LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xeljanz (Tofacitinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xeljanz (Rpz) tabletki powlekane 5 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xeljanz (Rpz) tabletki powlekane 10 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xeljanz

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Pfizer Europe MA EEIG

Co zawiera lek Xeljanz?

Lek Xeljanz to tabletki w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg lub 10 mg tofacytynibu (w postaci cytrynianu tofacytynibu). Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Xeljanz?

Tofacytynib należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kinaz janusowych. Jego działanie polega na blokowaniu działania występujących w organizmie enzymów nazywanych kinazami janusowymi, które biorą udział w powstawaniu stanu zapalnego. Blokując aktywność tych enzymów, tofacytynib pomaga łagodzić stan zapalny w przypadku niektórych chorób.

Kiedy stosować lek Xeljanz?

Lek Xeljanz jest stosowany w leczeniu następujących chorób zapalnych:
- reumatoidalnego zapalenia stawów o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u osób dorosłych,
- łuszczycowego zapalenia stawów u osób dorosłych,
- zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa u osób dorosłych,
- wrzodziejącego zapalenia jelita grubego o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u osób dorosłych,
- wielostawowego młodzieńczego zapalenia stawów oraz młodzieńczego łuszczycowego zapalenia stawów u dzieci w wieku od 2 lat.

Jak stosować lek Xeljanz?

Lekarz określi dawkowanie leku Xeljanz zależnie od choroby pacjenta i ustali czas trwania terapii. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłku, o tej samej porze każdego dnia (1 tabletka rano i 1 tabletka wieczorem). Tabletki można rozkruszać i przyjmować z wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Xeljanz?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien przyjąć kolejną tabletkę o zwykłej porze i kontynuować przyjmowanie zgodnie z zaleceniami. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Xeljanz nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tofacytynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u pacjentów z czynną gruźlicą, ciężkimi zakażeniami, a także u pacjentów z ciężkimi chorobami wątroby oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Leku Xeljanz nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat z wielostawowym młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów i młodzieńczym łuszczycowym zapaleniem stawów.
Lek Xeljanz nie jest wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat w innych wskazaniach.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xeljanz?

Lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, podczas którego zapozna się z dotychczas prowadzonym leczeniem pacjenta oraz przeanalizuje wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku Xeljanz. Lekarz zleci leczenie tym lekiem i będzie regularnie kontrolował stan pacjenta i skuteczność leczenia. Nie należy przekraczać zleconej przez lekarza dawki leku. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z terapią tym lekiem, należy zgłosić się do lekarza. Lekarz zlecić pacjentowi wykonanie badań krwi przed rozpoczęciem przyjmowania leku, po 4-8 tygodniach leczenia, a następnie co 3 miesiące; będzie sprawdzał stężenie cholesterolu we krwi pacjenta oraz zleci okresowe wykonywanie testów wątrobowych. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent ma zostać zaszczepiony, ponieważ w czasie stosowania leku Xeljanz nie mogą być podawane niektóre rodzaje szczepionek.

Jak stosować lek Xeljanz z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Leku Xeljanz nie należy stosować z niektórymi innymi lekami. Niektóre leki przyjmowane razem z lekiem Xeljanz mogą zmieniać stężenie leku Xeljanz w organizmie, co może wymagać dostosowania jego dawki.

Czy można stosować lek Xeljanz w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Xeljanz nie wolno stosować w okresie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w okresie przyjmowania tego leku, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie stosowania leku Xeljanz i co najmniej przez 4 tygodnie po przyjęciu ostatniej dawki. Leku Xeljanz nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xeljanz?

W trakcie stosowania leku Xeljanz mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są: ból głowy, zakażenie i zapalenie nosa i gardła, biegunka, nudności, nadciśnienie. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: objawy ciężkich zakażeń (w tym: gorączka i dreszcze, kaszel, pęcherze na skórze, ból brzucha, utrzymujące się bóle głowy); objawy wrzodów lub perforacji żołądka (takie jak: gorączka, ból żołądka lub brzucha, krew w stolcu, niewyjaśnione zmiany w funkcjonowaniu jelit); objawy ciężkich reakcji alergicznych (w tym: ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, zawroty głowy, obrzęk warg, języka lub gardła, pokrzywka); objawy zakrzepów krwi w płucach lub żyłach (takie jak: nagła duszność lub trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej lub ból w górnej części pleców, obrzęk nogi lub ręki, ból lub tkliwość nogi, zaczerwienienie lub przebarwienie na nodze lub ręce); objawy zawału serca (w tym: silny ból lub ucisk w klatce piersiowej, duszność, zimny pot, oszołomienie lub nagłe zawroty głowy).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xeljanz?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Xeljanz wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Xeljanz nie ma wpływu lub wywiera niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Xeljanz?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xeljanz - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Xeljanz - powiązane artykuły

Sobota, 17 czerwca 2023

Nowości refundacyjne w programach lekowych i w chemioterapii od 1 lipca 2023 Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 lipca 2023 r. – informacje ogólne Nowości...

Więcej »
Poniedziałek, 28 lutego 2022

Lista produktów zagrożonych brakiem dostępności na dzień 1 marca 2022 krótsza o 8 pozycji. Produkty znajdujące się na liście nie mogą być wywożone za granicę. Czym jest wykaz leków...

Więcej »
Niedziela, 28 marca 2021

Xeljanz (tofacytynib) możliwość zwiększonego ryzyka poważnych zdarzeń niepożądanych Tofacytynib jest inhibitorem kinaz janusowych (JAK) i jest wskazany do stosowania w leczeniu reumatoidalnego...

Więcej »
Wtorek, 19 listopada 2019

Informacja Prezesa Urzędu Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych  z dnia 19 listopada 2019 r. w sprawie potwierdzenia przez Europejską Agencję...

Więcej »
Wtorek, 26 marca 2019

Komunikat bezpieczeństwa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych dla preparatu Xeljanz (tofacytynib) W porozumieniu z Europejską Agencją leków (EMA) i Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem