LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xigduo (Dapagliflozin + Metformin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xigduo (Rp) tabletki powlekane 5 mg + 850 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
175,00
Cena
100% (zł):
175,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xigduo (Rp) tabletki powlekane 5 mg + 1000 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
175,00
Cena
100% (zł):
175,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xigduo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AstraZeneca AB

Co zawiera lek Xigduo?

Lek Xigduo występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.

  • Xigduo 5 mg + 850 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 5 mg dapagliflozyny oraz 850 mg chlorowodorku metforminy.
  • Xigduo 5 mg + 1000 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 5 mg dapagliflozyny oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Xigduo?

Lek Xigduo zawiera dwie substancje czynne: dapagliflozynę i metforminę. Oba składniki leku mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Dapagliflozyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT2). Metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Xigduo?

Lek Xigduo jest stosowany w leczeniu cukrzycy zwanej cukrzycą typu 2 u pacjentów dorosłych (lekarz może zalecić stosowanie samego tego leku lub razem z innymi lekami używanymi w leczeniu cukrzycy).
Lekarz może zalecić zmianę terapii na leczenie lekiem Xigduo, jeśli pacjent aktualnie przyjmuje leki zawierające dapagliflozynę i metforminę w osobnych tabletkach.

Jak stosować lek Xigduo?

Lekarz określa indywidualnie dawkowanie leku Xigduo i długość leczenia. Nie należy przerywać stosowania tego leku bez porozumienia z lekarzem, ponieważ poziom cukru we krwi może się zwiększyć po jego odstawieniu.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować w trakcie posiłku, aby zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych ze strony żołądka. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając połową szklanki wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Xigduo?

W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć ją natychmiast po przypomnieniu sobie o tym. Jeżeli pacjent nie przypomni sobie o dawce leku do czasu przyjęcia kolejnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i kontynuować przyjmowanie leku zgodnie z ustalonym harmonogramem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Xigduo nie może być stosowany?

Leku Xigduo nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (dapagliflozynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Xigduo nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xigduo?

Przed zleceniem leczenia lekiem Xigduo lekarz musi przeanalizować przeciwwskazania i środki ostrożności z nim związane. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przekaże zalecenia dotyczące kontroli terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż przepisane przez lekarza.
Lek Xigduo może wywołać bardzo ciężkie działanie niepożądane nazywane kwasicą mleczanową, które wymaga natychmiastowego leczenia szpitalnego. Szczególnie narażeni są pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i stanami chorobowymi, które mogą wiązać się z odwodnieniem (takimi jak ciężkie wymioty, biegunka, gorączka, narażenie na wysoką temperaturę lub przyjmowanie mniejszej ilości płynów niż zwykle). Przed rozpoczęciem leczenia lekarz dokładnie poinstruuje pacjenta o występowaniu kwasicy mleczanowej i jego objawach. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się objawy świadczące o wystąpieniu powikłania cukrzycy zwanego cukrzycową kwasicą ketonową. Ryzyko cukrzycowej kwasicy ketonowej zwiększa się w pewnych sytuacjach, o czym poinformuje pacjenta lekarz na początku leczenia. Ciężkim objawem, który może wystąpić podczas stosowania leku Xigduo, jest zakażenie nazywane martwiczym zapaleniem powięzi krocza lub zgorzelą Fourniera. Może ono prowadzić do uszkodzenia tkanki podskórnej, dlatego konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza w przypadku pojawienia się niepokojących objawów aby niezwłocznie rozpocząć leczenie tego zakażenia.
Leku Xigduo nie można stosować podczas i przez pewien czas po dużym zabiegu chirurgicznym - lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać i wznowić leczenie tym lekiem. Czasowe przerwanie leczenia lekiem Xigduo należy także przeprowadzić, jeśli pacjent będzie miał wstrzyknięty środek kontrastowy zawierający jod, na przykład w celu badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej - również w tym przypadku lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać i wznowić leczenie lekiem Xigduo.
W trakcie leczenia lekiem Xigduo konieczna jest kontrola czynność nerek co najmniej raz w roku; u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek kontrole takie będą wykonywane częściej. Należy również przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących diety i wysiłku fizycznego oraz regularnej kontroli stanu stóp i ich pielęgnacji. Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Xigduo, gdyż może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Xigduo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Xigduo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią powinny poradzić się lekarza, czy możliwe jest u nich stosowanie leku Xigduo.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xigduo?

Działania niepożądane charakterystyczne dla terapii lekiem Xigduo przedstawia ulotka dołączona do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Xigduo i natychmiast skonsultować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeżeli wystąpi jakikolwiek z wymienionych poważnych objawów niepożądanych: kwasica mleczanowa (jej objawy to: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie w połączeniu z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, zmniejszenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca); cukrzycowa kwasica ketonowa (jej objawy to: szybka utrata masy ciała, nudności lub wymioty, ból brzucha, silne pragnienie, szybkie i głębokie oddechy, splątanie, nietypowa senność lub zmęczenie, słodki zapach oddechu, słodki lub metaliczny posmak w ustach, zmiana zapachu moczu lub potu); martwicze zapalenie powięzi krocza lub inaczej zgorzel Fourniera (jego objawy to: ból, wrażliwość na dotyk, zaczerwienienie lub obrzęk zewnętrznych narządów płciowych albo okolicy między narządami płciowymi a odbytem, z jednoczesną gorączką lub ogólnie złym samopoczuciem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xigduo?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Xigduo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Stosowanie leku Xigduo z innymi lekami zmniejszającymi poziom cukru we krwi, takimi jak insulina lub pochodne sulfonylomocznika, może spowodować nadmierne obniżenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemię), co z kolei może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów, używać narzędzi ani obsługiwać maszyn, jeżeli pojawią się takie objawy.

Jak przechowywać lek Xigduo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xigduo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem