LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xgeva (Denosumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xgeva (Rpz) roztwór do wstrzykiwań 120 mg/1,7 ml 1 fiolka 1,7 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xgeva (Rpz) roztwór do wstrzykiwań 120 mg/1,7 ml 3 fiolki 1,7 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xgeva

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Amgen Europe B.V.

Co zawiera lek Xgeva?

Lek Xgeva występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka zawiera 120 mg denosumabu w 1,7 ml roztworu. Lek zawiera sorbitol.

Jak działa lek Xgeva?

Denosumab należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi. Denosumab spowalnia niszczenie kości spowodowane rozprzestrzenianiem się raka do kości (przerzuty do kości) lub przez guz olbrzymiokomórkowy kości.

Kiedy stosować lek Xgeva?

Lek Xgeva jest stosowany u dorosłych chorych na raka w stopniu zaawansowanym w celu zapobiegania poważnym komplikacjom spowodowanym przez przerzuty do kości (np. złamaniom, uciskowi rdzenia kręgowego, konieczności zastosowania radioterapii lub operacji).
Lek Xgeva może być również stosowany u dorosłych i młodzieży (u której kości przestały rosnąć) do leczenia guza olbrzymiokomórkowego kości, który nie może być usunięty chirurgicznie lub, gdy leczenie chirurgiczne nie jest najlepszą opcją.

Jak stosować lek Xgeva?

Lekarz określa potrzebną dawkę leku Xgeva oraz ustala długość leczenia.

Sposób podawania

Lek Xgeva jest podawany we wstrzyknięciu podskórnym w udo, brzuch lub górną część ramienia. Lek jest podawany przez osobę z fachowego personelu medycznego.

Kiedy lek Xgeva nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (denosumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany u pacjentów, u których stężenie wapnia we krwi jest bardzo małe i nie zostało skorygowane oraz u pacjentów, u których obecne są niezagojone rany po zabiegach stomatologicznych lub chirurgicznych w jamie ustnej.
Lek Xgeva nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, z wyjątkiem młodzieży, której kości przestały rosnąć, a u której występuje guz olbrzymiokomórkowy kości.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xgeva?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Xgeva lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz wytłumaczy wszystkie zalecenia dotyczące prowadzonej terapii. W trakcie stosowania leku lekarz może zalecić suplementację wapnia i witaminy D, jeśli u pacjenta nie występuje zbyt wysokie stężenie wapnia we krwi. Jeżeli stężenie wapnia we krwi jest niskie, lekarz może zalecić przyjmowanie suplementów wapnia przed rozpoczęciem stosowania leku. Przed rozpoczęciem leczenia pacjent powinien powiedzieć lekarzowi, jeśli ma jakiekolwiek problemy z jamą ustną lub zębami. W trakcie leczenia konieczne jest utrzymywanie prawidłowej higienę jamy ustnej i regularne przeprowadzanie przeglądów stomatologicznych; protezy dentystyczne muszą być właściwie dopasowane. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjent poczuje nowy lub inny niż zwykle ból biodra, pachwiny lub uda, który mógłby wskazywać na nietypowe złamanie kości udowej. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Xgeva z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Leku Xgeva nie należy przyjmować z innymi lekami zawierającymi denosumab lub z bisfosfonianami.

Czy można stosować lek Xgeva w ciąży i okresie karmienia piersią?

Przed rozpoczęciem leczenia kobiety powinny poinformować lekarza, jeśli są w ciąży, podejrzewają ciążę lub karmią piersią. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczne metody antykoncepcyjne podczas leczenia oraz przez co najmniej 5 miesięcy po zakończeniu przyjmowania leku Xgeva.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xgeva?

Działania niepożądane towarzyszące terapii lekiem Xgeva są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli podczas stosowania leku wystąpią jakiekolwiek z następujących objawów: kurcze mięśni, drżenie, drętwienie lub mrowienie w palcach dłoni, palcach nóg lub w okolicy ust, drgawki, splątanie lub utrata świadomości (mogą to być objawy zmniejszenia się stężenie wapnia we krwi, które wymaga dodatkowej suplementacji wapnia). Jeśli w trakcie stosowania lub po zakończeniu leczenia lekiem Xgeva wystąpią objawy uszkodzenia kości szczęki (takie jak: uporczywy ból w jamie ustnej, ból szczęki, opuchlizna lub niegojące się rany w jamie ustnej lub szczęce, zmiany sączące, drętwienie lub uczucie ciężkości szczęki, wypadanie zębów), należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub stomatologa.

Czy lek Xgeva wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Xgeva nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Xgeva?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xgeva - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Xgeva - powiązane artykuły

Czwartek, 16 czerwca 2022

Lista refundacyjna lipiec 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany dopłat pacjenta do leków Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany na liście...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem