LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Vitrakvi (Larotrectinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Vitrakvi (Rp) kapsułki twarde 25 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Vitrakvi (Rp) kapsułki twarde 100 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Vitrakvi (Rp) roztwór doustny 20 mg/ml 2 but. 50 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Vitrakvi

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bayer AG

Co zawiera lek Vitrakvi?

Lek Vitrakvi występuje w postaci kapsułek (2 dawki) oraz w postaci roztworu doustnego. Lek jest dostępny na receptę.

  • Vitrakvi kapsułki
    1 kapsułka zawiera 25 mg lub 100 mg larotrektynibu (w postaci siarczanu).
  • Vitrakvi roztwór doustny
    1 ml roztworu doustnego zawiera 20 mg larotrektynibu (w postaci siarczanu). Lek zawiera benzoesan sodu.

Jak działa lek Vitrakvi?

Lek zawiera larotrektynib, który jest lekiem przeciwnowotworowym.

Kiedy stosować lek Vitrakvi?

Lek Vitrakvi jest stosowany u dorosłych, młodzieży i dzieci w leczeniu guzów litych w różnych częściach ciała, które są spowodowane zmianą w genie NTRK (receptorowej kinazy tyrozynowej dla neurotrofin). Lek ten jest stosowany tylko wtedy, gdy nowotwory te są w stadium zaawansowanym lub rozprzestrzeniły się na inne części ciała lub jeśli operacja usunięcia nowotworu może spowodować poważne powikłania oraz wtedy, gdy nie ma zadowalających możliwości leczenia.

Jak stosować lek Vitrakvi?

Lekarz określa dawkowanie leku indywidualnie dla każdego pacjenta. Należy kontynuować leczenie tak długo, jak to zaleci lekarz.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Nie należy jeść grejpfrutów ani pić soku grejpfrutowego podczas przyjmowania tego leku.
Kapsułki
Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Kapsułki nie należy otwierać, żuć ani zgniatać, ponieważ ma ona bardzo gorzki smak.
Roztwór doustny
W przypadku objętości roztworu mniejszych niż 1 ml należy użyć strzykawki doustnej o pojemności 1 ml z podziałką 0,1 ml. W przypadku objętości roztworu 1 ml i większych należy użyć strzykawki doustnej o pojemności 5 ml z podziałką 0,2 ml. W razie potrzeby roztwór doustny może być podawany przez sondę nosowo-żołądkową.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Vitrakvi?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki lub jeśli pacjent zwymiotuje po przyjęciu tego leku. Następną dawkę należy przyjąć o zwykłej porze.

Kiedy lek Vitrakvi nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (larotrektynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Vitrakvi?

Terapia z zastosowaniem leku Vitrakvi jest prowadzona przez lekarza z doświadczeniem w podawaniu leków przeciwnowotworowych. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia terapii i kontroli efektów leczenia. Przed podaniem leku lekarz wykona u pacjenta badanie w celu sprawdzenia, czy występuje u niego zmiana w genie NTRK. Przed leczeniem i w trakcie leczenia lekarz będzie zlecał wykonanie u pacjenta badań krwi w celu oceny czynności wątroby. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z leczeniem.

Jak stosować lek Vitrakvi z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Vitrakvi z jedzeniem i piciem?

Nie należy jeść grejpfrutów ani pić soku grejpfrutowego podczas przyjmowania leku Vitrakvi, ponieważ produkty te mogą zwiększyć ilość leku w organizmie pacjenta.

Czy można stosować lek Vitrakvi w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką korzyści i zagrożenia związane ze stosowaniem leku Vitrakvi w czasie ciąży. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjentek w wieku rozrodczym lekarz zleci wykonanie testu ciążowego w celu wykluczenia ciąży. Należy unikać zajścia w ciążę podczas przyjmowania tego leku. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie przyjmowania leku Vitrakvi i co najmniej przez miesiąc po zakończeniu leczenia. Mężczyźni w wieku rozrodczym, będący w związku z partnerką w wieku rozrodczym niebędącą w ciąży, muszą stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia lekiem Vitrakvi i przez co najmniej miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki. Należy omówić z lekarzem odpowiednie metody antykoncepcji dla danego pacjenta. Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Vitrakvi i przez 3 dni po przyjęciu ostatniej dawki leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Vitrakvi?

W trakcie terapii z zastosowaniem leku Vitrakvi mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane leku to: zmęczenie, zawroty głowy, zaparcia, nudności, wymioty, osłabienie, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych w badaniach krwi. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Vitrakvi?

W sytuacji przyjęcia większej niż przepisana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Czy lek Vitrakvi wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Vitrakvi może powodować zawroty głowy lub zmęczenie, dlatego nie należy prowadzić pojazdów, jeździć na rowerze, posługiwać się narzędziami ani obsługiwać maszyn, jeśli pojawią się takie objawy.

Jak przechowywać lek Vitrakvi?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania kapsułek leku. Roztwór doustny należy przechowywać w lodówce (2-8°C); nie zamrażać. Po pierwszym otwarciu butelki z roztworem doustnym należy zużyć lek w ciągu 10 dni od otwarcia.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Vitrakvi - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Vitrakvi - powiązane artykuły

Środa, 1 marca 2023

Nowości refundacyjne w programach lekowych i chemioterapii od 1 marca 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 marca 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista refundacyjna na...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem