LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Vimetso (Vildagliptin + Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Vimetso (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 850 mg 60 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
19,37
0,00
Cena
100% (zł):
41,29
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Vimetso (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 60 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
19,37
0,00
Cena
100% (zł):
41,29
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Vimetso

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Vimetso?

Lek Vimetso występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.

  • Vimetso 50 mg + 850 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg wildagliptyny i 850 mg chlorowodorku metforminy.
  • Vimetso 50 mg + 1000 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg wildagliptyny i 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Vimetso?

Substancjami czynnymi leku Vimetso są wildagliptyna i metformina, które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Wildagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4). Metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Vimetso?

Lek Vimetso stosuje się w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Lek Vimetso jest stosowany w sytuacji, kiedy do opanowania cukrzycy nie wystarczają dieta i ćwiczenia fizyczne i jest stosowany sam lub z innymi lekami stosowanymi w leczeni cukrzycy (insuliną lub sulfonylomocznikami).

Jak stosować lek Vimetso?

Lekarz ustala dawkę leku Vimetso oraz długość leczenia. Nie należy przerywać leczenia bez zalecenia lekarza.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować z posiłkiem lub tuż po posiłku. Przyjmowanie tabletki zaraz po posiłku pozwoli zmniejszyć ryzyko zaburzeń żołądkowych. Tabletki należy połykać w całości i popijać szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Vimetso?

W razie pominięcia tabletki leku należy ją przyjąć podczas następnego posiłku, chyba że jest to już pora przyjęcia kolejnej tabletki. Nie należy przyjmować jednocześnie dwóch tabletek w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.

Kiedy lek Vimetso nie może być stosowany?

Leku Vimetso nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (wildagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie zaleca się stosowania leku Vimetso u dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Vimetso?

Po rozmowie z pacjentem oraz wykluczeniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Vimetso, lekarz wprowadzi leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż zalecone przez lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli wcześniej pacjent stosował wildagliptynę, ale z powodu choroby wątroby musiał przestać ją przyjmować - w takiej sytuacji pacjent nie będzie mógł stosować także leku Vimetso. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały w przeszłości choroby trzustki.
Należy wstrzymać stosowanie leku Vimetso i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeśli w czasie leczenia wystąpi jakikolwiek objaw kwasicy mleczanowej. Kwasica mleczanowa jest nagłym stanem zagrażającym życiu, w którym konieczne jest natychmiastowe leczenie w szpitalu. Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się u osób z zaburzeniami czynności nerek oraz w przypadku odwodnienia (np. z powodu ciężkich wymiotów, biegunki, gorączki, narażenia na wysoką temperaturę lub przyjmowania zbyt malej ilości płynów). Przed wprowadzeniem leczenia lekarz dokładnie omówi sytuacje w jakich zwiększa się ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej oraz opisze objawy na które należy zwrócić uwagę.
Lek Vimetso nie może być stosowany podczas poważnego zabiegu chirurgicznego i przez pewien czas po nim - lekarz poinformuje pacjenta, kiedy musi przerwać leczenie tym lekiem i kiedy będzie mógł je ponownie rozpocząć. Czasowe przerwanie przyjmowania leku Vimetso jest także konieczne, jeśli pacjent będzie miał podany środek kontrastowy zawierający jod, na przykład w celu badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej - również w tym przypadku lekarz przekaże kiedy trzeba przerwać i kiedy można wznowić leczenie lekiem Vimetso.
Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Vimetso oraz w odstępach co 3 miesiące w czasie pierwszego roku leczenia, a następnie okresowo, będzie konieczne wykonanie badań określających czynność wątroby. Podczas leczenia lekarz będzie także kontrolował czynność nerek co najmniej raz na rok (u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek kontrole takie będą wykonywane częściej). Należy stosować się do zaleceń lekarza dotyczących diety i wysiłku fizycznego oraz przestrzegać kontroli i pielęgnacji skóry stóp. Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Vimetso (może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej).

Jak stosować lek Vimetso z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem, ponieważ może będzie konieczne zmniejszenie ich dawki, jeśli będą stosowane razem z lekiem Vimetso.

Czy można stosować lek Vimetso w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią, przed zastosowaniem leku Vimetso, powinny skonsultować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Vimetso?

Działania niepożądane powiązane ze stosowaniem leku Vimetso, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Vimetso i natychmiast zgłosić się do lekarza w razie pojawienia się poniższych objawów: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie razem z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca (są to objawy kwasicy mleczanowej); obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z przełykaniem, trudności z oddychaniem, nagła wysypka lub pokrzywka (objawy obrzęku naczynioruchowego); zażółcenie skóry i oczu, nudności, utrata apetytu, ciemno zabarwiony mocz (mogą to być objawy zapalenia wątroby); silny i uporczywy ból brzucha, który może promieniować do pleców, a także nudności i wymioty (objawy zapalenie trzustki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Vimetso?

W sytuacji przyjęcia większej dawki leku niż przepisana przez lekarza należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Czy lek Vimetso wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeżeli podczas stosowania leku Vimetso wystąpią zawroty głowy.

Jak przechowywać lek Vimetso?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Vimetso - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Vimetso - powiązane artykuły

Sobota, 17 czerwca 2023

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 lipca 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 lipca 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista refundacyjna na dzień 1 lipca 2023...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem