LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xanax SR (Alprazolam)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xanax SR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 0,5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
35,00
Cena
100% (zł):
35,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xanax SR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 1 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
44,10
Cena
100% (zł):
44,10
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xanax SR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 2 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
75,50
Cena
100% (zł):
75,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xanax SR

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Upjohn EESV

Co zawiera Xanax SR?

Lek Xanax SR występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 0,5 mg, 1 mg lub 2 mg alprazolamu. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Xanax SR?

Alprazolam należy do grupy leków nazywanych benzodiazepinami, które wykazuje działanie przeciwlękowe.

Kiedy stosować Xanax SR?

Lek Xanax SR jest wskazany w leczeniu objawów stanów lękowych u osób dorosłych - wyłącznie w sytuacjach, w których objawy są nasilone, uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie lub są bardzo uciążliwe dla pacjenta. Ten lek jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego stosowania.

Jak stosować Xanax SR?

Dawka leku Xanax SR jest dobierana indywidualnie przez lekarza na podstawie nasilenia objawów i reakcji pacjenta na leczenie. Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku - po przerwaniu leczenia objawy choroby mogą powrócić. Kończąc leczenie należy stopniowo zmniejszać dawkę leku, a lekarz zaleci schemat zmniejszania dawki.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować doustnie, popijając płynem. Tabletki należy połykać w całości; nie należy ich żuć, kruszyć ani dzielić.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Xanax SR?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Xanax SR nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (alprazolam), inne benzodiazepiny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Xanax SR nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xanax SR?

Przed zaleceniem leczenia lekiem Xanax SR niezbędny jest dokładny wywiad z pacjentem, a także analiza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz przeanalizuje również wszystkie leki stosowane jednocześnie przez pacjenta i podejmie decyzję o wprowadzeniu leczenia. W momencie rozpoczęcia leczenia lekarz poinformuje pacjenta o ograniczonym czasie trwania terapii, o konieczności stopniowego zmniejszania dawki podczas odstawiania leku oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących przyjmowania leku i nie przekraczać przepisanej dawki leku. Całkowity czas leczenia nie powinien przekraczać 2-4 tygodni. Lekarz powinien systematycznie oceniać stan pacjenta i potrzebę kontynuacji leczenia. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Lek Xanax SR może powodować rozwinięcie się uzależnienia fizycznego i psychicznego, a ryzyko zwiększa się wraz z dawką i czasem trwania leczenia. Należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania wystąpi niepokój ruchowy, pobudzenie psychoruchowe, drażliwość, agresja, urojenia, gniew, koszmary senne, omamy, psychozy, niewłaściwe zachowanie lub inne zaburzenia zachowania. Przed planowaną operacją należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Xanax SR. Nie wolno spożywać alkoholu podczas przyjmowania leku Xanax SR.

Jak stosować Xanax SR z innymi lekami?

Lek Xanax SR może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Xanax SR w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz poinformuje kobiety w ciąży lub karmiące piersią o możliwość stosowania przez nie leku Xanax SR.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xanax SR?

Działania niepożądane leku Xanax SR są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. W razie utrzymywania się lub uciążliwości działań niepożądanych należy poinformować o nich lekarza; może być konieczne zmniejszenie dawki leku. Wystąpienie niektórych działań niepożądanych jest uzależnione od osobniczej podatności pacjenta oraz od zastosowanej dawki leku. Działania niepożądane zazwyczaj występują na początku leczenia i ustępują w trakcie jego trwania.
Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Lek może powodować zależność fizyczną i psychiczną. Jeśli wystąpi zależność fizyczna, nagłe przerwanie stosowania leku Xanax SR może wywołać objawy odstawienia, do których należą: ból głowy, ból mięśni, nasilony lęk, uczucie napięcia, pobudzenie, dezorientacja, drażliwość, upośledzenie słuchu, sztywność i mrowienie kończyn, nadwrażliwość na światło, hałas i dotyk, omamy, napady padaczkowe, bezsenność i zmiany nastroju.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xanax SR?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego przyjęcia leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy Xanax SR wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Xanax SR powoduje zaburzenia sprawności psychofizycznej, dlatego nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać maszyn podczas jego stosowania.

Jak przechowywać Xanax SR?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w suchym miejscu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xanax SR - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem