Viprosal B
Informacja dla pacjenta
Genexo Sp. z o.o.
SKŁAD
1 g maści zawiera: 0,05 j.m. jadu żmii zygzakowatej, 30 mg kamfory racemicznej, 30 mg olejku terpentynowego z sosny nadmorskiej, 10 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.
Wskazania
Zewnętrznie jako środek przeciwbólowy w bólach neuralgicznych i stawowych.
Dawkowanie
Dorośli
Niewielką ilość maści (5-10 g, czyli 1 do 2 łyżeczek do herbaty, w zależności od leczonej powierzchni) stosuje się na bolesne miejsca i wmasowuje w skórę 1 lub 2 razy dziennie, zależnie od intensywności bólu, aż do jego ustąpienia. Czas trwania leczenia zależy od charakteru i ciężkości choroby.
Dzieci i młodzież
Preparatu nie należy stosować u dzieci i młodzieży.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.
PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Skóra owrzodzona lub dotknięta innymi schorzeniami. Zaburzenia krążenia mózgowego i wieńcowego. Skłonności do skurczów naczyń. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek.
CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży i karmiących piersią - nie należy stosować w ciąży ani w czasie karmienia piersią.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Bardzo często: zapalenie skóry, wysuszenie skóry, miejscowe złuszczenie skóry, rumień, świąd, wysypka rumieniowata, kruchość skóry, nadżerki, owrzodzenia. W przypadku nadwrażliwości skóry mogą wystąpić reakcje alergiczne.
UWAGI
Preparatu nie należy stosować na uszkodzoną powierzchnię skóry. Należy chronić oczy i unikać kontaktu preparatu z błonami śluzowymi. W celu uniknięcia objawów niepożądanych należy przed zastosowaniem preparatu określić wrażliwość skóry poprzez naniesienie małej ilości maści na małą powierzchnię skóry.
ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail:
ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych