego z innym lekiem w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Jeśli wystąpią takie objawy, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być zaburzona.

Jak przechowywać lek Vidotin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30ºC.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Vidotin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem