LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xtandi (Enzalutamide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xtandi (Rp) kapsułki miękkie 40 mg 112 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xtandi (Rp) tabletki powlekane 40 mg 112 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xtandi (Rp) tabletki powlekane 80 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xtandi

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Astellas Pharma Europe B.V.

Co zawiera Xtandi?

Lek Xtandi jest dostępny w postaci kapsułek (jedna dawka) oraz tabletek (dwie dawki). Wszystkie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Xtandi kapsułki
    1 kapsułka zawiera 40 mg enzalutamidu. Lek zawiera sorbitol - jeżeli wcześniej stwierdzono u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.
  • Xtandi tabletki
    1 tabletka powlekana zawiera 40 mg lub 80 mg enzalutamidu.

Jak działa Xtandi?

Enzalutamid jest lekiem przeciwnowotworowym, który działa poprzez blokowanie czynności hormonów płciowych nazywanych androgenami (takich jak testosteron). Blokując androgeny, enzalutamid hamuje wzrost i podział komórek raka prostaty.

Kiedy stosować lek Xtandi?

Lek Xtandi jest stosowany w leczeniu dorosłych mężczyzn z rakiem prostaty:
- który nie odpowiada już na terapię hormonalną lub leczenie chirurgiczne mające na celu zmniejszenie stężenia testosteronu;
- który rozprzestrzenił się na inne części ciała i odpowiada na terapię hormonalną lub leczenie chirurgiczne mające na celu zmniejszenie stężenia testosteronu;
- którym usunięto wcześniej gruczoł krokowy lub którzy zostali poddani naświetlaniu i mieli szybki wzrost stężenia PSA, ale rak nie rozprzestrzenił się na inne części ciała i odpowiada na terapię hormonalną mającą na celu zmniejszenie stężenia testosteronu.

Jak stosować lek Xtandi?

Dawkowanie leku Xtandi, sposób podawania i czas leczenia ustala lekarz. Nie należy przerywać leczenia dopóki nie zdecyduje o tym lekarz.

Sposób podawania

Kapsułki
Kapsułki leku Xtandi można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku, przyjmując wszystkie kapsułki raz na dobę o tej samej porze. Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą; nie należy ich żuć, rozpuszczać lub otwierać przed połknięciem.
Tabletki
Tabletki leku Xtandi można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku, przyjmując wszystkie tabletki raz na dobę o tej samej porze. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą; nie należy ich przecinać, rozkruszać ani żuć przed połknięciem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Xtandi?

Jeśli pacjent zapomniał przyjąć dawkę leku Xtandi o ustalonej porze, powinien ją przyjąć tak szybko jak to możliwe. Jeżeli pacjent zapomni przyjąć lek Xtandi w danym dniu, powinien przyjąć stosowaną dawkę następnego dnia. Jeżeli pacjent zapomni przyjąć lek Xtandi dłużej niż dzień, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Xtandi nie może być stosowany?

Leku Xtandi nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (enzalutamid) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Xtandi nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xtandi?

Przed zakwalifikowaniem pacjenta do terapii z zastosowaniem leku Xtandi, lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej przez lekarza dawki leku. Jeśli w trakcie przyjmowania leku Xtandi pojawią się drgawki, nasilający się ból głowy, zaburzenia świadomości, ślepota lub inne zaburzenia widzenia, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Przed rozpoczęciem leczenia tym lekiem pacjent powinien poinformować lekarza o występowaniu jakichkolwiek chorób serca (w tym zaburzeniach rytmu serca) lub chorób naczyń krwionośnych.

Jak stosować lek Xtandi z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Xtandi w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Xtandi nie jest wskazany do stosowania u kobiet. Lekarz poinformuje pacjenta o konieczności stosowania antykoncepcji w trakcie leczenia oraz przez 3 miesiące po zakończeniu leczenia, jeśli pacjent podejmuje stosunki seksualne z kobietą w ciąży lub z kobietą która może zajść w ciążę. Kobiety, które są w ciąży lub mogą zajść w ciążę nie powinny dotykać uszkodzonych lub otwartych kapsułek leku bez rękawiczek ochronnych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xtandi?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas terapii lekiem Xtandi, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej poinformować lekarza o wystąpieniu jakiegokolwiek z następujących działań niepożądanych: napad drgawkowy; objawy choroby o nazwie zespół tylnej odwracalnej encefalopatii (takie jak: drgawki, nasilający się ból głowy, zaburzenia świadomości, ślepota lub inne zaburzenia widzenia); obrzęk twarzy, języka, warg lub gardła; nasilona wysypka lub złuszczanie skóry, pęcherze lub owrzodzenia jamy ustnej.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xtandi?

W przypadku przyjęcia większej niż przepisana dawki leku, należy przerwać stosowanie leku Xtandi i skontaktować się z lekarzem.

Czy Xtandi wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Xtandi może wywierać umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli u pacjenta wystąpić drgawki.

Jak przechowywać lek Xtandi?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xtandi - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem