LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xanax (Alprazolam)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xanax (Rp) tabletki 0,25 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,00
Cena
100% (zł):
22,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xanax (Rp) tabletki 0,5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
31,00
Cena
100% (zł):
31,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xanax (Rp) tabletki 1 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
45,00
Cena
100% (zł):
45,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xanax (Rp) tabletki 2 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
76,50
Cena
100% (zł):
76,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xanax

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Upjohn EESV

Co zawiera Xanax?

Lek Xanax występuje w postaci tabletek w czterech dawkach. Wszystkie pozycje leku są dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 0,25 mg, 0,5 mg, 1 mg lub 2 mg alprazolamu. Tabletkę Xanax 2 mg można dzielić na połówki lub ćwiartki. Lek zawiera laktozę - pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku, jeśli stwierdzono u niego wcześniej nietolerancję niektórych cukrów. Lek zawiera benzoesan sodu, którego duże dawki mogą działać drażniąco na śluzówkę żołądka.

Jak działa Xanax?

Alprazolam należy do grupy leków nazywanych benzodiazepinami, które wykazuje działanie przeciwlękowe.

Kiedy stosować Xanax?

Lek Xanax jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawów stanów lękowych u osób dorosłych - wyłącznie w sytuacjach, w których objawy są nasilone, uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie lub są bardzo uciążliwe dla pacjenta.

Jak stosować Xanax?

Dawkę leku Xanax lekarz ustala indywidualnie dla każdego pacjenta, zależnie od nasilenia objawów. Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku, ponieważ spowoduje to nawrót objawów choroby. Jeśli zakończenie leczenia będzie konieczne, lekarz przedstawi schemat stopniowego zmniejszania dawki leku.

Sposób podawania

Tabletki należy przyjmować doustnie, popijając płynem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Xanax?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Xanax nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (alprazolam), inne benzodiazepiny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Xanax nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xanax?

Przed przepisaniem leku Xanax lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Przeanalizuje także wszystkie leki stosowane jednocześnie przez pacjenta. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz poinformuje o ograniczonym czasie trwania terapii, o stopniowym zmniejszaniu dawki podczas odstawiania leku oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Należy bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku i nie przekraczać zalecanej dawki leku. Całkowity czas leczenia nie powinien przekraczać 2-4 tygodni. Lekarz będzie regularnie oceniał stan pacjenta i konieczność dalszego leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Lek Xanax należy do grupy leków nazywanych benzodiazepinami, które mogą powodować uzależnienie fizyczne i psychiczne. Stosowanie leku należy przerwać i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi niepokój ruchowy, pobudzenie psychoruchowe, drażliwość, agresja, urojenia, gniew, koszmary senne, omamy, psychozy, niewłaściwe zachowanie lub inne zaburzenia zachowania. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Xanax przed planowaną operacją chirurgiczną. W okresie stosowania leku Xanax nie wolno spożywać alkoholu.

Jak stosować Xanax z innymi lekami?

Lek Xanax może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Xanax w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią muszą skontaktować się z lekarzem, aby uzyskać informację o wpływie leku Xanax na płód lub karmione piersią dziecko.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xanax?

Działania niepożądane leku Xanax są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli działania niepożądane będą utrzymywać się lub będą zbyt uciążliwe, należy skontaktować się z lekarzem; możliwe że w takiej sytuacji będzie konieczne zmniejszenie dawki leku. Wystąpienie niektórych działań niepożądanych całkowicie zależy od osobniczej podatności pacjenta oraz od zastosowanej dawki leku. Działania niepożądane zwykle obserwuje się na początku terapii i ustępują w trakcie trwania leczenia.
Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Lek może powodować zależność fizyczną i psychiczną. Jeśli dojdzie do wytworzenia zależności fizycznej nagłe przerwanie przyjmowania leku Xanax może wywołać objawy odstawienia, takie jak np. ból głowy, ból mięśni, nasilony lęk, uczucie napięcia, pobudzenie, dezorientacja, drażliwość, upośledzenie słuchu, sztywność i mrowienie kończyn, nadwrażliwość na światło, hałas i dotyk, omamy, bezsenność i zmiany nastroju.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xanax?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego przyjęcia leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy Xanax wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Xanax powoduje zaburzenia sprawności psychofizycznej - w okresie stosowania leku Xanax nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Xanax?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w normalnych warunkach wilgotności.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xanax - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem