LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Vimpat (Lacosamide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Vimpat (Rp) roztwór do infuzji 10 mg/ml 1 fiolka 20 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
207,00
Cena
100% (zł):
207,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Vimpat (Rp) syrop 10 mg/ml 1 but. 200 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
129,55
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Vimpat (Rp) tabletki powlekane 50 mg 14 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
48,50
Cena
100% (zł):
48,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Vimpat (Rp) tabletki powlekane 100 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
380,00
Cena
100% (zł):
380,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Vimpat (Rp) tabletki powlekane 150 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
580,00
Cena
100% (zł):
580,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Vimpat (Rp) tabletki powlekane 200 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
760,00
Cena
100% (zł):
760,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Vimpat

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

UCB Pharma S.A.

Co zawiera lek Vimpat?

Lek Vimpat występuje w kilku postaciach: w postaci tabletek (4 dawki), w postaci syropu oraz w postaci roztworu do infuzji. Wszystkie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Vimpat tabletki
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg, 100 mg, 150 mg lub 200 mg lakozamidu.
  • Vimpat syrop
    1 ml syropu zawiera 10 mg lakozamidu. Lek zawiera sorbitol, który jest źródłem fruktozy - pacjenci z nietolerancją pewnych cukrów lub zdiagnozowaną wrodzoną nietolerancją fruktozy powinni skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego leku; sorbitol może wywoływać dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz wykazywać łagodne działanie przeczyszczające. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu, który może wywołać reakcję alergiczną, w tym reakcje typu późnego. Lek zawiera aspartam (źródło fenyloalaniny) i może być szkodliwy dla osób z fenyloketonurią. Lek zawiera także glikol propylenowy.
  • Vimpat roztwór do infuzji
    1 ml roztworu do infuzji zawiera 10 mg lakozamidu. 1 fiolka 20 ml zawiera 200 mg lakozamidu.

Jak działa lek Vimpat?

Lakozamid jest lekiem przeciwpadaczkowym, który zmniejsza częstość napadów padaczkowych lub drgawek.

Kiedy stosować lek Vimpat?

Lek Vimpat jest stosowany w monoterapii lub w połączeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi u osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 2 lat w leczeniu typu padaczki charakteryzującej się występowaniem napadów częściowych i częściowych wtórnie uogólnionych.
Lek Vimpat może być również stosowany w połączeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi u osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 4 lat w leczeniu napadów toniczno-klonicznych pierwotnych uogólnionych u pacjentów z uogólnioną samoistną padaczką.

Jak stosować lek Vimpat?

Lekarz przedstawi zasady dawkowania leku Vimpat. Leczenie można rozpocząć od podania doustnego (w postaci tabletek lub syropu) albo od podania infuzji dożylnej. Infuzja dożyna jest zazwyczaj stosowana przez krótki czas, kiedy lek nie może być podawany doustnie. Dawka leku Vimpat zależy od masy ciała i wieku pacjenta, a także od tego, czy jest on stosowany w monoterapii, czy w połączeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi. Przyjmowanie leku należy kontynuować do czasu, gdy lekarz zaleci zakończenie leczenia i wówczas przekaże zalecenia odnośnie stopniowego zmniejszania dawki leku.

Sposób podawania

Lek w postaci infuzji dożylnej jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę; czas infuzji wynosi od 15 do 60 minut.
Lek w postaci doustnej (tabletki lub syrop) należy przyjmować dwa razy na dobę (co około 12 godzin), mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody. Syrop należy podawać z zastosowaniem strzykawki doustnej (o pojemności 10 ml) albo kieliszka miarowego (o pojemności 30 ml) - należy zapoznać się z instrukcją podawania syropu i przestrzegać zawartych w niej zaleceń.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Vimpat?

W sytuacji opóźnienia przyjęcia leku o mniej niż 6 godzin należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę. W przypadku opóźnienia przyjęcia leku o więcej niż 6 godzin nie należy przyjmować pominiętej dawki i przyjąć następną dawkę leku o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Vimpat nie może być stosowany?

Leku Vimpat nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lakozamid) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno podawać leku pacjentom, u których występuje pewien rodzaj zaburzeń rytmu serca o nazwie blok przedsionkowo-komorowy drugiego lub trzeciego stopnia.
Lek Vimpat nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 2 lat z padaczką z napadami częściowymi oraz nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 4 lat z napadami toniczno-klonicznymi pierwotnie uogólnionymi.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Vimpat?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Vimpat, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku oraz nie przekraczać zalecanej dawki leku. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby mogą wymagać innych dawek tego leku. Należy zgłaszać lekarzowi przypadki nowego rodzaju napadów albo zaostrzeń istniejących napadów padaczkowych. Należy jak najszybciej powiadomić lekarza, jeśli w trakcie leczenia u pacjenta pojawią się myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójcze. Pacjent powinien natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią u niego objawy nieprawidłowej pracy serca (takie jak spowolnione, szybkie lub nieregularne tętno, kołatanie serca, skrócony oddech, omdlenia). Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane z terapią lekiem Vimpat. Podczas stosowania leku Vimpat nie wolno pić alkoholu.

Jak stosować lek Vimpat z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Vimpat w ciąży i okresie karmienia piersią?

Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje ciążę, lekarz zadecyduje czy można przyjmować lek Vimpat. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodować zwiększenie częstości napadów u matki, co może zaszkodzić płodowi. Kobiety w wieku rozrodczym powinny omówić z lekarzem temat stosowania antykoncepcji podczas terapii z tym lekiem. Nie zaleca się karmienia piersią w trakcie leczenia lekiem Vimpat.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Vimpat?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas terapii lekiem Vimpat, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są: zawroty głowy, ból głowy, podwójne widzenie i nudności. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Vimpat?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Vimpat wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Vimpat może powodować zawroty głowy lub niewyraźne widzenie. Pacjenci nie powinni prowadzić pojazdów, jeździć rowerem, używać narzędzi lub obsługiwać maszyn do czasu upewnienia się jak lek wpływa na ich stan.

Jak przechowywać lek Vimpat?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Tabletki nie wymagają specjalnych warunków przechowywania.
Syropu nie należy przechowywać w lodówce; po otwarciu butelki syrop można stosować nie dłużej niż 6 miesięcy.
Roztwór do infuzji jest podawany przez fachowy personel medyczny.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Vimpat - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem