LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xalkori (Crizotinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xalkori (Rpz) kapsułki twarde 200 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xalkori (Rpz) kapsułki twarde 250 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xalkori

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Pfizer Europe MA EEIG

Co zawiera lek Xalkori?

Lek Xalkori występuje w postaci kapsułek w dwóch dawkach i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 200 mg lub 250 mg kryzotynibu.

Jak działa lek Xalkori?

Kryzotynib jest lekiem przeciwnowotworowym należącym do grupy leków nazywanych inhibitorami kinazy tyrozynowej.

Kiedy stosować lek Xalkori?

Lek Xalkori jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z rakiem płuca o nazwie niedrobnokomórkowy rak płuca, gdy choroba jest w stadium zaawansowanym. Lek można stosować, jeśli niedrobnokomórkowy rak płuca jest ALK-dodatni (komórki nowotworowe zawierają zmiany w obrębie genu odpowiedzialnego za produkcję białka ALK) lub ROS1-dodatni (komórki nowotworowe zawierają zmiany w genie odpowiedzialnym za białko ROS1).
Lek Xalkori jest również stosowany w leczeniu dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat z ALK-dodatnim chłoniakiem anaplastycznym z dużych komórek lub z ALK-dodatnim zapalnym guzem miofibroblastycznym.

Jak stosować lek Xalkori?

Dawkowanie leku Xalkori dla każdego wskazania oraz długość leczenia ustala lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Zaleconą dawkę leku należy przyjmować rano i wieczorem. Należy przyjmować kapsułki każdego dnia mniej więcej o tej samej porze. Lek można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu (należy unikać spożywania grejpfrutów). Kapsułki należy połykać w całości; kapsułek nie należy otwierać, rozkruszać ani rozpuszczać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Xalkori?

W przypadku pominięcia dawki leku postępowanie zależy od czasu, jaki pozostał do przyjęcia następnej dawki leku. Jeśli do następnej dawki pozostało 6 godzin lub więcej, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą kapsułkę a następną kapsułkę przyjąć o zwykłej porze. Jeśli do następnej dawki pozostało mniej niż 6 godzin, należy pominąć opuszczoną kapsułkę a następną kapsułkę przyjąć o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch kapsułek w tym samym czasie w celu uzupełnienia pominiętej kapsułki. Jeśli po przyjęciu dawki leku wystąpią wymioty, nie należy przyjmować dodatkowej dawki, tylko przyjąć następną dawkę o zwykłej porze.

Kiedy lek Xalkori nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kryzotynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek Xalkori nie jest wskazany do stosowania w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca u dzieci i młodzieży.
Leku Xalkori nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat z ALK-dodatnim chłoniakiem anaplastycznym z dużych komórek lub z ALK-dodatnim zapalnym guzem miofibroblastycznym.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xalkori?

Terapię będzie prowadził i nadzorował lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed wprowadzeniem leczenia lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku Xalkori. Zostanie również potwierdzona obecność zmian genetycznych u pacjenta, dotyczących białka ALK (status ALK-dodatni) lub ROS1 (status ROS1-dodatni). Lekarz objaśni zasady prowadzenia terapii i będzie regularnie kontrolował skuteczność leczenia. Jeśli w czasie leczenia u pacjenta wystąpią pewne działania niepożądane, lekarz może zmniejszyć dawkę leku albo przerwać leczenie tymczasowo lub na stałe. W czasie leczenia należy unikać długotrwałego przebywania na słońcu, ponieważ lek Xalkori może powodować nadwrażliwość na światło słoneczne. Jeśli podczas stosowania leku nie uda się uniknąć przebywania na słońcu, w celu ochrony przed oparzeniami słonecznymi należy nosić odzież ochronną i stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości dotyczące terapii.

Jak stosować lek Xalkori z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Xalkori z jedzeniem i piciem?

Podczas leczenia lekiem Xalkori nie należy spożywać soku grejpfrutowego ani grejpfrutów, ponieważ może to wpływać na zmianę ilości leku w organizmie.

Czy można stosować lek Xalkori w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką zagrożenia związane ze stosowaniem leku Xalkori w okresie ciąży i karmienia piersią. Lek Xalkori może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Zaleca się, aby w czasie stosowania leku kobiety unikały zachodzenia w ciążę, a mężczyźni nie powodowali ciąży u swojej partnerki. Należy stosować odpowiednią antykoncepcję w czasie leczenia i co najmniej przez 90 dni po zakończeniu terapii, ponieważ doustne środki antykoncepcyjne mogą być nieskuteczne w czasie przyjmowania leku Xalkori. Nie należy karmić piersią w czasie leczenia lekiem Xalkori.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xalkori?

Podczas stosowania leku Xalkori mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej występujące działania niepożądane leku u osób dorosłych z ALK-dodatnim lub ROS1-dodatnim niedrobnokomórkowym rakiem płuca to: problemy z widzeniem, nudności, biegunka, wymioty, obrzęk, zaparcia, nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby, zmęczenie, zmniejszony apetyt, zawroty głowy, neuropatia, zaburzenia smaku, ból brzucha, niedokrwistość, wysypka skórna, spowolnienie czynności serca. U dzieci i młodzieży z ALK-dodatnim chłoniakiem anaplastycznym z dużych komórek lub zapalnym guzem miofibroblastycznym najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem leku to: nieprawidłowości w wynikach badań czynności wątroby, zaburzenia widzenia, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka, niedokrwistość, zmniejszona liczba płytek krwi, zmęczenie, zmniejszony apetyt, zaparcia, obrzęk, neuropatia, zawroty głowy, niestrawność, zaburzenia smaku, małe stężenie fosforanów we krwi. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xalkori?

Jeśli pacjent przyjmie zbyt dużą ilość kapsułek leku, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Xalkori wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Xalkori mogą wystąpić zaburzenia widzenia, zawroty głowy oraz zmęczenie - należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Xalkori?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xalkori - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem