Welireg (Belzutifan)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja |
Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Welireg
(Rpz)
![]() |
tabletki powlekane | 40 mg | 90 szt. |
Refundacja |
Opłata pacjenta (zł): |
Cena 100% (zł): |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Welireg
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Merck Sharp & Dohme B.V.
- Co zawiera lek Welireg?
- Jak działa lek Welireg?
- Kiedy stosować lek Welireg?
- Jak stosować lek Welireg?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Welireg?
- Kiedy lek Welireg nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Welireg?
- Jak stosować lek Welireg z innymi lekami?
- Czy można stosować lek Welireg w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Welireg?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Welireg?
- Czy lek Welireg wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać lek Welireg?
- Welireg - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Co zawiera lek Welireg?
Lek Welireg występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 40 mg belzutyfanu.
Jak działa lek Welireg?
Belzutyfan jest lekiem przeciwnowotworowym. Blokuje działanie białka o nazwie czynnik transkrypcyjny indukowany niedotlenieniem 2 alfa, które uczestniczy we wzroście komórek, tworzeniu nowych naczyń krwionośnych i wzroście nowotworu. Blokując działanie tego białka, belzutyfan może zapobiegać tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych, odcinając dopływ krwi umożliwiający wzrost komórek nowotworowych i ograniczając wzrost nowotworu.
Kiedy stosować lek Welireg?
Lek Welireg jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z:
- zaawansowanym jasnokomórkowym rakiem nerkowokomórkowym, który nasilił się pomimo dwóch lub więcej stosowanych wcześniej linii leczenia, w tym zawierających inhibitor PD-(L)1 i co najmniej dwie terapie ukierunkowane na śródbłonkowy czynnik wzrostu (VEGF);
- chorobą von Hippel-Lindau (VHL), którzy wymagają leczenia z powodu związanego z tą chorobą, miejscowego raka nerkowokomórkowego, naczyniaków krwionośnych zarodkowych ośrodkowego układu nerwowego lub nowotworów neuroendokrynnych trzustki i u których nie można wykonać zabiegu chirurgicznego ani innego leczenia miejscowego.
Jak stosować lek Welireg?
Lekarz określi odpowiednią dawkę leku dla pacjenta. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak to zalecił lekarz.
Sposób podawania
Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać w całości. Tabletek nie należy przełamywać kruszyć ani żuć.
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Welireg?
W sytuacji pominięcia dawki leku należy przyjąć pominiętą dawkę jak najszybciej tego samego dnia; następnego dnia należy przyjąć dawkę leku zgodnie z planem. Jeśli po przyjęciu leku wystąpią wymioty, nie należy przyjmować kolejnej dawki; następnego dnia należy przyjąć dawkę leku zgodnie z planem.
Kiedy lek Welireg nie może być stosowany?
Leku Welireg nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (belzutyfan) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany u kobiet w ciąży z nowotworami związanymi z chorobą von Hippel-Lindau (VHL).
Lek Welireg nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Welireg?
Leczenie lekiem Welireg będzie prowadzone przez lekarza z doświadczeniem w leczeniu nowotworów. Lekarz kwalifikuje pacjenta do terapii, wykluczając przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać zaleconej przez lekarza dawki leku. Przed rozpoczęciem oraz w trakcie leczenia lekarz będzie monitorował pacjenta pod kątem wystąpienia niedokrwistości lub niedotlenienia. Należy zgłosić się do lekarza w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku.
Jak stosować lek Welireg z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Czy można stosować lek Welireg w ciąży i okresie karmienia piersią?
Stosowanie leku Welireg w czasie ciąży może zaszkodzić dziecku i spowodować poronienie. W związku z tym lek Welireg nie może być stosowany przez kobiety ciężarne z nowotworami związanymi z chorobą von Hippel-Lindau (VHL) i może być stosowany wyłącznie przez kobiety ciężarne z rakiem nerkowokomórkowym, jeżeli lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Lekarz wykona test ciążowy zanim pacjentka rozpocznie przyjmowanie leku Welireg, aby wykluczyć ciążę. Kobiety, które mogą zajść w ciążę, muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji przed rozpoczęciem terapii lekiem Welireg i w jej trakcie oraz przez co najmniej tydzień po zakończeniu leczenia. Lek Welireg może zmniejszyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej, dlatego kobiety przyjmujące lek Welireg muszą również stosować niehormonalną metodę antykoncepcji lub partner powinien stosować prezerwatywę. Lekarz podejmie decyzję, czy pacjentka będzie przyjmować lek Welireg, czy będzie karmić piersią - jeśli pacjentka chce rozpocząć karmienie piersią, powinna odczekać co najmniej tydzień od przyjęcia ostatniej dawki leku Welireg.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Welireg?
Działania niepożądane występujące podczas terapii lekiem Welireg są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane leku to: niedokrwistość, zmęczenie, nudności, duszność, zawroty głowy i niedotlenienie. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Welireg?
W razie przyjęcia większej niż przepisana ilości leku należy skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Welireg - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Reklama
Reklama