LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Vimizim (Elosulfase alfa)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Vimizim (Rpz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 1 mg/ml 1 fiolka 5 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Vimizim

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

BioMarin International Ltd.

Co zawiera lek Vimizim?

Lek Vimizim to koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji. Lek jest dostępny na receptę.
1 ml koncentratu zawiera 1 mg elosulfazy alfa. 1 fiolka 5 ml zawiera 5 mg elosulfazy alfa. Lek zawiera sorbitol.

Jak działa lek Vimizim?

Lek zawiera elosulfazę alfa, która jest kopią naturalnego ludzkiego enzymu o nazwie 6-sulfataza N-acetylogalaktozaminy. Enzym ten jest niezbędny do rozkładu w organizmie substancji nazywanych glikozoaminoglikanami (GAG), które nierozłożone gromadzą się w kościach i narządach. Elosulfaza alfa pomaga w rozkładzie glikozoaminoglikanów i zatrzymuje ich gromadzenie się w komórkach, łagodząc objawy choroby mukopolisacharydozy typu IVA (MPS IVA).

Kiedy stosować lek Vimizim?

Lek Vimizim stosuje się w leczeniu dorosłych, dzieci i młodzieży z mukopolisacharydozą typu IVA (MPS IVA), znaną również jako zespół Morquio A.

Jak stosować lek Vimizim?

Lekarz określa dawkę leku Vimizim na podstawie masy ciała pacjenta. Przed podaniem leku Vimizim pacjent otrzyma leki zapobiegające wystąpieniu reakcji alergicznej na ten lek. Pacjent może również otrzymać lek zapobiegający gorączce.

Sposób podawania

Lek jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę raz w tygodniu do żyły w postaci wlewu (infuzji), trwającej około 4 godziny. Podczas infuzji leku pacjent będzie obserwowany pod kątem wystąpienia reakcji związanej z infuzją.

Kiedy lek Vimizim nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom, u których wystąpiły zagrażające życiu reakcje alergiczne (nadwrażliwości) na elosulfazę alfa lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Vimizim?

Terapia z zastosowaniem leku Vimizim jest leczeniem specjalistycznym prowadzonym przez lekarza z doświadczeniem w leczeniu mukopolisacharydozy typu IVA lub podobnych chorób. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia terapii. Lekarz będzie regularnie kontrolował stan pacjenta i skuteczność leczenia. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przekazanych przez lekarza. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych z chorobą lub leczeniem należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Vimizim z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Vimizim w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz określi, czy możliwe jest zastosowanie leku Vimizim u kobiety, która jest w ciąży lub karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Vimizim?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania lub po podaniu leku Vimizim, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są: objawy reakcji związanej z infuzją (w tym ból głowy, nudności, gorączka, dreszcze i ból brzucha), biegunka, ból jamy ustnej i gardła, zawroty głowy i trudności z oddychaniem. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjent zauważy jakikolwiek z następujących objawów: trudności z połykaniem lub mówieniem, ciężka duszność lub sapanie, obrzęk twarzy lub warg, zawroty głowy lub słabe tętno (mogą to być objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Czy lek Vimizim wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Po infuzji leku Vimizim należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ponieważ możliwe jest odczuwanie zawrotów głowy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Vimizim - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem