LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xylo-Pantenol (Xylometazoline + Dexpanthenol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xylo-Pantenol (OTC) aerozol do nosa, roztwór 0,1 mg + 5 mg/dawkę 1 but. 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
16,20
Cena
100% (zł):
16,20
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xylo-Pantenol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Teva B.V.

Xylo-Pantenol - skład

1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 50 mg deksopantenolu. 1 rozpylenie aerozolu do nosa (0,1 ml) zawiera 0,1 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 5 mg deksopantenolu.

Xylo-Pantenol - wskazania

Preparat jest stosowany w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej w zapaleniu błony śluzowej nosa oraz jako środek wspomagający w gojeniu uszkodzeń błony śluzowej nosa, w leczeniu naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa, w leczeniu niedrożności przewodów nosowych po przebytej operacji nosa.
Preparat jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Xylo-Pantenol - dawkowanie

  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat
    1 rozpylenie aerozolu do każdego otworu nosowego, w zależności od potrzeb, maksymalnie do 3 razy na dobę. Dawkowanie zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta i odpowiedzi klinicznej. Należy zachować kilkudniową przerwę przed ponownym zastosowaniem preparatu. Preparatu nie należy stosować dłużej niż 7 dni, chyba że na zalecenie lekarza.
  • Dzieci
    Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku 6 lat lub młodszych.

Xylo-Pantenol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, z wyjątkiem badań diagnostycznych w celu rozpoznania wysychającego zapalenia błony śluzowej nosa lub zanikowego zapalenia błony śluzowej nosa. Po zabiegu przezklinowego usunięcia przysadki lub po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Nie stosować u dzieci w wieku 6 lat lub młodszych.

Xylo-Pantenol - ciąża i karmienie piersią

Preparat nie powinien być stosowany w trakcie ciąży ani w czasie karmienia piersią.

Xylo-Pantenol - działania niepożądane

Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, wysypka skórna, świąd). Rzadko: kołatanie serca, tachykardia; podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Bardzo rzadko: pobudzenie, bezsenność, omamy (szczególnie u dzieci); zmęczenie (senność, ospałość), ból głowy, drgawki (szczególnie u dzieci); arytmia; nasilony obrzęk błon śluzowych po odstawieniu preparatu, krwawienie z nosa. Częstość nieznana: uczucie pieczenia i suchość błon śluzowych nosa, kichanie.
Długotrwałe i nadmierne stosowanie może powodować odpowiednio reaktywne przekrwienie lub przekrwienie z odbicia.

Xylo-Pantenol - uwagi

Preparat może być stosowany tylko po starannym rozważeniu spodziewanych korzyści z leczenia w stosunku do ryzyka, w następujących przypadkach: u pacjentów leczonych inhibitorami MAO lub innymi lekami, które mogą podwyższać ciśnienie krwi; zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, zwłaszcza w przypadku jaskry z wąskim kątem przesączania; ciężkich chorób serca i naczyń krwionośnych (np. w chorobie wieńcowej lub nadciśnieniu tętniczym); guza chromochłonnego nadnercza; zaburzeń metabolicznych (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca); porfirii; rozrostu gruczołu krokowego. Pacjenci z zespołem długiego odstępu QT leczeni ksylometazoliną mogą być w większym stopniu narażeni na ciężkie arytmie komorowe. Ze względów higienicznych opakowanie powinno być używane tylko przez jedną osobę.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xylo-Pantenol - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Xylo-Pantenol - powiązane artykuły

W łagodzeniu kataru stosujemy preparaty nawilżające i pielęgnujące błonę śluzową nosa oraz miejscowe do nosa leki zmniejszające wydzielinę przeciwalergiczne.

Więcej »

Leki do nosa w postaci kropli lub aerozolu to głównie preparaty nawilżające i regulujące gęstość oraz zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem