LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Xedine HA (Xylometazoline)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Xedine HA (OTC) aerozol do nosa, roztwór 1 mg/ml 1 but. 10 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 15,50 Cena 100% (zł): 15,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

W łagodzeniu kataru stosujemy preparaty nawilżające i pielęgnujące błonę śluzową nosa oraz miejscowe do nosa leki zmniejszające wydzielinę przeciwalergiczne.

Więcej »

Xedine HA

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Ranbaxy Poland Sp. z o.o.

Co zawiera lek Xedine HA lub Xedine HA dla dzieci?

Lek Xedine HA występuje w postaci aerozolu do nosa w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne bez recepty.

 • Xedine HA
  1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. 1 dawka zawiera 0,14 mg chlorowodorku ksylometazoliny.
 • Xedine HA dla dzieci
  1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku ksylometazoliny. 1 dawka zawiera 0,035 mg chlorowodorku ksylometazoliny.
  Oba preparaty zawierają hialuronian sodu. Preparaty nie zawierają konserwantów.

Jak działa lek Xedine HA?

Chlorowodorek ksylometazoliny zastosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie śluzówki jamy nosowo-gardłowej oraz zmniejsza katar.

Kiedy stosować lek Xedine HA lub Xedine HA dla dzieci?

Lek jest stosowany w celu zmniejszenia obrzęku śluzówki nosa, spowodowanego zapaleniem śluzówki nosa lub zapaleniem śluzówki zatok.

Jak stosować lek Xedine HA lub Xedine HA dla dzieci?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie leku Xedine HA
Dorośli i dzieci w wieku od 12 lat: 1 dawka aerozolu Xedine HA do każdego otworu nosowego do 3 razy dziennie. Leku nie wolno stosować dłużej niż przez 5 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej. Przed ponownym zastosowaniem leku należy odczekać kilka dni. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Leku Xedine HA nie wolno stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
  Dawkowanie leku Xedine HA dla dzieci
  Dzieci w wieku od 2 do 12 lat: 1 dawka aerozolu Xedine HA dla dzieci do każdego otworu nosowego do 3 razy dziennie. Leku nie wolno stosować dłużej niż przez 5 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej. Przed ponownym zastosowaniem leku należy odczekać kilka dni. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Leku Xedine HA dla dzieci nie wolno stosować u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 2 lat.
   Sposób podawania

   Lek należy stosować wyłącznie do nosa. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jedną osobę.

   Kiedy lek Xedine HA lub Xedine HA dla dzieci nie może być stosowany?

   Leku Xedine HA lub Xedine HA dla dzieci nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ksylometazolinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Xedine HA lub Xedine HA dla dzieci, jeśli pacjent przeszedł ostatnio operację usunięcia przysadki wykonaną przez zatokę klinową nosa lub jakąkolwiek inną operację neurochirurgiczną przebiegającą z odsłonięciem opony twardej. Nie stosować w przypadku występowania suchego zapalenia śluzówki nosa oraz u pacjentów z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym (szczególnie z jaskrą z wąskim kątem przesączania).

   Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xedine HA lub Xedine HA dla dzieci?

   Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach stosowania leku. Należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek u pacjentów, u których po zastosowaniu innych podobnie działających leków (sympatykomimetyków) wystąpiły takie objawy jak bezsenność, zawroty głowy, drżenie, zaburzenia rytmu serca i podwyższone ciśnienie tętnicze. Przed zastosowaniem leku Xedine HA lub Xedine HA dla dzieci powinni skontaktować się z lekarzem pacjenci z ciężkimi chorobami układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze), z chorobą serca (np. zespół długiego odstępu QT), z guzem chromochłonnym nadnerczy, z powiększoną prostatą, z porfirią, z zaburzeniami metabolicznymi (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca). Lek może być stosowany wyłącznie po dokładnym rozważeniu przez lekarza stosunku korzyści do ryzyka związanego z jego stosowaniem u pacjentów leczonych inhibitorami MAO lub innymi lekami, które mogą powodować zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Czas leczenia lekiem Xedine HA lub Xedine HA dla dzieci należy ograniczyć do zalecanego, ponieważ jego długotrwałe stosowanie może doprowadzić do przewlekłego obrzęku śluzówki nosa, a w konsekwencji do jej zaniku.

   Jak stosować lek Xedine HA z innymi lekami?

   Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
   Nie zaleca się jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO, lub innymi lekami, które mogą powodować podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Należy unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z lekami, takimi jak efedryna, pseudoefedryna (są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu).

   Czy można stosować lek Xedine HA w ciąży i okresie karmienia piersią?

   Nie należy stosować leku Xedine HA w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.

   Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xedine HA lub Xedine HA dla dzieci?

   Często mogą wystąpić następujące działania niepożądane: pieczenie w nosie, suchość śluzówki nosa lub gardła, kichanie, ból głowy. Niezbyt często: reakcje alergiczne (takie jak wysypka, świąd, obrzęk skóry i śluzówek), uczucie zatkania nosa po zakończeniu działania leku, krwawienie z nosa. Rzadko: zawroty głowy, kołatanie serca, przyspieszone bicie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, przejściowe zaburzenia widzenia, nudności. Bardzo rzadko mogą wystąpić: nerwowość, niepokój, trudności w zasypianiu, zaburzenia snu, senność lub ospałość (głównie u dzieci), omamy lub drgawki (głównie u dzieci). Stosowanie leku Xedine HA lub Xedine HA dla dzieci przez czas dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może doprowadzić do przewlekłego obrzęku śluzówki nosa i w konsekwencji do jej zaniku.

   Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xedine HA lub Xedine HA dla dzieci?

   W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Po przedawkowaniu mogą wystąpić następujące objawy: przyspieszone i nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, senność, nieregularny oddech lub trudności z oddychaniem, nudności i wymioty, lęk, pobudzenie, omamy, drgawki.

   Czy lek Xedine HA wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

   Jeśli lek Xedine HA jest stosowany zgodnie z zaleceniami, nie powinien wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

   Jak przechowywać lek Xedine HA lub Xedine HA dla dzieci?

   Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu butelki lek Xedine HA lub Xedine HA dla dzieci należy zużyć w ciągu 6 miesięcy.

   Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

   Produkty zawierające tę samą substancję czynną

   banerbaner
   Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
   Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
   Rozumiem