LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Viregyt-K (Amantadine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Viregyt-K (Rp) kapsułki 100 mg 50 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
6,33
0,00
Cena
100% (zł):
21,10
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Viregyt-K

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Egis Pharmaceuticals PLC

Co zawiera Viregyt-K?

Lek Viregyt-K występuje w postaci kapsułek i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 100 mg chlorowodorku amantadyny. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Viregyt-K?

Amantadyna należy do grupy leków, które zwiększają poziom pewnych związków chemicznych przenoszących impulsy w układzie nerwowym, w tym w mózgu. Stwierdzono, że amantadyna wykazuje także działanie przeciwwirusowe.

Kiedy stosować Viregyt-K?

Lek Viregyt-K jest stosowany u dorosłych w leczeniu choroby Parkinsona.
Jest on także stosowany w leczeniu jednego rodzaju grypy - grypy A.

Jak stosować Viregyt-K?

Dawkowanie leku Viregyt-K, sposób podawania i czas stosowania ustala lekarz. Nie należy nagle przerywać przyjmowania leku Viregyt-K, gdyż spowoduje to nasilenie objawów choroby. Jeśli zajdzie konieczność przerwania stosowania leku Viregyt-K, lekarz ustali zasady stopniowego zmniejszania dawki leku.

Sposób podawania

Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Viregyt-K?

W razie pominięcia dawki należy przyjąć następną dawkę możliwie jak najszybciej, chyba, że zbliża się czas przyjęcia następnej dawki. Następnie należy powrócić do stosowanego schematu dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Viregyt-K nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (amantadynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
W leczeniu grypy A nie należy podawać leku Viregyt-K dzieciom w wieku poniżej 5 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Viregyt-K?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Viregyt-K lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku, zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz ustali zasady kontroli prowadzonej terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Jeśli mimo stosowania leku objawy utrzymują się, należy poinformować o tym lekarza. Podczas stosowania leku Viregyt-K mogą wystąpić zaburzenia kontrolowania popędów, które mogą obejmować zachowania takie jak nałogowy hazard, nadmierne objadanie się lub wydawanie pieniędzy, nieprawidłowo nasilony popęd seksualny lub nasilenie myśli lub uczuć seksualnych - należy powiadomić lekarza o występowaniu u pacjenta takich zachować. Jeśli u pacjenta wystąpi niewyraźne widzenie lub inne problemy ze wzrokiem, należy natychmiast skontaktować się z okulistą. W trakcie leczenia lekiem Viregyt-K z powodu grypy może pojawić się nieprawidłowo niska temperatura ciała (poniżej 35ºC), zwłaszcza u dzieci - w takim przypadku należy odstawić lek i natychmiast zawiadomić lekarza. Podczas leczenia lekiem Viregyt-K nie należy spożywać napojów alkoholowych.

Jak stosować Viregyt-K z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Viregyt-K w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy przyjmować leku Viregyt-K w czasie ciąży lub planowania zajścia w ciążę oraz w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Viregyt-K?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Viregyt-K, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeśli podczas stosowania leku wystąpią takie objawy, jak zawroty głowy, omdlenie, drgawki.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Viregyt-K?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.

Czy Viregyt-K wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Viregyt-K może powodować zaburzenia widzenia lub zawroty głowy - jeśli wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn dopóki one nie ustąpią.

Jak przechowywać Viregyt-K?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Viregyt-K - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Viregyt-K - powiązane artykuły

Sobota, 5 marca 2022

Uchylenie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu leku Viregyt-K na jednego pacjenta Dnia 4 marca 2022 r. Minister Zdrowia opublikował obwieszczenie uchylające obwieszczenie w...

Więcej »
Piątek, 10 grudnia 2021

Ograniczenie w ordynowaniu i wydawaniu leku Viregyt-K na jednego pacjenta Od dnia 8 grudnia 2021 r. Minister Zdrowia zarządził ograniczenia w ordynowaniu i sprzedaży w aptekach leku...

Więcej »
Środa, 2 grudnia 2020

Ograniczenie w ordynowaniu i wydawaniu leku Viregyt-K na jednego pacjenta Od dnia 1 grudnia 2020 r. Minister Zdrowia zarządził ograniczenia w ordynowaniu i sprzedaży w aptekach leku...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem